İşte etkileyici olmanın formülü

ana

Kalabalığın uğultusu salonu kaplıyor: Kimi pencere kenarında sohbette, kimi masanın etrafında… Belli ki herkes birbirini tanıyor. Odadakilere yabancı olan bir kişi beliriyor kapıda. Yavaş adımlarla ilerliyor. Çok geçmeden onlarca kişinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Etrafında topladığı yeni arkadaşları ile en kısa süre içerisinde görüşmek üzere vedalaşıyor…

Yabancı bir ortamda ilgi odağı olmayı başaran kişilerden bahsediyoruz. Yani ‘etkileyici’ olarak tanımlananlar ya da ‘şeytan tüylü’ olarak bilinenler. Peki etkileyici biri olmak doğuştan gelen bir özellik mi yoksa sonradan kazanılabilir mi?

Uzmanlara göre basit teknikleri uygulayarak etkileyici birine dönüşebilir ve böylece hayatnızda daha başarılı ve mutlu olabilirsiniz. İşte formül:

GÜLÜMSEYİN

Yapılan birçok araştırmaya göre hayattaki başarı daha karşınızdakiyle sözlü olarak tanışmadan önce başlıyor.  İnsanlar genellikle dış görünüşe bakarak muhatap oldukları kişinin ‘güvenilir, sıcakkanlı ya da sosyal biri olup olmadığına’ dair kararlarını veriyor. ABD’de bulunan Princeton Üniversitesi’nden psikolog Alexander Todorov, “İnsanlar saniyenin onda birinde karşılarındaki hakkında kararını veriyor. Çalışmalarımıza göre gülümseyen kişi daha güvenilir bulunuyor. Dolayısıyla girdiğiniz bir ortamda güven vermek için muhakkak gülümseyin. Böylece daha kolay sosyalleşebilirsiniz” diyor.

KENDİNİZDEN BAHSETMEYİN

Massachusetts Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre sosyal becerileri yüksek olan kişiler, hem özel hayatlarında hem de iş dünyasında diğerlerine oranla daha başarılı bir kariyere sahip oluyor. BBC’ye konuşan The Charisma Myth isimli kitabın yazarı Olivia Fox Cobane, “Arkadaşlık kurmanın altın kuralı karşınızdaki iyi hissettirmek. Bu yüzden yeni tanıştığınız kişilere olabildiğince kendinizden bahsetmeyin. Ama karşınızdakini de pohpohlamayın. Bırakın bunu kendileri yapsın” sözleriyle başarının tüyosunu veriyor.

ORTAK ZEMİN BULUN

Seattle Üniversitesi’nden işletme profesörü Suzanne de Janasz, etkileyici kişilerin farklı bir özelliğine dikkat çekiyor. Janasz’a göre bu kişilerin en büyük başarılarından birisi konuştukları kişi ya kişilerle kısa süre içerisinde ortak zemin bulması. Janasz bu durumu “Araştırmalara göre zeki kişiler, karşısındakileri aynı fikirde olmasa bile dinleyebilenler. Bırakın karşınızdaki konuşsun. Siz de bu esnada ona vereceğiniz cevabına odaklanmak yerine, gerçekten onu dinlemeye çalışın. Karşınızdakini etkilemenin yolu bu” sözleriyle açıklıyor.

HEMEN PES ETMEYİN

Uzun yıllar FBI’da görev yapan ve şimdilerde etkileyicilik koçluğu yapan psikolog Jack Schafer da konuştuğunuz kişinin vücut diline odaklanmanızı öneriyor. Schafer, “Kurduğunuz diyaloğun iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğini ölçmek için karşınızdakinin vücut diline bakın. Çünkü konuşma esnasında sizin aynanız orası” diyor. Etkileyici biri olmak konusunda uzmanların ortak fikri ise hemen pes etmemek gerektiği yönde. Uzmanlara göre girdiğiniz bir ortamda ilk başta olumlu bir etki bırakamasanız bile mücadeleye devam edin. Gidişatı yönlendirin ve ilk baştaki olumsuz etkiyi unutturmaya çalışın.

george.jpg

Yapılan birçok yoruma göre sinema, spor, moda ve iş dünyasının birbirinden ünlü isimleri gittikleri bir ortamda ‘sıcakkanlı-etkileyici’ gözükmek için özel eğitimler alıyor. Hatta yapılan araştırmalara göre insanlar, yüz ifadelerine güvendikleri siyasilere oy veriyor. Bu nedenle birçok siyasetçi de etkileyicilik konusunda uzmanlardan destek alıyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s