Plastiklere savaş açıldı

sahraa

“Deniz kuşlarının %90’ının kursağında plastik var”, “Genç balıklar plastik bağımlısı”, “Okyanuslardaki plastik atık sayısı balık sayısını geçebilir”, “Nehir yatakların milyarlarca mikroplastik parçacıkla kirlendi” “Dünya ‘Plastik Gezegen’ olma yolunda ilerliyor”…   Plastik atıklara karşı yapılan hayati uyarılardan sadece birkaçı bu şekilde. Şimdi gelin kısaca İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin plastikler hakkında derlediği bilgilere bir göz atalım:

 • Plastik üretimi 66 yıl önce başladı.
 • Şimdiye kadar 8,3 milyon ton plastik üretildi.
 • Bu malzemenin yarısı sadece son 13 yılda üretildi.
 • Yıllar içinde üretilen plastiğin bugün sadece yüzde 30’u kullanımda.
 • Atılan plastiğin sadece yüzde 9’u geri dönüşüme sokuldu.
 • Yüzde 12’si yakıldı, ama yüzde 79’u katı çöp depolama alanlarına gönderildi.
 • En az kullanımda kalanlar paketlemede kullanılanlar, genellikle bir yıldan az bir süre kullanılıyorlar.
 • En uzun süre kullanımda olanlar inşaatta ve makine endüstrisinde kullanılanlar.
 • 2050 yılında plastik çöpünün 12 milyar tona ulaşması bekleniyor.
 • Geri dönüşüm oranları (2014 rakamları): Avrupa (% 30), Çin (% 25), ABD (%9).
 • Her yıl dünyada yaklaşık 1 trilyon plastik poşet kullanılıyor.

hollanda

Çok net bir şekilde görülüyor ki, plastik atıklar geleciğimiz açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. En büyük tehlike yılda 8 milyon ton plastiğin karışığı okyanuslarda yaşanıyor. Peki dünyada ne gibi önlemler alınıyor? TIME dergisi son sayısında bu konuyu ele aldı. Habere ilham olan gelişme ise Hollanda’dan geldi. Başkent Amsterdam’da dünyanın ilk plastiksiz marketi açıldı. Plastic Free isimli markette 700’den fazla plastik ambalajsız ürün satışa sunuldu. Çevreciler, tek kullanımlık plastiklerin artık hayatımızdan çıkmasını istiyor. İşte TIME dergisinde yer alan ve internetten derlediğim diğer örnekler:

PLASTİKSİZ İLK YAŞAM YERİ

Galler’in Anglesey bölgesinde yeni bir inisiyatif başlatıldı. Çevreciler, insan hakları savunucuları, medya, şirketler, halk… Herkes işin içinde. Amaç Anglesey’in dünyanın ilk plastikten tamamen arındırılmış yaşam yeri yapmak. Bu kapsamda plastik su şişelerinin, pipetlerin ve çatal bıçakların artık üretilmesi ve satılmasının yasaklanması talep ediliyor.  Siyasetçilerin proje kapsamında uygun yasalar çıkarması bekleniyor.

OTEL AÇILDI

TIME dergisinin ele aldığı ikinci örnek Tayland’dan. Geçtiğimiz aylarda açılan bir otel plastiğe karşı duruyor. Bangkok’daki Akyra Sukhmvit isimli otelde sadece bir sefer kullanılan plastik su şişeleri ile torbalara yer verilmiyor. Müşterilere otele giriş yaptıklarında kalacakları gün boyunca kullanacakları paslanmaz çelikten yapılan tekrar doldurulabilir şişeler veriliyor.

TÜM ŞEHİRDE PİPET DEVRİMİ

ABD’nin Seattle kentinin tamamında plastik pipetlerin kullanılması geçtiğimiz haziran ayından bu yana yasaklandı. Seattle bu adım ile ABD’de plastiğe savaş açan en büyük şehir oldu. Kentteki tüm kafelerde, marketlerde ve diğer işletmelerde plastik pipetlerin kullanılması yasaklandı. San Luis Obispo ve Davis şehirlerinde de benzer bir yasak uygulanıyor.

 

MyShelter Kurumu’nun Liter of Light ismini verdiği proje kapsamında plastik şişeler ile elektriği olmayan evler aydınlatılıyor. Aslında doğadan kaybolmaları yüzyıllar alan plastikleri ışığa dönüştürme fikri ilk olarak Brezilyalı mühendis Alfredo Moser’ın aklına geldi. MyShelter ekibi bu çalışmayı geliştirip geniş kitlelere yaymaya başladı. Birçoğu gönüllülerden oluşan ekip, son birkaç yılda birçok ülkede 850 binden fazla eve ulaşmayı başardı.

EVE DÖNÜŞTÜRÜYOR

 

Atık plastik şişeleri en kullanışlı şekilde hayata döndüren bir diğer proje ise Cezayir’de hayata geliştirildi. 27 yaşındaki genç mühendis Tateh Lehbib Braica ve arkadaşları Sahra Çölü’ne atılan plastik şişeleri topluyor. Bu çöpler boy boy ayrılıyor.  İçleri kum ve çimento ile doldurulan plastik şişeler tuğla görevi görmeye başlıyor. Son olarak da sıra sıra dizilen plastiklerle ev yapılıyor

TIRTILLAR DEVREYE GİRSİN
İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi uzmanları da mavilikleri yok eden plastiklere karşı tırtılların kullanılabileceğini ortaya koydu. Her yıl dünyada yaklaşık 1 trilyon plastik poşet kullanıldığını belirten araştırmacılar, balmumu solucanı olarak bilinen tırtılın doğada çözülemediği için okyanusları kirleten market poşetlerini sindirebildiğini keşfetti.

DRONE’LAR KULLANILACAK

Norveç’te de özelikle fiyortlardaki plastik çöpler alarm veriyor. Ülkede fiyortlara çöp dökmek serbest. Hatta New York Times’ın haberine göre Norveçliler eski arabaların bile sulara atıyor. Ancak artık fiyortları çöplerden temizlemek için insansız sualtı araçları devreye sokulacak.

 

YOLA PLASTİK DÖŞENDİ

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir bölgeye çevre kirliliğini önlemek için yola geri dönüştürülmüş plastik döşendi. Kentin Enfield bölgesine geri dönüştürülmüş plastik içeren bir tür yol döşemeye başladıklarını belirten bölge konseyi yetkilisi Daniel Andreson, “Plastiğin, çevreye özellikle de okyanuslara büyük zararı olduğunu biliyoruz. O yüzden bu malzemeyi mümkün olduğunda geri dönüştürmemiz gerek.

PLASTİK ÇÖPE VERGİ

AVRUPA Birliği (AB) ülkelerinde yakında plastik çöp vergisi yürürlüğe girebilir. Avrupa Birliği Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger, Brüksel’de yaptığı açıklamada, komisyonun plastik çöpe vergi uygulanıp uygulanamayacağını gözden geçirdiğini açıkladı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s