Dünyanın en ilginç yerleri

Santa Cruz des Islote

DÜNYANIN EN KALABALIK ADASI

Karayipler’deki Santa Cruz des Islote, dünyada kilometre kareye en fazla insanın düştüğü ada olarak biliniyor. Sadece bir futbol sahası büyüklüğünde olan adada bulunan 115 evde toplamda 500 kişi yaşıyor. Nüfusun yüzde 60’ı çocuklardan oluşuyor. Ada 150 yıl önce insan eliyle yapıldı. Mercan platform üzerine kurulu adada araba ve motosiklet yok. 2007’de 7 bebek doğdu kimse ölmedi. Her ailenin küçük teknesi-kanosu var. Elektrik güneş panellerinden sağlanırken adanın en büyük problemi içme suyu eksikliği.

dikson

GEZEGENİN SONUNDA YAŞAM

Gezegenin sonu olarak kabul edilen dünyanın  en kuzeyindeki Rusya’nın Dikson kenti: Kışın hava sıcaklığı eksi 50’lilerde. İsim babası İsveçli kaşif Oscar Dikson. 500 kişi yaşıyor. Kilometre kareye 0,0003 kişi düşüyor.

Supai

915 METRE DERİNLİĞE YERLEŞTİLER

ABD’de bulunan Supai köyü. Kanyonların 915 metre derinliğinde bulunuyor. Bu köye sadece ya helikopter ya da yürüyerek ulaşılıyor. 208 kişi yaşıyor. Kafeler, kiliseler, okullar var. Her yıl Arizona’daki kanyonları ziyaret eden 5.5 milyon turistin neredeyse tamamı ise Supai köyünü bilmiyor.

TEK BAŞINA.jpg

TEK BAŞLARINA YAŞIYORLAR

ABD’nin Nebraska eyaletindeki bulunan Monowi kasabasında sadece 1 kişi yaşıyor. 84 yaşındaki Elsie Eiler kasabanın tek sakini. Vergilerini düzenli ödediği için kimse Eiler’e “burayı terk et” demiyor. Eiler, eşi 2004’te vefat ettikten sonra tek başına kalmasına rağmen evini bırakmadı. Kasabadaki tek barı ve 5 bin kitaplı kütüphaneyi işletiyor. Ara sıra civar kasabalardan gelenleri buralarda karşılıyor. İşte Elsie Eiler gibi tek başına yaşayan diğer kişiler:

  • 86 yaşındaki Pablo Novak, Arjantin’de yaşıyor. Ama hayatını sürdürdüğü yer birçok kentten çok farklı. Başkent Buenos Aires’in 500 kilometre güneybatısında bulunan Epecuen kentinde tek başına yaşama tutundu.
  • Tan Dagen, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de tek başına yaşıyor. Dagen, Çin’in Chongging kentinde bulunan Huangyan köyünde yaşıyor.
  • Rusya’nın en kuzeyindeki Khodovarikha bölgesinde yaşayan Slava Korotki için herhalde “dünyanın en yalnız kişisi” diyebiliriz. Bulunduğu yer Kuzey Kutbu bölgesi. Dolayısıyla her yer karlarla kaplı. 61 yaşındaki Korotki, bir meteorolog. 13 yıldır tek başına yaşadığı Khodovarikha’da hava tahminlerinde bulunuyor.

capanya

ERKEKLERE YER YOK

Kristina Roth isimli girişimci erkeksiz ada projesi başlattı. Finlandiya’da SuperSheIsland isimli adaya erkekler girmiyor. Kadınlar da adaya giderek rahat rahat tatillerini geçiriyor. Japonya’da kadınların girmesinin yasak olduğu ve erkeklerin de tapınağı ziyaret etmeden önce denizde çıplak bir şekilde yıkanmaları gerektiği Okinoshima adası ise UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdi. Brezilya’nın güneydoğusundaki Noiva do Cordeiro kasabasında da yaşları 20 ile 35 arasında değişen 600’den fazla kadın yaşıyor. Topraklarında erkeklere yer vermeyen kadınlar bütün ihtiyaçlarını kendileri gideriyor.

