Sıra dışı hikayelerin saklı olduğu bölgeler

gecelik.jpg

KADINLARIN GECELİK GİYMESİ YASAKLANDI

Hindistan’ın Tokalapalli köyünde kadınların 19.00 ile 07.00 saatleri dışında gecelik giymeleri yasaklandı. Ceza 28 dolar. Hindistan’ın birçok bölgesinde kadınlar ‘rahat, pratik, ucuz, renkli’ diye 1980’lerden bu yana gecelikleri ile dışarıda geziyor.

boynuz.jpg

İNEKLER BOYNUZLU MU BOYNUZSUZ MU OLSUN

Referandum ülkesi İsviçre: 25 Kasım Pazar günü sonu ineklerin ve keçilerin boynuzlu mu boynuzsuz mu olmasını belirleyecek referandum yapılacak. Talep Armin Capaul isimli çiftçiden geldi. Daha önce de “herkese maaş (ret), ordu olmasın (ret), arabasız Pazar (ret)” gibi referandumlar yapılmıştı.

mis.jpeg

TOPRAKLARINA GİREN MİSYONERİ OKLA ÖLDÜRDÜLER

Topraklarına müdahale edilmesiyle artık yerliler de modern hukuk ile tanışıyor. Ancak bir grup, ‘dış dünya ile bağlantısı olmayan yerliler, modern kanunlarla yargılanamaz’ diyor. Son olarak Andaman Adaları’nda yerliler topraklarına giren ABD’liyi öldürdü. 7 yerli tutuklandı. 27 yaşındaki ABD’li yerlilerin yaşam alanlarına izin verilenden fazla yaklaştığı için çok büyük ihtimal ile tutuklanan yerliler ‘cinayetten’ yargılanmayacaklar.

NÜFUSUN YÜZDE 90’I EV SAHİBİ

Dünyada en fazla ev sahibi Romanya’da bulunuyor. 20 milyon nüfusun yüzde 96’sı ev sahibi. 1990’da komünist rejim yıkıldığında devlet konutların yüzde 70’ine sahipti. Ardından bir TV parasına evler halka satıldı. Böylece herkes ev sahibi oldu.

boya

96 YAŞINDAKİ RESSAM KÖYÜNÜ KURTARDI

Tayvan’da 96 yaşındaki ressam ‘gökkuşağı dede’ Huang, devletin yıkma kararı aldığı köyünü sanatı ile kurtardı. Huang’ın 7 yılda boyadığı evleri görmek için 1 milyondan fazla turist köye akın ediyor.

f

DÜNYADAKİ EN ÖLÜMCÜL BÖLGE

Chicxulub Puerto / Meksika: Dünyadaki en ölümcül bölge olarak kabul ediliyor. 66 milyon yıl önce dağ büyüklüğündeki meteor, bu kasabaya düştü. 12 km çapındaki krater uydulardan görülüyor. O ana kadar 135 milyon yıl boyunca dünyaya hâkim olan dinozorlar, meteor ile yok oldu.

Kinderdijk.jpg

TURİSTLERE KARŞI SAVAŞ

Hollanda / Kinderdijk: Nüfus: 65. Turist sayısı: 850 bin. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki köy halkı, turistlerin sınırlandırılmasını istiyor. 18. yy’dan kalma yel değirmenleriyle ünlü köy halkı, turistlerin çok saygısız olduğunu ve Kinderdijk’i yok ettiklerini savunuyor.

BU KADAR MÜZİK YETER

Turizm fazlalığı İbiza’yı da vurdu. 140 bin kişinin yaşadığı İbiza’ya geçen yıl 3.2 milyon turist gitti. Halk, müzik seslerinden şikayetçi. Ses sınırı getirildi. İşletmeciler de bu durumdan rahatsız. Diğer problemler uyuşturucu, olaylar, polis azlığı ve doğanın yok edilmesi.

Qaanaaq.jpg

KASABA ERİYOR

Grönland / Qaanaaq: Nüfus: 650. Dünyanın en kuzeyindeki en kalabalık yerleşim yerlerinden biri. Küresel ısınmadan yok olacak ilk kasaba olabilir. Havaların ısınmasına bağlı olarak evlerin zemini eriyor. Buzulların erimesiyle de kasabanın geçim kaynağı olan avcılık bitiyor.

Okinawa.jpg

MUTLULUKTAN ÖLMÜYORLAR

Japonya / Okinawa: Nüfus: 3 bin. Dünyada ortalama yaşam süresinin en yüksek olduğu yer. Kanser, kalp hastalıkları ve bunama oranı çok düşük. Uzun yaşam sırları: ikigai felsefesi. İkigai: Basit ve mutlu yaşa, arkadaşlarınla bol vakit geçir, yeteri kadar uyu, bolca hareket et…

Tsimane.jpg

DÜNYA İLE TANIŞTILAR SAĞLIKLARI GİTTİ

Amazon’da yaşayan 6 bin kişilik avcı-toplayıcı Tsimane kabilesi, şimdiye kadar incelenmiş en sağlıklı kalplere sahipti. Ancak ormanların yok edilmesiyle 5 yıl öncesine göre dış dünya ile daha fazla ilişkililer. Dışarıdan aldıkları şeker nedeniyle kalpleri artık mükemmel değil.

