20’sine gelmeden tarih yazanlar

aa.jpg

18’İNDE FRANKENSTEIN’I YAZDI

Endonezya’daki Tambora’nın 1815’teki aktifleşmesi gelmiş geçmiş en şiddetli patlama olarak tarihe yazıldı. Tambora’dan yayılan kara bulutların etkisi kısa süre içinde tüm dünyaya yayıldı. İklim değişmişti. Patlamadan sonraki 1 yıl boyunca Avrupa’da güneş hiç doğmadı. Bu yüzden 1816 kayıtlara Yazsız Yıl olarak geçti. Güneşe hasret kalan Avrupalılar, evlerinden dışarı çıkamıyordu. Sürekli yağan yağmur, bitmeyen şiddetli rüzgarlar hayatı çekilmez hale getirmişti. Duvarlar arasında geçen karanlık günleri aydınlatmak isteyenler çareyi bol bol sohbet etmekte buldu. O evlerden bir tanesi de İsviçre’deydi. Cenevre Gölü kıyısındaki Diodati Villası’ydı. İşte Mary Shelley ve arkadaşları bu villada toplandı. Frankenstein romanı bu evde doğdu. Bilinen ilk bilim kurgu romanı olan Frankenstein’ın İngiliz yazarı Mary Shelley, Tambora Yanardağı sayesinde belki de sinemaya en çok uyarlanan roman olan kitabını yazmaya başladı. Shelly o dönem henüz 18 yaşındaydı.

DJ Kool Herc

HİP HOP’IN BABASI

Clive Campbell… Ya da daha çok bilindiği ismiyle DJ Kool Herc. Jamaika asıllı Amerikalı müzisyen Clive Campbell, 1973’te verdiği bir parti sırasında hip-hop müziğinin doğmasını sağladı.  Sadece yüzlerce kişinin katıldığı okul partisine 18 yaşındaki Campbell hip hop müziğinin ilk adımlarını attı.

face

FACEBOOK’U KURDU

Mark Zuckerberg 20’lerine birkaç ay kala Harvard’da öğrenciyken Facebook’u kurdu. Tarih 4 Şubat 2004’tü. Aralık 2004’te Facebook’un 1 milyon aktif kullanıcısı oldu. 30 Eylül 2017 verilerine göre ise dünya genelinde 2.07 milyar aktif Facebook kullanıcısı var. Facebook’un marka değeri şimdilerde 39.9 milyar dolar, Zuckerberg’in kişisel serveti ise 73,5 milyar dolara ulaştı.

MOR

MODA DÜNYASINI DEĞİŞTİRDİ

Mor rengini moda dünyasına sokan adam William Henry Perkin. Tarihler Mart 1856’ydı. Perkin henüz 18 yaşındaydı. Londra’daki Royal College of Chemistry’de öğrenci olan Perkin, ev ödeviyle uğraşıyordu. Amacı öğretmenini etkilemek için kimya alanında yeni buluşlara imza atmaktı. Ana hedefi sıtmayı iyileştirecek bir ilaç geliştirmekti. Evinde kurduğu amatör laboratuvarında çalışmalarına devam eden Perkin’in, sıtma tedavisinde kullanılan kinin maddesini ucuz yolla elde etmenin peşindeydi. Fakat çalışmaları sırasında işler istediği gibi gitmedi. Ortaya çıkarmak istediği madde yerine bir anda farklı bir renkteki yapışkan bir maddeyi elde etti. Sir unvanlı İngiliz kimyager Perkin bulduğu renge Mauve dedi. Perkin böylece dünyanın ilk sentetik boyasını elde etti. O zamana kadar sadece ekinler ve hayvanlardan ayrıştırılan doğal renkler kullanılıyordu. Tabi bu süreç hem uzun hem de pahalı oluyordu. Mor rengi ise sülüklerin salgı bezlerinden elde ediliyordu. Vakit kaybetmeden buluşunun patentini alan Perkin, çok geçmeden milyoner oldu.

tv

TELEVİZYONU İCAT ETTİ

İbni Al Haytham dünyanın ilk kamerasını icat eden kişi olarak görülüyor. 965 – 1040 tarihlerinde yaşayan İbni Al Haytham, nasıl görebildiğimizi açıklayan ilk kişi oldu. İbni Al Haytham ayrıca yaptığı cihaz ile ilk kamerayı bulan kişi olarak da kabul ediliyor. Philo Farnsworth ise günümüzdeki televizyonu icat eden kişi. Philo o dönem henüz 14 yaşındaydı.

 

uygu

HABERLERİ ÖZETLEYEN UYGULAMA

İngiltere’de yaşayan lise öğrencisi Nick D’Aloisio, 15 yaşında yazdığı cep telefonu uygulamasını internet devi Yahoo’ya milyonlarca dolara sattı. Şu anda 17 yaşında olan D’Aloisio’nun Summly adlı uygulaması, popüler medya kuruluşlarının haberlerini cep kullanıcıları için özetliyor. Şu an bu haberi okuduğunu WordPress’i ise 19 yaşınayken Matt Mullenweg kurdu.

tram

20’sine gelmeden büyük buluşlara imza atan diğer kişiler şöyle:

Alexander Graham Bell: Telefonu bulduğunda 18 yaşındaydı.

Blaise Pascal: 16 yaşında hesap makinesini buldu.

Louis Braille: 15 yaşında görme engelliler için kullanılan alfabe sistemini icat etti.

George Nissen: 1930’da lise öğrencisiyken trampolini icat etti.

Frank Epperson: 11 yaşında buz parmak dondurmayı yaptı.

Robert Heft:  Lise öğrencisiyken günümüzdeki ABD bayrağını tasarladı.

Jerry Siegel: 20’sine gelmeden ilk Superman’i çizdi.

Igor Ivanovich Sikorsky: 20’sine gelmeden helikopter icat etti.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s