ABD tarihini değiştirecek 3 kadın!

Şöhretin peşinden koştuğu kadın

Alexandria Ocasio-Cortez

Fazla değil daha iki yıl önce Manhattan’daki bir barda garsonluk yapıyordu. Evlere temizliğe giden annesine destek olması gerekiyordu. Üniversite ikinci sınıf öğrencisiyken babasını kaybettiğinde annesi ile kardeşini hiçbir zaman yalnız bırakmayacağına dair kendi kendine söz vermişti. ‘Siyasetin yıldızı’ haline dönüşmesinden bir gece önce bile, bir yandan barın arkasında siparişleri hazırlıyor, diğer taraftan aylardır ödeyemediği evinin kirasını düşünüyordu.

Alexandria Ocasio-Cortez’den bahsediyoruz. Bir süredir sadece ülkesi ABD’de değil, dünyanın birçok yerinde en çok konuşulan isimlerden biri haline geldi. Üstelik daha 29 yaşında. Geçtiğimiz kasım ayında yapılan ara seçimlerde tarihe geçti. Temsilciler Meclisi’ne seçilen en genç kadın oldu.

Birçoğuna göre bu denli ön plana çıkmasının arkasında ‘çekiciliğinin’ payı büyük. “Konuşmak için doğmuş” diyenlere göre ise Cortez’in başarısının sırrı hitap yeteneğinde saklı. “Sosyal medyada çok iyi kullanması sayesinde basamakları bu kadar hızlı çıktı” tezini savunanlar da yok değil. Ortaya atılan birçok farklı başarı analizinin aksine Cortez hakkında herkesin birleştiği ortak bir nokta var: Yıldızı çabuk sönmeyecek.

DANSI ÜNÜNÜ KATLADI

Aslında sanki şöhret onu takip ediyor gibi. Ocak ayında Temsilciler Meclisi’nde yemin etmesinden bir gün önce sosyal medyaya bazı görüntüler düştü. 2010 yılına ait video Boston Üniversitesi’nin çatısında kaydedilmişti. 30 saniyelik görüntülerde Cortez ve arkadaşları dans ediyordu. Amaç belliydi; Siyasetin yeni rock starını karalamak. Ama beklenenin aksine video genç siyasetçinin ününü katladı. Tabi bunda Cortez’in görüntülere verdiği cevabın da etkisi büyüktü. Videonun yayılmasından bir gün sonra yemin eden Cortez, Kongre’deki odasına Edwin Starr’ın ‘Savaş ne işe yarar? Kesinlikle hiçbir şeye” şarkısında dans ederek girdi ve “Bakın ben şimdi nerelerde dans ediyorum” mesajını verdi.

SOLUN ÇAY PARTİSİ

13 Ekim 1989’da dünyaya gelen Cortez’in babası ABD’li, annesi ise Porto Rikolu. Latin kökenli olduğu için göçmenlerle yakından ilgili, New York’un en varoş mahallesinde doğduğundan dolayı alt sınıfların mücadelesine önem veriyor, sıkı bir kadın hakları savunucusu, lobilerin siyasete karışmamasını savunuyor, dans etmeye bayılıyor, eleştirilere anında cevap veriyor, küresel ısınma ile mücadele konusunda çok kararlı, kendisini ‘demokratik sosyalist’ olarak tanımlıyor.

İşte tüm bu özellikleri başına büyük belalar açıyor. Alışılmış Amerikan siyasetinden çok farklı bir yerde duruyor çünkü. Kendi partisi Demokratlardan bile zaman zaman tepki alıyor. Kampanyasını boyunca “Benim gibi kadınların seçimlere girmeyeceği farz edilir” sloganı üzerine kuran Cortez’in siyaset maceraları daha 15 yaşında lise yıllarında başladı. 2016 yılında da Demokratların başkan aday adayı olan Bernie Sanders’ın kampanyasında çalıştı.