Bhutan.jpg

DEMOKRASİDEN ÇABUK BIKTILAR

Bhutan:
Hindistan – Çin arasında.
Nüfus: 800 bin.
% 60’ı orman.
Gelişmişlik, GSMH yerine GSMilliMutluluk ile ölçülüyor.
Turist sınırı var: Kişi başı 250 $
960: dünyaya açıldılar.
1974: ilk uluslararası basın.
1999: ilk TV.
2008: Demokrasi.
2018: Geçmişi istiyorlar

çin.jpg

SAVAŞ SIĞINAKLARINDA YAŞIYORLAR

Pekin’de 1 milyon kişi savaş sığınaklarında yaşıyor.
1969’da Mao’nun çağrısı ile 300 bin kişi 20 bin sığınak kazdı.
6 yıl önce sığınaklarda yaşamaya izin çıktı.
Bir odanın kirası 250 TL.
Mutfak – banyo ortak.
Sığınakların en büyük avantajı şehrin hemen altında olmaları.

BUZULLAR İÇİN TURİST SINIRI

Çin’deki Chen buzulları dünyanın en hızlı eriyen buzulları.
Antarktika ve Grönland’dan sonra en büyük buzul.
1982’den beri %60’ı eridi.
Buzul, Asya’nın en büyük 10 nehrini besliyor. Yani milyarlarca kişiyi ilgilendiriyor.
Bölgeye günde 10 bin turist sınırı getirildi.

Migingo

ADIM ATACAK YER YOK

Kenya – Uganda sınırında 500 kişinin yaşadığı Migingo Adası.

Harar.jpg

SIRTLANLARLA İÇ İÇE

Karada aslanlardan sonra en yırtıcı tür olan sırtlanlar, 400 yıldır her gece Etiyopya’nın Harar köyüne gidiyor. Köylüler, sırtların kötü ruhları uzaklaştırdığına inanıyor. Normalde küçük çocukları öldüren sırtlanlar, Harar’da rahat rahat besleniyor.

Santo Stefano di Sessanio

KASABA OTELE DÖNÜŞTÜ

İtalya’da yoksulluktan terk edilen köyler, otel oluyor. Santo Stefano di Sessanio bunlardan biri. Köyde şimdilerde 40 otel var. Dokusu, tarihi, gelenekleri bozulmuyor. Gelenler yerel halk gibi yaşıyor. Tarım, hayvancılık, dikiş, yemek kursu alıyorlar. Köylü de para kazanıyor:

Pando.jpg

EN BÜYÜK CANLI YOK OLUYOR

ABD’de bulunan Pando ağaçları, insan etkisi nedeniyle yok oluyor. Utah’ta bulunan 40 bin ağaç aslında tek bir kök sisteminden geliyor. Dolayısıyla Pandolar dünyanın yaşayan en büyük canlısı. Aynı zamanda 80 bin yaşındalar. Bu da en yaşlı ağaç demek.

Uzupis.jpg

10 ASKERLİK ORDU

Uzupis Cumhuriyeti:
Litvanya’nın başkentinde resmi olmayan özerk bir bölge.
Heykeltraş Romas Vilčiauskas tarafından 2002’de kuruldu.
Cumhurbaşkanı, 10 askerlik ordusu, 41 maddelik anayasası var.
5 bin kişi yaşıyor.
Teknoloji ile işleri yok.

ÇİKOLATALI DUA KAKAONUN SONU OLABİLİR

Birçok rapora göre 2050’de çikolata yok olabilir. Bunun en önemli nedeni kakaonun yüzde 70’ini sağlayan Batı Afrika ve diğer bölgeleri vuran küresel ısınma. Ayrıca tüketim kontrolden çıktı. Örneğin Hindistan’da 134 bin ton kakao tüketiliyor. Tapınaklara çikolata bırakıyorlar.

İNSANDAN ÇOK BİSİKLET

22 milyondan fazla bisikletin bulunduğu 17 milyon nüfuslu Hollanda’da bisiklet kullanırken telefon ile konuşmak yasaklanacak.

100 BİN KİLO VERECEKLER

İspanya’nın kilo probleminin en fazla olduğu bölgesinde bulunan Naron kentinde 4 bin kişi, 2020’ye kadar toplamda 100 bin kilo vermek için bir programa başladı.

Sai Yeung Choi Street.jpg

İNSAN SESİNE KARŞI TRAFİK

Dünyanın en hareketli caddelerinden biri olan Hong Kong’daki Sai Yeung Choi Street South, bölge sakinlerinin seslerden şikayeti üzerine kalabalığın azaltılması için yeniden araç trafiğine açıldı.

Svalbard.jpg

KIZAKLA OKULA GİDİYORLAR

Norveç / Svalbard:
Nüfus: 2200.
Herkes silahlı.
Yıllardır olay yok.
Silahlar kutup ayılarını korkutmak için var.
En büyük problemleri çöplerini toplamayan bilim insanları.
Dünyadaki bütün tohumların toplandığı bir kasa var.
Erasmusa gidenler husky’lerle okula gidebilir.

Oded Wagenstein

UNUTULMUŞ KADINLAR:

Fotoğrafçı Oded Wagenstein, Sibirya’daki Yar-Sale köyünde “unutulmuş kadınları’’ görüntüledi. Zamanında ren geyiği sürülerine bakan kadınlar, yaşlandıklarında ise göçebe hayata ayak uyduramadıkları için köylerinde tek başlarına kalıyor.

Villas Las Estrellas

APENDİSİT AMELİYATI OLMAYANLAR ALINMIYOR

Antarktika’daki Villas Las Estrellas’a taşınmanız için apandist ameliyatı olmanız gerekiyor. En yakın hastane 1000 km uzaklıkta ve köyde uzman doktor yok. Bu nedenle bir önlem olarak köyde yaşayan 100 kişinin de apandisti alınmış durumda.

@selcukerennn

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s