Ölüm pahasına beyinlerini bilgisayara aktaracaklar

Blacklist

Yaklaşık 3 yıldır İtalyan Profesör Sergio Canavero’nun “kafa nakli” projesi konuşuluyor. Hatta Çılgın profesör Canavero geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaptı. Dünyanın ilk kafa naklini gerçekleştirdiklerini açıkladı. Çin’de yapılan ve 18 saat ameliyatta naklin cansız bir beden üzerinde başarıyla gerçekleştirildiği duyuruldu. Sırada canlı kişi üzerinde kafa nakli denemesi var.

Ya da Rus milyarder Dmitri Itskov’un projesini de duymuşsunuzdur. 2045 Girişimi isimli projesi “alternatif ölümsüzlüğün” peşinde. Itskov, “30 yıl sonra beynimizin dijital kopyası olacak avatarların binlerce yıl yaşayabileceğini” söylüyor.

Son teknolojiler kullanılarak bilim dünyasında çığır açmaya çalışanları konuşurken Çinlileri atlamamız gerekiyor. Çin merkezli biyoteknoloji devi BGI, kurduğu dev gen fabrikası ile süper zekaya sahip nesil peşinde. Projenin mimarı 24 yaşındaki Zhao Bowen. Genç Çinli, genetik mühendislik projesiyle ortalamanın üstünde IQ’ya sahip çocuklar yetiştirmeyi hedefleyen çalışmaya öncülük ediyor.

Aslında Blacklist dizisini izliyorsanız bu tarz çılgınlara alışıksınızdır. Dizide Raymond Reddington ve diğerleri böylesi çılgın projeleri ortaya çıkarıyor. Tabi dizideki projeler farkı hükümetlerden gizlice yürütülmeleri.

sam.jpg

DÜŞÜNCELER ROBOTLARA AKTARILABİLİR

Gelelim asıl konumuza. Silikon Vadisi milyarderlerinden Sam Altman’ın dahil olması ile duyuldu bu çılgınlık da. 32 yaşındaki Altman, insanların beyinlerinin bilgisayara aktarma konusunda çalışmalar yürüten Nectome isimli firmanın ‘müşterilerinden’ oldu. Altman’ın şirketin bekleme listesine girebilmek için 10 bin dolar ödediği öğrenildi. Nectome şirketinde bu iş için 25 kişinin daha ödeme yaptığı kaydedildi. Şirket dünyaca ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) yapay zekâ araştırmacıları tarafından kuruldu. Çalışmalarına 2016’da başladı. Çıkan haberlere göre çalışma kapsamında insan vücuduna çeşitli kimyasallar enjekte edilerek beyin koruma altına alınacak.  Sonrasında ise beyindekiler dijital ortama aktarılacak.

Ancak bu yönteme başvuran kişi yaşamını yitirecek. Yöntemin insan vücudu için “yüzde yüz ölümcül” olduğunun ve “ötenazi” benzediği belirtildi. Nectome’un internet sitesindeki bilgilerde “Amacımız beyninizi tüm anlarınız bozulmayacak derecede iyi korumak” deniliyor. ABD’de sadece 5 eyaletin yasaları bu yöntemin uygulanmasına uygun. Sam Altman ve diğerleri ölümleri pahasına kabul ettikleri proje ile aslında ‘dijital ölümsüzlüğe’ kavuşacaklarını savunuyor. Projeye karşı çıkanlar ise söz konusu beyin kayıtlarının ileride yapay zekaya sahip robotlara aktarılabileceğini dile getiriyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s