Şehirleri taşıyorlar

alaska

Son yıllarda şehirlerin başka bir yere taşınması ‘modası’ var dünyada. ‘Modası’ ifadesini tırnak içinde yazmamızın sebebi bu akımın zoraki olması. Birçok ülkede şehirler farklı sebeplerden dolayı daha ‘güvenli, temiz, geniş’ alanlara taşınıyor veya taşınması için planlar yapılıyor.

En çok şehir taşınma projeleri iklim değişikliğine bağlı gerekçeler nedeniyle başlatılıyor. Yakın gelecekte sular altında kalması beklenen yerleşim yerleri için en acilinden yeni bölgeler saptanıyor. Bu durumu genellikle Asya ülkelerinde görüyoruz. Ancak ABD’de de aynı tehlike var. Alaska’da bulunan Shishmaref kasabası önümüzdeki günlerde başka bir yere götürülecek örneğin. 650 kişinin yaşadığı kasaba ABD’nin küresel ısınma tehdidi nedeniyle başka bir yere götürülen ilk yeri olacak. Shishmaref  sakinleri için 180 milyon dolarlık yeni bir yaşam alanı kurulacak. Böylece evlerinin hızla eriyen buzullar nedeniyle oluşacak sel sularının altında kalması engellenecek.

giriş

TARİHİ BİNALAR TAŞINMAYA BAŞLANDI

İsveç’te de benzer bir telaş var. Ülkenin kuzeyindeki Lapland bölgesinde bulunan Kiruna kasabası şimdilerde taşınmaya başlandı bile. 18 bin kişinin yaşadığı küçük kasabanın taşınma gerekçesi ise bölgedeki bir maden ocağı. Kasaba madencilik nedeniyle sürekli kayıyor. Yetkililer de çareyi Kiruna’yı daha güvenli bir yere taşımakta buldu. Önümüzde 20 yıl içinde tüm evlerin bulundukları yerden 3.2 kilometre uzaklıkta kurulacak New Kiruna’ya kurulması bekleniyor. Yetkililer, halihazırda kasabada tarihi binaları dev TIR’ların üzerinde götürmeye başladı bile. Bu kapsamda 21 eski bina ince bir ustalık istenen taşıma süreci ile yeni yerlerine götürüldü. New Kiruna’da ayrıca 3 bin yeni ev de inşa edilecek.

HER YIL AYNI YOLCULUK

şili

Güney Amerika ülkesi Şili’nin ikinci büyük adası olan Chiloe sakinleri ise evleri taşıma konusunda en tecrübeli kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Bu aralar yine çok yoğunlar. Bunun nedeni ülkenin en büyük ikinci adası olan Chiloe’de gel-git zamanı olması. Adadaki düzensiz gel-gitler ve erozyona karşı bölge halkı çözümü evlerini tamamen taşımakta buldu. Tüm mahalle sakinlerinin büyükbaş hayvanlarıyla seferber olduğu taşımacılık boyunca evler suda yüzdürülüyor bile. Daha güvenli bir yere taşınan evlerin içleri zorlu yolculukta boşaltılıyor. Camları ve kapıları da sökülen evler yeni adrese getirildiğinde hayat kaldığı yerden devam ediyor. Ada sakinlerinin ‘lanetli topraklarda yaşam mücadelesi’ dediği taşımacılık son zamanlarda dünya genelinden turistlerin de yoğun ilgisini çekmeye başladı.

new.jpg

NEW YORK’TAN 3 KAT BÜYÜK OLACAK

Şehirleri başka bir yerlere götürme mecburiyeti hava kirliliğin yoğun olduğu ülkelerde de masada olan bir konu. İran ve Çin özellikle bu projeleri hep sıcak tutuyor. Çin somut adımlar atmaya başladı bile. Ülkenin Xiongan bölgesinde New York’tan 3 kat daha büyük bir yeni kent kuruluyor. Böylecek hava kirliliğinin yoğun olduğu kasabalar bu kente entegre edilecek.

 

 

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s