Nükleer saldırı yapabilen kıyamet uçağı

 

duplicated

Rusya’dan ardı ardına gelen yeni nesil nükleer silah açıklamalarına karşılık ABD ordusu da ülke basını aracılığıyla “Biz de boş değiliz” mesajları vermeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle Rus ordusu geçtiğimiz günlerde Satan 2 yani Şeytan 2 füzesini test etti. Dünyanın herhangi bir yerini vurabilecek kapasitede olan nükleer başlıklı füze ile verilen mesaj açıktı.

Rusya’nın bu denemesinin ardından ABD basınından CNN’deki özel haberde de ABD ordusunun ‘kıyamet uçağına’ geniş yer ayırdı. Navy E-6B isimli uçağın Rusya’dan, Kuzey Kore’den ya da herhangi bir yerden gelebilecek olası nükleer saldırıya karşı her an hazır olduğu belirtildi. Daha önce “ABD’nin elindeki en ölümcül askeri teçhizat” olarak basına yansıyan uçak, Boeing 737 gövdesinden dönüştürüldü.

Nebraska’daki hava üssünden bekleyen uçağın her daim ABD Başkanı Trump’ın uçağı Air Force One ile birlikte uçan “Gece Bekçileri” isimli uçaktan farklı olduğu belirtildi.

Navy E-68 uçağının ABD genelinde en az 16 adet olduğu biliniyor. CNN’deki haberde Nebraska’daki hava üssünde bulunan uçak ele alındı. Üste, olası bir nükleer saldırı dakikalar öncesinden haber veren sistemler var. İşte eğer bir nükleer saldırı gerçekleşirse uçağın mürettebatı füze yere düşmeden özel bölümlerden uçağa ulaşıyor. Ardından uçak hemen havalanıyor. Radyasyondan etkilenmeyen uçak, havalanmasından sonra ABD başkanından gelecek emirleri bekliyor.

Uçaktaki komuta merkezinden nükleer başlık taşıyan jetler harekete geçirilebiliyor. ABD’liler böylece nükleer saldırıya dakikalar içerisinde cevap verebileceklerini söylüyor. ABD’nin mevcut başkanı, eski başkanlar ve ülkedeki bütün önemli isimlerin an be an nerede olduğunu takip edebilen uçak, 24 saatte bir ikmal yapıldığı takdirde havada günlerce kalabiliyor. Dünyanın herhangi bir yerinde nükleer saldırı olup olmadığını saptama kapasitesine sahip uçağın, karadaki üslerin yerle bir olması halinde de havadayken yerdeki nükleer başlık kapasiteli kıtalararası füzeleri ateşleyebildiği belirtildi.

CNN’deki haberde, Navy E-68 uçağının Soğuk Savaş döneminde 7 / 24 havada kaldığı şimdilerde de artan tehdit nedeniyle yeniden sık sık havalandığı belirtildi.

trenn

Rus ordusunun nükleer füzeler taşıyan trenleri olduğu biliniyor. Her biri 6 nükleer başlık taşıyan trenler, yolcu veya kargo treni şeklinde tasarlandı. Trenler radara yakalanmamak için sürekli seyir halinde oluyor. ABD’de aktif olan 2 bin 468 nükleer savaş başlığı var. Rezervde bekletilen başlık sayısı 2 bin 600. Rusya’nın elinde her an kullanıma hazır 2 bin 430 savaş başlığının yanı sıra rezervde tutulan 2 bin nükleer başlık bulunuyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s