Z Kuşağı internetten bıktı

 

giriş

 

Twitter’da bir tur: 10 bin rt’li görüntü (komik bir video, ama sizi güldürmüyor), ardından Instagram’a geçiş: Kedi fotoğrafı ( tatlı, ama sizi etkilemiyor), sırada Facebook var: Tanıdık bir şikayet (üzücü bir durum, ama sizin yüz ifadenizi değiştirmiyor), sonrasında Tumblr, Snapchat, tekrar Twitter, biraz da Facebook… Sosyal ağlardan arta kalan anlarda farklı uygulamalar arasında gidip – gelmek…

Yüzünüzden 10 cm uzakta duran telefonunuzla bir – iki saat boyunca bu şekilde geçiriyorsanız, siz de “telefon bıkkınlığı”na yakalandınız demektir. Uzmanlar arasında son günlerde ciddi şekilde tartışılmaya başlanan bu durum genellikle Z Kuşağı’nda görülüyor. Yani 1998 – 2010 arasında doğanlar.

Bu kuşak “dijital doğanlar” olarak da biliniyor. Daha ilkokul yaşlarında internet ile tanışıp, ortaokulda ellerinden akıllı telefonları düşürmeyenler yani. Ancak Daily Beast sitesindeki habere göre artık bu kuşak akıllı telefonlarından bıkmış durumdalar.

ZATEN HAYAL KURUYORUZ

Ne sosyal ağlarda ne de oyun – etkinlik uygulamalarında aradıklarını bulamıyorlar. Ancak şöyle bir özellikleri var, telefon bıkkınlığına yakalanmalarına rağmen, ellerinden yine de telefonlarını düşürmüyorlar. 20-30 kez farklı uygulamalara girip çıkıyorlar, hatta birbirlerine sıkıldıklarını gösteren Snap’ler atıyorlar.

Şöyle düşünün, önceki kuşaklar nasıl ki evde sıkıldıklarında odadan odaya geziyorlardı ya da bir TV kanalından diğerine geçiyorlardı, Z Kuşağı da sıkıldıkları anlarda bile telefonlarından vazgeçmiyor.

Ancak Daily Beast’teki habere göre ebeveynlerinden gelen “Şu telefonu elinden bırak, biraz hayal kur” gibi önerileri çok kulak asmıyorlar. Buna gerekçe olarak telefonlarına baktıkları anlarda bile zaten hayal kurabildiklerini, kafalarında internet ortamından çıkarak farklı dünyalara gidebildiklerini söylüyorlar.

Telefon bıkkınlığından çıkışı da yine telefonlarında arıyorlar. Yani Z Kuşağı’na göre şimdilerde içinde bulundukları bu bıkkınlığı yine telefonları sayesinde atacaklar. Geliştirilecek yeniliklerle internet hayatlarına yeniden canlılık geleceğini düşünüyorlar.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s