TEKNOLOJİYE BULAŞMIYORLAR

Dünyanın en büyük adası Grönland, son yıllarda büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Danimarka’ya bağlı olan adanın, nüfusu sadece 57 bin. Grönland’ın iklim koşulları son derece zorlu. Adanın yüzde 80’i buz örtüsüyle kaplı. Bu örtünün kalınlığı yer yer 4 kilometreye ulaşıyor. Adada, bin 280 kişinin yaşadığı Ummannaq kentinde halk, yılda sadece 2 ay güneşin keyfini çıkarabiliyor. Adadaki birçok kasaba ise küresel ısınma nedeniyle yok olma tehdidi altında. Bazı kasabaların, hızla eriyen buzullardan dolayı tamamen sular altına kalacakları öngörülüyor. Adanın kuzeybatısında bulunan Niaqornat bunlardan bir tanesi. Kasabada şimdilerde sadece 59 eskimo yaşıyor. Dünyanın en küçük toplumu olarak biliniyorlar. Avcılıkla hayatlarını sürdürüyorlar. Ama kasabalarındaki tek geçim kaynağı olan balık fabrikası kapatıldı. Hatta kasabadan 9 kişi daha göç ederse, Danimarka hükümeti Niaqornat’a maddi desteğini çekecek. Kasabadaki 59 kişi, artık hem modern hayata hem de küresel ısınmaya direniyor.

OKYANUS

OKYANUSTA HAYAT

Malezya’da Bajau mültecileri yaşıyor. “Göçmen” statüleri olmadığı için karaya ayak basmaları yasak. Ama kendilerince bir çözüm bulmuşlar. Denize yerleştiler. Fotoğrafçı Ng Choo Kia, elleriyle yaptıkları ev ve kayıklarda yaşayan Bajau mültecilerini görüntüledi.

SIĞINAKLAR

SIĞINAKLARA KOLONİ KURDULAR

Soğuk Savaş’tan kalan ve sonradan yapılan gizli bölmeler hızla artan Pekin nüfusu için yeni yaşam alanları oldu. 21.7 milyondan fazla kişinin yaşadığı Çin’in başkenti Pekin’de bombalara dayanıklı sığınaklarda yaşayanlara ‘fare kolonileri deniliyor. İlk bakışta binaların iki kat altındaki yaşam alanlarında suçluların kaldığı düşünülüyor. Ama yeraltı şehrinde suç oranı neredeyse sıfır. Genellikle kentteki 8 milyon göçmenin büyük bir kısmı yaşıyor buralarda.

mezarlık

MEZARLIKLARI EV YAPTILAR

Günümüzde dünya genelinde 150 milyondan fazla evsiz yaşıyor. Başlarını sokacak bir evleri olmayan bu kişiler, soluğu genelde boş binalarda alıyor. Ancak ABD ve Mısır’daki evsizlerin yaşam alanları ise diğerlerinden çok daha farklı. Mısır’ın başkenti Kahire’de ise 1 milyon kişi kendilerine ev olarak mezarlıkları seçmiş durumda.

norveç

100 YILDIR KİMSEYİ GÖMEMİYORLAR

Norveç’in Longyearbyen kasabasında 100 yılı aşkın süredir ‘ölmek yasak.’ Aslında ölmek değil de öldükten sonra gömülmek yasak. Yıllardır hiçbir ölü bu kasabanın mezarlığına gömülmedi. Sebebi ise naaşların soğuk nedeniyle çürümemesi.

Coober Pedy

43 DERECEYE ÇÖZÜM: YERALTI EVLERİ

Avustralya’nın güneyindeki Coober Pedy kasabasında yaşayanlar aşırı sıcaklara karşı ilginç bir yöntem geliştirdi. Kasaba hayatına yeraltında devam ediyor. 43 dereceyi geçen sıcaklık nedeniyle evler yeraltına kuruluyor.

Whittier

TÜM KASABA AYNI ÇATI ALTINDA

ABD’nin Alaska eyaletindeki Whittier kasabasında 200 kişi yaşıyor. Üstelik herkes 14 katlı tek bir apartmanda kalıyor. Hatta kasabanın marketi, barı, eczanesi, sineması ve okulu da apartmanın altında. Böylece dışarı çıkmayarak soğuktan da korunmuş oluyorlar.

kukla.jpg

KÖY NÜFUSU AZALINCA KUKLALAR DEVREYE GİRDİ

Japonya’nın güneyindeki Nagoro köyünde insanlar kuklalarla birlikte yaşıyor. Nüfusu 200’ü geçen köyde artık sadece 35 kişi yaşıyor. Köyün yaşlıları hayatlarını kaybetti. Gençler kentlere taşındı. Nagoro’yı terk etmeyenler ise okulu, durakları, restoranları ve çiftlikleri kendi başlarına dolduramayınca hayatlarına kuklaları sokmaya başladı.

(@selcukerennn)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s