Amerikalılar neden dünyayı gezmiyor?

girşi

Ülkeleri ‘süper güç’ olan ABD’liler, dünyayı gezmeyi pek sevmiyor. 325 milyonluk ABD’de nüfusun yüzde 42’sinin pasaport sahibi olduğu biliniyor. CNN, Huffington Post, New York Times ve Telegraph gibi internet sitelerinde, ABD halkının neden çok fazla uluslararası seyahat etmediklerine dair yayınlanan haberleri derledik.

  • Korkuyorlar

ABD’lilerin dünyayı gezmelerinin arkasındaki en temel sebeplerinden birisi korkmaları. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde Amerikalılara yönelik seyahat uyarısı yapılan ülkelerin sayısı 40’ın altına düşmüyor. Dolayısıyla ABD halkı için aslında Dünya aslında birçok ülke vatandaşlarına göre daha küçük. Başlarına neler geleceğini bilmedikleri için seyahat etmekten çekiniyorlar.

  • Bilmiyorlar

Siz de sosyal medya ortamında dönen ve Amerikalılar’ın coğrafya ‘bilgilerini’ ortaya koyan videolara rast gelmişsinizdir. Aslında Amerikan halkının ciddi bir kesimi hangi ülke nerede bilmiyor. Dolayısıyla birçok ülkenin özellikleri hakkında da bilgi sahibi değiller.

  • Ülkeleri yetiyor

New York Times gazetesinin ABD’lilere yönelik her yıl yayımladığı “Gidilecek 52 Yer Listesi”ne baktığınızda ABD sınırları içerisinde en az 10 kentin olduğunu göreceksiniz. Aslında haksız da değiller. ABD gerçekten görülmeye değer bir ülke. İşte tam da bu noktada ABD halkı genellikle öncelikli olarak kendi ülkelerini gezmek istiyor ve öyle de yapıyorlar. Sonuçta bir turistin aradığı her şey halihazırda kendi ülkelerinde mevcut. Örneğin kar var, okyanus var, kumsallar var, eğlence merkezleri var veya doğal güzellikleri var…

  • Aynı kültür

ABD’lilerin farklı bir ülkeye gitmek istememesinin bir nedeni de gittikleri birçok yerde kendi kültürlerini görmeleri. Yani bir Asya ülkesine de gitseler kendi müziklerini, giyim tarzlarını ya da yemek kültürlerini görüyorlar. Bu nedenle “Neden başka bir ülkeye gideyim ki” diyorlar.

  • Mesafe

Ülkelerinin coğrafi konumu da Amerikalıları seyahat etmekten alıkoyan bir sebep. Örneğin Avrupa’ya çok uzaklar. İzin günlerini de saatlerce yolculuk yaparak kültür gezilerinde harcamak istemiyorlar. Bunun yerine komşuları olan Meksika’ya ya da Kanada’ya gidiyorlar.

  • Borçları

Huffington Post sitesindeki habere göre ABD’lileri öğrencilik yıllarında devlete yüklü miktarda borçlanıyor. İş hayatına başladıktan sonra da öncelikleri bu borçlarını kapatmak oluyor. Gezmeye yeteri kadar paraları kalmıyor. Bu duruma ABD’de pasaport sahibi olmanın maliyetli olması ve uçak biletlerinin de pahalı olması ekleniyor.

@selcukerennn

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s