Hepsini Müslüman kaşifler buldu

 

uçan

Avrupa sürekli Rönasans döneminde kendi topraklarında yapılan ‘keşiflerle’ övünüyor. Ancak söz konusu buluşların büyük bir kısmı onlarca hatta yüzlerce yıl önce Müslümanlar tarafından keşfedilmişti…

 

ROBOTU BULAN ADAM

Yapay zeka teknolojisi şimdilerde çevremizi kuşatmış durumda. Bilinen ilk robotu ise Diyarbakırlı bir mucit keşfetti. El Cezeri olarak bilinen asıl ismi Ebü’l İzz El Cezerii El Cezeri olan Müslüman bilim insanı, otomatik bir makine icat etti. Söz konusu buluş, makine devriminde çığır açtı. El-Cezeri, günümüzde uçak, tren ve otomobillerde kullanılan çıkrık sistemlerinin de aralarında bulunduğu birçok mekanik buluşa imza atmıştı. Anadolu Ajansı’nın verdiği bilgilere göre  Cezeri’nin eseri, farklı konuları işleyen 6 kısımdan oluşuyor. Bunlar: ”İbriktarlık yapan kaplar, birbirleriyle ilişkisi olmayan düzenler, kuyu ya da akarsulardan su kaldırmaya yarayan düzenler, su ve mum saatleri ile fıskiyeler ve müzik otomatları.” başlıklarını taşıyor. El Cezeri ayrıca ilk saati bulan kişi.

kahve

ÇAYIRDA İLK KAHVEYİ YAPTI

Bilindiği üzere kahvenin ana vatanı Etiyopya olarak kabul ediliyor. Habeşistan topraklarında günümüzde yaklaşık 600 yıl önce ilk kahve yapıldı. İnanışa göre o dönemlerde keçiler yedikleri bir bitkiden sonra daha canlı hareket ediyordu. Halid isimli bir Arap da bitkiyi kaynatıp içmeye başlayınca kahve hayatımıza girmiş oldu. Kahvenin Avrupa’ya taşınması Osmanlı aracılığıyla oldu.

GÜLÜMSE ÇEKİYORUM

Independent’ın sitesindeki habere göre İbni Al Haytham dünyanın ilk kamerasını icat eden kişi olarak görülüyor. 965 – 1040 tarihlerinde yaşayan İbni Al Haytham, nasıl görebildiğimizi açıklayan ilk kişi oldu. İbni Al Haytham ayrıca yaptığı cihaz ile ilk kamerayı bulan kişi olarak da kabul ediliyor.

 

UÇAN KAŞİF

Endülüslü Müslüman bilim adamı olan Abbas ibni Firnas, dünyada ilk uçan kişi ve yaptığı alet ile uçağa ilham veren kişi oldu. 810-887 arasında yaşayan Firmas, Kurtuba Camisi’nden kendi yaptığı kanatlı paraşüt ile uçmayı başardı.

İşte Müslüman kaşiflerin diğer buluşları:

Fatima Al-Fihri: 859’da Kuzey Afrika’da dünyanın ilk modern üniversitesini kurdu.
Abbas ibn Firnas: Cebirin babası olarak tanınıyor
Piri Reis: 16. yüzyılda Amerika kıtasını da gösteren bir harita yapmıştı. Harita, Amerika’yı gösteren en eski harita olarak biliniyor.
Takiyüddin: Yıldızlar arasındaki mesafeleri ölçmeye yarayan alet icat etti.
İbni Hazm: Gelileo’dan 500 yıl önce Dünya sistemini ortaya koydu.
Dolma Kalem 953’te Mısır Sultanı tarafından bulundu.
Jabir ibni Hayyan: Sıvıları değişik kaynama noktalarına göre birbirinden ayırdı.
Battani: Güneş yılını 365 gün, 5 saat, 46 dakika ve 24 saniye olarak ölçtü.
Ebu el Kasım: icat ettiği tıp aletleri günümüzde bile kullanılıyor. Ayrıca sezaryen doğumu yapan doktor olarak bilinen Ebu El Kasım’ın teknikleri yüzyıllarca Avrupa’da kullanıldı.

Bunların dışında ayrıca ilk diş fırçası (misvak), gitar, satranç, ticarette ilk çek ve banka işlemleri de Müslüman coğrafyalarda doğdu.

(@selcukerennn)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s