İngilizler 182 yıldır köle sahiplerine tazminat ödüyor

bakanlık

Köle ticareti ile ortaya çıkan ‘üzerinde güneş batmayan Britanya İmparatorluğu”nda insanlığa karşı işlenen suçlardan dolayı İngiltere’nin ne zaman özür dileceği hala merak ediliyor. 1700 ve 1810 yılları arasında İngiliz insan tacirlerinin Afrika’dan Amerika’ya 3 milyon köle taşıdığı tahmin ediliyor. Köleciliğin hakim olduğu 15’inci yüzyıl ile 19’uncu yüzyıl arasında ise zincirlere vurulmuş 11 milyondan fazla siyahinin Afrika’dan Amerika’ya taşındığı biliniyor. Tabi aç – susuz halde tıklım tıklım dolu olan gemilerle gerçekleştirilen bu zoraki yolculukta binlerce Afrikalı da yaşamını yitirdi.

Amerika’ya götürülen köleler, gemilerden indirilir indirilmez satılıyordu. Sonra köleleri alan kişiler bir kez daha başkasına satıyordu. Çocuklarından koparılan anneler, evlatlarından koparılan babalar genellikle şeker tarlalarında çalıştırılıyordu. Afrikalıların sıcağa karşı dayanma güçlerinin yüksek olduğu seçildikleri düşünülüyor.

SKANDAL TWEET

İngiltere’de köleciliğe karşı ilk olarak 1807 yılında Köleciliğin Yasaklanması Yasası çıkartıldı. Ancak yasağın tam anlamıyla uygulanması 1833’ü buldu. Bu tarihten itibaren denizaşırı topraklarda kölelik tam olarak engellenmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Hazine Bakanlığı’nın attığı bir Tweet ise skandalı ortaya çıkardı.

Britanya İmparatorluğu, 1833’te köle tazminatı olarak günümüzde 300 milyar sterline tekabül eden bir anlaşmayı kabul etti. Ancak bu tazminat kölelere ödenmedi. Para köle sahiplerine verildi. Amaç köleliğin kaldırılmasıyla doğacak zararlarının karşılanmasıydı. Kazanan yine köle tüccarları oldu. Hazine Bakanlığı attığın Tweet’te bu paranın ödenmesinin daha 2015’te bittiği ve tazminatın İngilizlerin vergilerinden karşılandığı ortaya çıktı.

Bakanlığı tepkilerin ardından sildiği Tweet’te “Bugünün sürprizi: Milyonlarcanız vergilerinizle köle ticaretinin bitmesine yardımcı oldunuz. Bunu biliyor muydunuz? 1833’te yapılan anlaşma gereği ödenecek tazminat Köleliği Kaldırma Anlaşması’nda temin edilmişti. Ancak ödenek o kadar yüksekti 2015’te bitti. Bu da İngiliz vatandaşlarının köle ticaretini bitmesine yardım ettiğinin göstergesi” denildi.  İngilizler ise “Paramı geri istiyorum”, “Benim vergimi benden habersiz köle tüccarlarına nasıl kullanırsınız” şeklinde tepki gösterdi.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s