Kazara moda dünyasını değiştirdi

hashtag

Twitter’da gündemi belirleyen hashtag “#” işaretinin mucidi Chris Messina buluşunu, “Basit bir fikirden yola çıkarak, kazara yapılmış bir keşif” diye tanımlamıştı. Messina şimdilerde kazara buluşu sayesinde bir milyoner.

face

Günümüzde yanlışlıkla büyük bir keşif yapanların başında ise hiç şüphesiz Tyler ve Cameron Winklevoss kardeşler geliyor. Gerçi ABD’li kardeşleri “en şansız mucitler” olarak da adlandırabilir. İkili okudukları Harward Üniversitesi’nde öğrencilerin birbiriyle tanışmasını kolaylaştıracak bir internet sitesi kurmayı düşündüler. İşte şimdilerde milyarlarca kullanıcısı olan Facebook böyle doğdu. Sosyal ağ devini hayata geçiren ise Mark Zuckerberg oldu. İkizler, sitenin yazılımı için Zuckerberg’e gitti. Ardından da Zuckerberg’in Facebook’u doğdu. Kardeşler ve Zuckerberg arasında geçtiğimiz yıllarda gizli bir anlaşma yapılmıştı. Şimdilerde Fortune dergisinin verilerine göre 74,6 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin beşinci kişisi olan Zuckerberg’in Facebook fikri için kardeşlere ne kadar ödediği bilinmiyor. Ancak Winklevoss kardeşlerin de ilk Bitcoin milyarderi olduklarını unutmayalım.

Neyse konuyu çok dağıtmadan kazara moda dünyasını değiştiren kahramanımıza dönelim. Mor rengini moda dünyasına sokan adam William Henry Perkin. Tarihler Mart 1856’ydı. Perkin henüz 18 yaşındaydı. Londra’daki Royal College of Chemistry’de öğrenci olan Perkin, ev ödeviyle uğraşıyordu. Amacı öğretmenini etkilemek için kimya alanında yeni buluşlara imza atmaktı. Ana hedefi sıtmayı iyileştirecek bir ilaç geliştirmekti. Evinde kurduğu amatör laboratuvarında çalışmalarına devam eden Perkin’in, sıtma tedavisinde kullanılan kinin maddesini ucuz yolla elde etmenin peşindeydi.

Empress EugénieEmpress Eugénie

İLK SENTETİK BOYA

Fakat çalışmaları sırasında işler istediği gibi gitmedi. Ortaya çıkarmak istediği madde yerine bir anda farklı bir renkteki yapışkan bir maddeyi elde etti. Sir unvanlı İngiliz kimyager Perkin bulduğu renge Mauve dedi. Perkin böylece dünyanın ilk sentetik boyasını elde etti. O zamana kadar sadece ekinler ve hayvanlardan ayrıştırılan doğal renkler kullanılıyordu. Tabi bu süreç hem uzun hem de pahalı oluyordu. Mor rengi ise sülüklerin salgı bezlerinden elde ediliyordu. Vakit kaybetmeden buluşunun patentini alan Perkin, çok geçmeden milyoner oldu.

Kısa süre içerisinde mor rengi moda dünyasının vazgeçilmezi haline geldi. Kraliçe Victoria ve III. Napolyon’un eşi Empress Eugénie, mor elbise ile görülünce renk Avrupa’da hızla yayıldı.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s