Evinin önüne kütüphane açtı dünyaya yayıldı

Todd Bolgg

Bundan tam 10 yıl önce her şey klasik bir Amerikan hikayesi gibi bir garajda başladı. İlham verici hikayenin kahramanı Todd Bol.

Todd Boll, annesinin ölümünün ardından evlerinin garajını temizlemek için kolları sıvadı. Garajın içinde çok fazla ahşap ve kitap buldu. Annesi öğretmen olduğu için yüzlerce çocuk kitabı birikmişti. Ahşaplarla uğraşmayı seven, kitaplara değer veren ve annesini en iyi şekilde anmak isteyen Todd Boll’un aklına iyi bir fikir geldi.

Vakit kaybetmeden işe koyuldu. İlk önce ahşapları bir araya getirdi. 2 metre uzunluğunda ve yarım metre genişliğinde küçük bir kütüphane yapabileceğini hesapladı. Hayalindeki tasarım elindeki malzemelerle örtüştü. Birkaç günlük uğraşının ardından minik bir kulübe ya da bir posta kutusu görünümündeki kütüphanesini tamamladı. Sıra süslemeye geldi. Burası önemliydi. Çocuklara hitap etmesi gerekiyordu çünkü. İskeleti oluştururken ortaya koyduğu çabanın daha fazlasını kütüphanesini süslerken gösterdi.

DEĞİŞ – TOKUŞ

“İlk başta tek sınıflı bir okul gibi olsun istedim.  Cam kapısı olacaktı. Ziller, süsler falan… Ama daha küçük bir şey yapmaya karar verdim. Öyle de oldu. Hem elimdeki malzemeleri kullandım, hem vaktimi iyi değerlendirdim, hem çocukların kitaplara ulaşmasını kolaylaştırdım ve hem de annemi sürekli anabileceğim bir eserim olmuştu. Küçük kütüphanemi tamamladıktan sonra vakit kaybetmeden evimizin önüne yerleştirdim. Ardından neler olacağını görmek için, yani komşularımızın nasıl tepki vereceğini görmek için beklemeye başladım” demişti Todd Bod, 2013’te Washington Post gazetesine verdiği röportajda.

Çok geçmeden Todd Boll’un Hudson’daki evinin önünü ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Artık planının ikinci aşamasına geçebilirdi. Kütüphanesinde işlerin nasıl yürüyeceğini gelenlere anlatmaya başladı. “Ücretsiz Mini Kütüphane” ismini verdiği eserinin üzerine bir de işleyiş hakkında kısa bir bilgilendirme astı.

Aslında mini kütüphaneyi ayakta tutacak sistem herkesin bildiği çok basit bir yöntemdi: İstediğin kitabı al, evinden istediğin bir kitabı yerine bırak, böylece kütüphanedeki içerik sürekli değişsin…

Öyle de oldu. Todd Boll’un evinin çevresinde oturanlar çok kısa sürede sistemi desteklemeye başladı. Çocuklara bol bol kitap ulaşıyordu. İşlerin düzgün şekilde devam etmesinin ardından Todd Boll, mini kütüphanelerine yenilerini ekledi.

75 BİN OLDU

Aradan geçen yılların ardından Todd Boll’un hikayesi Washington Post’tan New York Times’a kadar ulaşmaya başladı. Sosyal medyanın da etkisi ile birbirinden renkli mini kütüphanelerin görüntüleri dünyaya yayılmamaya başladı. Gelinen nokta itibariyle Ücretsiz Mini Kütüphane sayısı dünya genelinde 75 bine ulaştı. ABD’de 50 eyalette destek gören proje Avustralya, Brezilya, Gana, Japonya ve Hollanda gibi ülkelerin de içinde olduğu 88 ülkede hayata geçirildi.

Bu güzel başarı hikayesinin mimarı olan Todd Boll, 2 Ocak’ta pankreas kanserinden yaşamını yitirdi. Todd Boll’un annesi adına başlattığı kütüphane proje şimdilerde hem Todd Boll için hem de annesi için ayakta tutuluyor.

Antonio La Cava

SEYYAR KÜTÜPHANELER

İyalyan Antonio La Cava ise üç tekerlekli aracını seyyar kütüphaneye dönüştürdü. “Kitap çok önemli. Hayat gibi. Kitapsız çocuk yalnız demektir. Kitapsız yaşayamayız” diyen emekli öğretmen La Cava, aracı ile köy köy gezerek çocuklara kitap ulaştırıyor. 20 yıldır dağ tepe gezen Antonio La Cava, “Okuma oranının düşük olduğu bölgede büyüdüm. Kitapların önemini en iyi bilenlerdenim. Bu işe başlamamı da aslında öğrencilerim sağladı. Beni onlar teşvik etti. Şimdi gittiği her yerde 3 tekerlekli aracımın sesini duyan çocuklar getirdiğim yeni kitapları almak için çevremde toplanıyor” diyor.

Rıdvan Suriri

Seyyar kütüphanelerden bahsederken Endonezyalı Rıdvan Suriri’yi de atlamamak gerekiyor. 46 yaşındaki Suriri, ülkesindeki ücra köylere atıyla birlikte kitaplar taşıyor.

@selcukerennn

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s