Avrupa’da toplu taşımalar bedava olacak

paris.jpg

Avrupa ülkeleri çevre kirliliğine çözüm arıyor. Avrupa Çevre Ajansı’nın sayılarına göre hava kirliliğinden dolayı 2014 yılında Avrupa genelinde 500 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Durum bu kadar vahim yani. Dolayısıyla tedbirler de giderek sertleşiyor diyebiliriz. Almanya, Hollanda, İngiltere ve daha birçok ülke yakın gelecekte dizel arabaların kullanılmasını tamamen yasaklayacak. Elektrikli arabalara ilgi her geçen gün artıyor.

Avrupa şehirlerinde hava kirliliğini yenmek için yeni bir akım daha başlatıldı. O da toplu taşımaların ücretsiz hale getirilmedi. Fransa’nın başkenti Paris bu konuda çalışmalara başladı. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo geçtiğimiz günlerde projelerini açıkladı. Buna göre kısa süre içerisinde Paris’in tamamında bütün toplu taşımalar ücretsiz olacak.  Amaç halkı arabalarından uzaklaştırmak. Nüfusun neredeyse tamamını yani 2.2 milyon kişinin toplu taşıma araçlarını kullanması hedefleniyor. Paris Belediye bu kapsamda yıllık 3 milyar Euro olan bilet satışlarından vazgeçmiş olacak.

Fransa’da halihazırda toplu taşımacılığın ücretsiz yapıldığı yerler var. Ülkenin batısındaki Niort kenti buralardan biri. 125 bin nüfuslu kentte geçtiğimiz eylül ayından bu yana toplu taşımalar ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Benzer tedbiri Almanya da alıyor. Hatta Almanya’da sadece birkaç şehirde değil, hava kirliliğini azaltmak için bütün ülkede toplu taşımaların ücretsiz hale getirilmesi düşünülüyor. İlk aşamada 5 büyük şehirde proje hayata geçirilecek. Eğer beklenilen başarı sağlanırsa, ardından tüm ülkede ücretsiz dönem başlatılacak.

AFRİKA NE OLACAK?

Kendi sınırları içerisinde hava kirliliğini yenmek için ardı ardına önlemler açıklayan Avrupa ülkelerinin aynı titizliği Afrika ülkeleri için de gösterip göstermeyeceği ise merak konusu. Daha önce İsviçre merkezli sivil toplum kuruluşu Public Eye bir çalışma yayımlamıştı. Çalışma kapsamında Avrupa standartlarına göre kullanılamayacak kadar kirli oldukları belirlenen yakıtların, yine Avrupa merkezli petrol şirketleri tarafından Afrika ülkelerine satıldığı belirlendi. Aynı raporda, Avrupalı petrol üreticilerinin Avrupa Birliği’nin belirlediği oranların çok daha üzerinde sülfüre sahip dizel yakıtları, Afrika ülkelerinin yeteri kadar güçlü olmayan devlet yapılarını kullanarak sattığı kaydedildi. Avrupa’nın dizel standardının bir milyon kişi başına 10 partikülden daha az olduğu biliniyor. Diğer taraftan birçok Afrika ülkesinde aynı oran bir milyon kişi başına 2 bin partiküle kadar çıkıyor. Bu arada Afrika’da her yıl hava kirliliğinden dolayı 712 bin kişi ölüyor.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s