Metalci büyükanneye kulak verin

Inge Ginsberga

“Hayatta hiçbir şey için geç değildir. Ölümden kaçamazsınız, o zaman gülmesini bilin. Ben 90 yaşında metalci oldum. Müzik kariyeri için neden mi heavy metal’i seçtim. Bunun cevabı çok basit: Aslında müzik yeteneğim yok. Tonlama yapamıyor. Heavy metal işe yarıyor, çünkü sadece sözleri söylemem gerekiyor…”

Bu sözler 97 yaşındaki Inge Ginsberg’e ait. Kendisi şimdilerde çok popüler. “Metalci büyükanne” olarak tanınıyor. Başarıyı 90 yaşından sonra yakaladı. Alman Nazi ordusunun Yahudilere karşı yaptığı soykırım olan Holokost’tan kurtulan, İkinci Dünya Savaşı sırasında ajanlık yapan, hayatı boyunca göç etmek zorunda kalan Inge Ginsberg’in hikayesi New York Times gazetesi tarafından belgesel film ile dünyaya duyuruldu.

Çocukluğundan bu yana şiirler yazan yaşlı kadının son günlerde bu sözleri heavy metal eşliğinde şarkılara döküyor. YouTube üzerinden milyonlarca kişiye ulaşabildiğini söyleyen metalci büyükanne, Avusturya’nın başkenti Viyana’da dünyaya geldi.

İlk olarak 1942’de ailesiyle birlikte İsviçre’ye göç etmek zorunda kalan Ginsberg, yıllar içerisinde İngiltere’ye ABD’ye İsrail’e gitmek zorunda kalmasını bile gülerek anlatıyor. Şimdilerde Inge & the TritoneKings isimli grubun solistliğini üstlenen 97 yıllık çınar, şarkılarında ise dünyaya çevre ve savaşlar konusunda mesajlar veriyor. Şarkılarını İngilizce ve Almanca seslendiren Ginsberg, “Heavy metal şiir değil mesaj içerir” diyor.

@selcukerennn

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s