Medeniyetle taşınınca sağlıklarından oldular

giriş

Günümüzde modern dünya ile hiçbir bağlantısı olmayanların var olduğunu düşünmek çoğunuza inandırıcı gelmeyebilir. Ancak araştırmalara göre dünya genelinde dış dünya ile hiçbir bağlantıları olmayan 200’den fazla kabilenin olduğu tahmin ediliyor. Ortalama 100’er kişilik gruplar halinde yağmur ormanlarının derinliklerinde yaşıyorlar. Dolayısıyla bu yerli kabilelerin neredeyse tamamı Amazon’da bulunuyor. Sadece avcılık ve diğer kabilelerle değiş-tokuş sayesinde hayatlarını sürdürüyorlar.

Ancak son zamanlarda yerliler de modern insan ile tanışmaya başladı. Kaçak ağaç kesen çeteler ve uyuşturucu kartellerinden dolayı birçok yerlinin hayatı tehdit altında. Son zamanlarda Peru, Kolombiya, Bolivya, Venezuela, Brezilya gibi ülkelerdeki yerlilerin medeni insanlar tarafından öldürüldüklerine dair haberler geliyor.

a

DAMARLARI TIKANMIYORDU

Özetle ‘medeniler’ olarak doğanın içinde huzurla yaşayanları da rahatsız etmeyi başardık. Dış dünya tarafından huzurları kaçırılan yerlilerden bir grup ta Çimaneler (Tsinames). Bolivya’daki ormanlarda yaşamını sürdüren Çimaneler, geçtiğimiz yıllarda ‘dünyanın en sağlıklı kalplerine sahip insanları” ilan edilmişti.

ABD’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nin kapsamlı araştırmaları sonucunda Amazon’un derinliklerinde yaşayan Çimaneler’in kalp damarlarının ileriki yaşlarında bile tıkanmadıkları tespit edilmişti. Sayıları 16 bini bulan ve Maniqui nehrinin kıyılarında avcılık, balıkçılık ve tarım ile yaşayan Çimaneler’in beslenme alışkanlıklarının örnek alınabileceği duyurulmuştu.

GÜNDE 17 BİN ADIM

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yanı sıra Çimaneler’in sürekli hareket halinde olmalarının da kalplerinin bu denli sağlıklı olmasında çok önemli olduğu saptanmıştı. Kaliforniya Üniversitesi’nin araştırmasına göre 60 yaşın üzerindeki yetişkin erkekler dahil olmak üzere bir Çimane erkeği günde ortalama 17 bin adım atarken, bir Çimane kadını 16 bin adım atıyor. Modern şehirlerde günde 10 bin adımı bile fazlasıyla yeterli buluyoruz.

fa

YOLLAR YAPILDI SAĞLIK BOZULDU

Çimaneler hakkında çıkan haberlerin ardından çok geçmeden dünya basınında “Tsiname diyetleri” şeklinde haberler gezmeye başladı. Ancak yapılan son araştırmalara göre maalesef bu yerli kabilesinin kalpleri de çok sağlıklı değil. Bunun nedeni geçmiş yıllarda yolların olmamasından dolayı dış dünyadan daha kopuk halde yaşayan Çimaneler artık yeni yolların yapılmasıyla ‘medeniyetle’ tanıştı. Profesör Michael tarafından yapılan araştırmalara göre Çimaneler, 5 yıl öncesine göre yüzde 300 oranında daha fazla şeker ve yağ tüketmeye başladı. Dolayısıyla kalp sağlıkları geçmişe göre bozulmaya başladı.

@selcukerennn

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s