Nereye kadar tıp?

 

giriş

 

Malum iletişim çağındayız. Teknoloji her geçen gün hayal edemeyeceğimiz noktalara ulaşıyor. Cihazların akıllanmasına bağlı olarak tıp dünyasında da adeta çığır açılıyor. Birçok ameliyat artık robotlarla yapılıyor. Veya doktorların gidemediği Afrika’daki ücra köylere robot doktorlar gönderiliyor. 3 boyutlu yazıcılardan üretilen organları atlamamalıyız. Yazıcıdan çıkarılan protez uzuvların nakil işlemlerine çoktan başlandı bile. Ancak diğer taraftan tıp dünyasının ‘çok fazla ileriye gittiğini’ düşünenlerin sayısı da giderek artıyor.
hint

70’LİK ANNELER
Tıp dünyasında fazla cesur davranıldığına dair bir tartışma Hindistan’da yaşanıyor. Çocuk sahibi olamayan kadınların büyük bir toplumsal baskı ile karşı karşıya kaldığı ülkede artık birçok kadın 70’inden sonra anne oluyor. Hızla gelişen tüp bebek yöntemleri sayesinde Hindistan’da binlerce kadının 70 yaşını geçtikten sonra ilk bebeğini kucağına aldığı biliniyor. Hatta 72 yaşında Daljinder Kaur dünyanın en yaşlı annesi unvanına sahip oldu. Hindistan’da tüp bebek tedavisinin uygulanması için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Yaşlıların anne olmasına yardımcı olan doktorlar, “Teknoloji bu yüzden var. Herkes faydalanabilmeli” diyor. Ancak bazı doktorlar belirli yaşın üzerindekilerin anne olmasının uygun olmadığını dile getiriyor. “Tıp kişiye her istediğini vermez. Sarhoş olmak isteyene narkoz veriyor muyuz?” diyen doktorlar, ileri yaşta anne olmanın kadın ve bebeğine iyilikten ziyade kötülük olduğunu söylüyor. Belli bir yaştan sonra hamileliğin kadın vücudunu çok yıprattığını ve bebeklerin de küçük yaşta annesiz kalma olasılıklarının çok yüksek olduğunu savunuyorlar.
beyin

BEYİN OKUNUR MU?
Bilim dünyası derinliklerine inemediği insan beyni konusunda da boş durmuyor. Japon profesör Toşimasa Yamazaki, düşünceleri sesli şekilde dile getirmeden beyni okuyabilen bir bilgisayar geliştirdiğini açıklamıştı. Ancak beyin aktiviteleri ile ilgili en kapsamlı araştırma ABD’de yürütülüyor. Birçok kişiye göre söz konusu proje, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın gözbebeğiydi. Obama yönetiminin BRAIN/BEYİN ismini verdiği proje kapsamında insan beyninin şimdiye kadarki en geniş haritası çıkarılmaya çalışıyor. Amacın beyne bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların önüne geçmek olduğu söyleniyor. Aslında bu çalışma 2013’ten beri yürürlükte. Fakat şimdiye kadar yürütülen çalışmalar hakkında bir detay verilmedi. Obama, 13 Aralık’ta imzaladığı yasa ile BRAIN projesine 1.56 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Obama’nın en büyük miraslarından biri olarak kabul edilen gizemli BRAIN projesine birçok kişi şüpheyle yaklaşıyor. ABD’nin söz konusu çalışmalarla tıpkı Azınlık Raporu filmindeki gibi, kişilerin suç işleme eğilimlerini ortaya koyacağını söyleyenler bile var.
Hwang Woo Suk

ÖZEL BURUNLU KÖPEKLER
Diğer taraftan tıp dünyasındaki gelişmeler hayvanlar alemini de etkilemeye başladı. Mamutların yeniden dünyaya döndürülmesi için çalışmalar yapan Güney Koreli Doktor Hwang Woo Suk, genetik laboratuvarında süper köpekler üzerinde çalışıyor. Suk, son olarak klonladığı üç Belçika Malinois cinsi köpeği Rus istihbaratına hediye etti. Özel şekilde tasarlanan köpekler, uyuşturucu ve patlayıcıları bulmakta kullanılacak. ABD’de bulunan National Institute of Standards and Technology adlı merkez ise köpek burunları üzerinde çalışıyor. Uzmanlar, 3 boyutlu yazıcı ile köpek burnu üretti. Söz konusu yapay burun, köpeklerin doğal burnundan 16 kat daha iyi koku alabilecek şekilde tasarlandı. Uzmanlar bu sayede patlayıcıların daha kolay bulunabileceğini hatta burnun kanser teşhislerinde bile kullanabileceğini söylüyor. Ancak birçok kişi; bir süre sonra 3 boyutlu yazıcıdan bastırılan burunların, köpeklere nakledilebileceğini ve böylece hayvanların doğallığıyla oynanacağını savunuyor. Aynı grup klonlanmış süper köpekler için de “Bombaları koyan insan, uyuşturucuyu kaçıran da insan, ama biz köpeklerin doğasını bozuyoruz” diyor.

(selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s