Füzelerle inşa edilen köy

anaaa

Afganistan’da 30 yıl önceki Sovyetler işgali ile 2001’de başlayan ve hâlâ süren ABD işgalinin izleri hayatın her alanında gözlemleniyor. Washington yönetimi şimdilerde Afganistan’da kalan 7 bin askerini tamamen çekmeye hazırlanıyor. Ancak 11 Eylül saldırılarının ardından Kalıcı Özgürlük Operasyonu adı altında başlatılan işgalin atıkları ise Afganistan’da kalmaya devam edecek. ABD kendilerine en az 6 trilyon dolara mal olan ve en uzun süren savaş olarak tarihlerine geçen Afganistan işgalinin ardından geride tonlarca askeri teçhizat bırakıyor.

7 MİLYAR DOLARLIK TEÇHİZAT

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, Afganistan’a şimdiye kadar 25 milyar dolardan fazla savaş teçhizatı yerleştirdiği biliniyor. Bu teçhizatların en az yüzde 25’lik kısmı ABD’ye geri götürülmesi çok pahalı olacağı gerekçesiyle Afganistan’da bırakılacak. Yani 77 bin tonluk savaş atığından bahsediliyor. Afganistan’da kalacak savaş teçhizatının değeriyse 7 milyar dolar. ABD şimdi bu 7 milyar dolarlık savaş kalıntılarına ne yapılacağına karar vermeye çalışıyor.

SOVYETLERDEN DE FÜZELER KALDI

30 milyon nüfuslu Afganistan’da Sovyetler işgalinden de geriye aynı şeyler kaldı aslında. 1979-1989 yılları arasındaki Sovyetler Birliği işgali döneminden kalma çok sayıda askeri ekipmanı ülkenin birçok yerinde hâlâ görmek mümkün. Qezelabad köyü örneğin. Bu köyde yaşayanlar, sıra dışı evleriyle dünya basınına konu oldu. İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin aktardığına göre Qezelabad köyü patlamamış füzelerle inşa edildi. 30 yıl önce Sovyetler askerlerinin çekilmesinin ardından köylerini yeniden inşa için yeterli malzeme bulamayan Qezelabad halkı çareyi savaştan kalan patlamamış füzeleri kullanmakta buldu. Şimdilerde ise Qezelabad’daki evlerin çatılarında, kirişlerinde, kapılarda ve daha birçok yerde kullanılan patlamamış füzeler güvenli bir şekilde sökülüyor. Bu sıra dışı durum, köyü ziyaret edenlerin yetkililere haber vermesiyle ortaya çıktı. Köy genelinde köprülerde ya da ocaklarda da kullanılan toplamda 400’den fazla roketin olduğu düşünülüyor. Evlerin inşasında kullanılan füzeleri güvenli şekilde sökmekle görevlendirilen ekibin başında olan Abdur Rahman, “Bir keresinde bir evden tam 26 roket çıkardık. Bu toplam bin 200 kilogram TNT demek. Herhangi bir füzenin patlaması, bütün hepsini tetikleyebilir ve bu da köyün tamamen yok olması demek” diyor.

@selcukerennn

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s