Amerikan Demokratik Sosyalistleri’nin (DSA) kurucuları arasında. “Solun Çay Partisi” deniliyor bu gruba. ABD Başkanı Donald Trump döneminde üyelerinin sayısı 50 binlere ulaştı. Hızla yükseliyorlar, ama işleri çok zor. Nasıl ki aşırı sağcıları bir araya getiren Çay Partisi bir patlama yapamadıysa, DSA’nın da kaderinin aynı olacağı söyleniyor. Bunun en önemli sebebi kendi partileri olan Demokratların içindeki rakiplerinin bile çok güçlü olması. Kendisini tıpkı Cortez gibi ‘demokratik sosyalist’ olarak tanımlayan Sanders, 3 yıl önce Hillary Clinton’a karşı başkanlık adaylığı yarışını kazanamamıştı mesela. Veya Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat Partili azınlığın lideri Nancy Pelosi “Biz kapitalistiz, durum bundan ibaret” diyerek DSA’nın önüne geçti bile. Ancak Cortez’in karizması işleri biraz daha karıştırıyor.

Daha şimdiden çizgi roman kahramanı yapılan veya Twitter’daki etkileşimleri CNN, New York Times gibi yayın organlarını geride bırakan, Boston Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi bölümünde okuyan, İspanyolca ile Fransızca bilen Cortez’in liberallik çıtasını nereye kadar çıkarabileceği merak ediliyor.

Ilhan Omar.jpg

Güler yüzüne bakmayın cesareti dağları deler

Washington DC’deki statükoyu sallayan yeni nesil siyasetçilerden bir diğeri de Ilhan Omar. 1981’de Somali’nin başkenti Mogadişu’da dünyaya geldi. 2 yaşında annesini kaybetti. İç savaş şiddetlenince Kenya’ya kaçmak zorunda kaldılar. 4 yıl buradaki mülteci kamplarındaki çadırlarda yaşadı. 1995’te ABD’ye göç ettiler. Virginia’nın banliyölerinde hayata tutunmaya çalıştı. “Kimliğimi ve Müslümanlığımı açıkça gösterebilmeliyim diyerek” 2001’deki 11 Eylül saldırılarının ardından başörtüsü takmaya karar verdi. Tabi ırkçı saldırılarla tanışması çok sürmedi. Başörtüsüne atılan sakızlar, bodrumlara kilitlenmesi yaşıtlarının zorbalıklarından sadece birkaçıydı. Cesareti, güler yüzü, açık sözlülüğü, azmi ile tanınıyor. Azınlık hakları için mücadele edeceğini söylüyor.  Siyasetteki ilk başarısı 2016 yılında geldi. Minnesota’da ilk Somali kökenli Eyalet Meclisi üyesi oldu. 2018’de TIME dergisinin “Dünyayı değiştirecek kadınlar listesinde” yer aldı. En büyük başarısını ise tıpkı Alexandria Ocasio-Cortez gibi geçtiğimiz kasım ayındaki ara seçimlerde gösterdi: ABD siyasi tarihinde Kongre’ye giren ilk başörtülü Müslüman siyasetçi oldu. ABD Kongresi’ndeki 181 yıllık başörtüsü yasağını mücadelesi ile yıktı.

 

 

Rashida Tlaib

 

Söz konusu Filistin ise gerisi teferruattır

Ilhan Omar ve Alexandria Ocasio-Cortez gibi Rashida Tlaib de iki ay önce yemin ederek Kongre’deki görevine başladı. O da ABD sistemini yüksek sesle eleştirmekten hiç çekinmiyor. Filistin kökenli ilk Kongre üyesi olan Tlaib, 42 yaşında, 2 çocuk annesi ve bir avukat. Akrabaları hala İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da yaşıyor. “Ben bir Müslümanım ve Filistinliyim. Artık buna alışın” diyen Tlaib, konuşmalarında sık sık Ayetlere yer veriyor ve İsrail’in zulümleri karşısında hiçbir zaman susmayacağını söylüyor.

@selcukerennn

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s