Bilgisayar söyledi: Sen suçlusun!

chinaaaa.jpg

 

Böylesi bir habere Azınlık Raporu’na gönderme yapmadan başlamak olmuyor. Hani Tom Cruise’un oynadığı meşhur film. Kahinlerin öngörüsü ile olası şüphelilerin suça karışmadan yakalanmasını anlatan film. Şimdilerde aslında özellikle akıllı telefonlarımız üzerinden bir Azınlık Raporu göndermesi yapılıyor. Haksız bir atıf da değil hani. Esas haberimize geçmeden akıllı telefonlarımızın hakkımızda artık neleri bildiğine bir göz atalım:

* Yüzümüzü

* Sesimizi

* Parmak izimizi

* Kimlik bilgilerimizi

*Evimizin adresini

* Sık gittiğimiz yerleri

* Alışkanlıklarımızı

* Tükettiklerimizi

* Almak istediklerimizi

* Gitmek istediğimiz yerleri

* Sağlık problemlerimizi

* Aile bilgilerimizi

* Banka hesaplarımızı

* Kredi kartı bilgilerimizi

* Kimlerle görüştüğümüzü

* Kalp atış hızımızı

* Anılarımızı (silinmiş fotoğraflarımız dahil depolanıyor)

Akıllı telefonlarımızın hakkımızdaki bildiklerine dair yazdıklarımızı uzatmak mümkün. Bu bakış açısıyla hareket edenlere göre, akıllı telefon teknolojisine sahip ülkelerin elinde inanılmaz bir dijital rapor bulunuyor. Söz konusu ülkelerin bu yöntem ile yani akıllı telefon verilerinden yola çıkarak olası şüphelileri takibe aldıkları söyleniyor. ABD’li üst düzey istihbarat yetkilileri geçtiğimiz günlerde vatandaşlarını Çin’de üretilen akıllı telefonları kullanmamaları konusunda uyardı. Gerekçe olarak ABD vatandaşlarına ait kişisel bilgilerin Çinliler’in eline geçme ihtimali gösterildi.

UYGURLULAR FİŞLENİYOR

Gelelim Azınlık Raporu hikayemizin esas kısmına. İlk olayımız Çin’de geçiyor. Uyarı İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden geldi. İzleme Örgütü’nün raporuna göre Çinli yetkililer, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bir yapay zeka kullanmaya başladı. Raporda bu yapay zekanın Uygurlulara ait güvenlik kamerası görüntülerini, sağlık kayıtlarını, banka işlem bilgileri gibi verileri bir araya getirdiği belirtildi. Yapay zekanın bir araya getirdiği bilgiler ışığında Sincan bölgesindeki suçluları bulduğu ve bu doğrultuda gözaltılar yaşandığı aktarıldı. Çin tarafı henüz bu konu hakkında bir yorum yapmadı.

Yine Çin’den başka bir benzer yapay zeka haberi ile devam edelim. Ülkenin Henan eyaletindeki tren istasyonlarında görevli polisler kullandıkları yeni nesil teknolojik gözlerle şüphelileri yakalamaya başladı. Zhengzhou East hızlı tren istasyonunda görevli polisler, binlerce yolcu arasında yüz tarama tekniği sayesinde kaçak suçluları tespit edebiliyor. Polislerin taktıkları gözlükler yüz tanıma yazılımı sayesinde şüpheli kişilerin yüzlerini tespit ediyor. Ardından kısa süre içinde fotoğraflarını çekerek, polislerin taşıdığı tablede aktarıyor. Tablet üzerinden ise hemen suçlu ile gözlüğün aktardığı şüphelinin fotoğrafları karşılaştırılıyor. Eğer tablette de eşleşme olursa, polisler hemen suçluyu yakalıyor.

dubai

HASTALANMADAN İYİLEŞTİRECEKLER

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai Emirliği’nde ise yaşanan tüm vatandaşların gen haritası toplanacak. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olmayanlar da dahil olmak üzere Dubai’de yaşayan 3 milyon kişinin gen haritası bilgileri bir yapay zekada toplanacak. Ardından yapay zeka teknoloji sayesinde Ortadoğu bölgesinde sık görülen genetik hastalıklara sahip olan vatandaşlar belirlenecek. Böylece hastalık baş göstermeden tedavinin başlatılması öngörülüyor. Batı basınının ‘Doktorlar için Azınlık Raporu’ olarak adlandırdığı proje 2020’de uygulanacak. Güvenlik uzmanları ise hackerların sızması halinde büyük bir kaosun yaşanacağı uyarısını yapıyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s