İsveç – Norveç ilişkileri gergin: Sorun elektrikli arabalar

götü

Gün içinde fırsat bulduğum veya kafamı biraz rahatlatmak istediğim zaman soluğu İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi ülkelerin haber sitelerinde alıyorum. Tüm bu ülkelerin İngilizce yayın yapan siteleri yeteri kadar mevcut. Dolayısıyla istediğiniz zaman bir İsveçlinin derdiyle dertlenebilirsiniz.

Stockhol’e gittiğimde şahit olmuştum. Gerçekten düşündüğümüzden daha dertliler! Örneğin ben oradayken haber siteleri ve televizyon kanalları günlerce tek bir konuya odaklandı. Saatlerce aynı konuyu tartışıp durdular. En sonunda ben de bisikletliler için üretilen yeni nesil yeleğin gerçekten söylendiği kadar işe yarayıp yaramadığı konusunu düşünmeye başlamıştım: Vücudu sıcak tutması gayet iyi, ama en azından bir cep koyabilirlerdi. Ya da gece yolculuklarında daha net ışık yayabilirdi…

Gördüğünüz gibi, bir İsveçlinin derdi benim için alay konusu oldu. Konuştuğum her İsveçliye “Size biraz Türkiye gündemi gönderelim kendinize gelin” demiştim. Gerçi bu durum yani elle tutulur bir gündemlerinin olmaması birçok İsveçli için can sıkıcı bir hal almış. Dertsizlik dertleri olmuş diyebiliriz.

GÜNEŞSİZLİK KÖTÜ

Daha önce hazırladığım bir haberle ilgili olarak konuştuğum bir İsveçli arkadaşıma yaşadığı şehirde gün içinde karşılaştığı zorlulukları sormuştum.  Göteborg kentinde yaşayan gazeteci arkadaşım Erik Palm: “Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok gün toplu taşıma araçları çalışmıyor. Dolayısıyla birçok kişi işine gidemiyor. Güneş 08.40’da doğuyor. 15.30’da batıyor. Güneş ışığını karlar dengeliyor. Ama karlar da eridiğinde bizim için kötü oluyor. Eksi 10’lardaki havayı da hesaba katmalıyız…” demişti.

Stockholm’den dönüş sırasında İstanbul’a gezmeye gelen bir İsveçli çift ile tanışmıştım. Havaalanında taksi konusunda İsveçli turistlere yardımcı olmaya çalışırken şahit olduğum anlarda ise onların da aslında İstanbul’un canlılığına özendiklerini gördüm. Çift, direkt olarak bir taksiye binmeye çalıştı. Ben de gülerek “Durun, sıraya girmemiz lazım” deyince, gözlerine inanamadılar ve “Taksi için sıra mı bekleyeceğiz? İstanbul’a hoş geldik” şeklinde tepki vermişlerdi. Sıra beklerken de “Saat gecenin 11’i şu canlılığa bak, gerçekten düşündüğümüzden daha muhteşem bir şehir bizi bekliyor” demişlerdi. Onların da derdi yaşadıkları bölgede hayatın akşamüzeri 18.00’den sonra bitmesiydi.

Laf çok uzadı ama, yukarıda saydığım ülkelerin bize göre ‘dert sayılmayan’ dertleri onlar için büyük sorun. Bir diğer örnek Finlandiya’dan. Havanın sürekli kapalı olmasından dolayı depresyon oranı çok yüksek. Hatta bu sebeple intiharların önüne geçilemiyor.

SORUN: ELEKTRİKLİ ARABALAR

Bu ülkelerin kendi aralarındaki sorunları da aslında bizim alışık olduğumuz türden değil. Bugün girdiğim bir Norveç sitesinde, komşu ülke İsveç ile aralarının limoni olduğuna dair bir haber okudum. Problemin kaynağı elektrikli arabalar. İsveç’te üretilen elektrikli arabaların tamamına yakınının Norveç’e satılmasına öfkelenmişler. “Norveç’in havasını temizliyoruz ama İsveç’in havası ne olacak?”, “Neden elektrikli arabaların kullanılmasını İsveç’te artırmıyoruz” şeklinde tepkiler yükseliyor.

Norveç elektrikli arabalar konusunda çok hızlı ilerliyor. Başkent Oslo başta olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde elektrik arabaların kullanılması için teşvikler açıklanıyor. Halihazırda dizel arabaların yasaklandığı Oslo’da örneğin elektrikli arabalar için ücretsiz park alanları bulunuyor. Ya da elektrikli arabaların vergileri normal arabalara göre çok daha ucuz oluyor. Umarım İsveç ve Norveç arasındaki elektrikli araba krizi büyümeden önlenir!

(@selcukerennn)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s