Avrupa’da Müslüman nüfus neden fazla gösteriliyor?  

s

Avrupa basınında haftada en az bir kere “Müslüman nüfus” hakkında araştırma raporlarına rastlamak mümkün. Ya da “2017’de İngiltere’de bebeklere en çok ‘Muhammed’ ismi verildi” şeklinde haberler çıkıyor. Avrupa halkının ise ülkelerinde yaşayan Müslüman nüfus hakkında çok abartılı bilgilere sahip oldukları ortaya çıktı. Özellikle, Almanya, İngiltere, Belçika, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde sanki Müslüman nüfusun çok fazla arttığına dair bir algı hakim.

2016 ortalarında Avrupa’da yaşayan Müslümanların sayısı yaklaşık 25 milyon 700 bindi. Yani Avrupa nüfusunun yüzde 4.9’unu Müslümanlar oluşturdu. ABD merkezli araştırma şirketi PEW’in raporuna göre sıfır göç olsa bile 2050’de Avrupa genelindeki Müslüman nüfus oranı yüzde 11’e çıkacak.

Ipsos Mori araştırma şirketi ise 40 ülkede Müslüman nüfus hakkındaki algının bilinenlerden çok farklı olduğunu ortaya koydu. Buna göre söz konusu ülkelerde yaşayanlar kendi topraklarında var olandan çok daha fazla Müslüman’ın yaşadığını biliyor.

ABARTILI HESAPLANIYOR

Örneğin Ipsos Mori verilerine göre İngilizler ülkelerinde halihazırda her 6 kişiden birinin Müslüman olduğu düşünüyor. Ancak gerçekte durum farklı. İngiltere’de her 20 kişiden biri Müslüman. Başka bir veriye göre İngilizler, 2020’ye geldiğinde ülkelerindeki Müslüman nüfusun yüzde 22’lere çıkacağını düşünüyor. Bu da yanlış hesaplama yapılmış bir durum, çünkü şimdilerdeki verilere göre 2 yıl sonra İngiltere’de Müslüman nüfusu en fazla ülke popülasyonunun yüzde 6’sına ulaşacak.

Diğer bir örnek Fransa’dan. Fransızların büyük bir kısmı ülkelerinde şimdilerde yüzde 31 oranında Müslümanın yaşadığını düşünüyor. Gerçek rakamlara göre Fransa’daki Müslüman oranı yüzde 7.5 ile sınırlı.

İtalya, Belçika, Hollanda ve dahası… Hepsinde durum aynı. Avrupalılar, ülkelerinin Müslümanlar tarafından ele geçirileceğine inanıyor.

ÇOCUK YAPIN TEŞVİĞİ

Ipsos Mori’nin araştırmasında Avrupa halkının neden ülkelerindeki Müslüman nüfusu bu kadar abartılı gördüklerine dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak bu durumu, yani Avrupalılar üzerinde basın yoluyla oluşturulan algının nedenlerini görmek çok zor olmasa gerek. En basit tabiriyle, Avrupa’da Hıristiyan nüfusunun azalmaması sağlanıyor. ‘Çocuk yapın’ demenin başka bir teşvik yolu yani.

Aşırı sağcı grupların da “Müslümanlar ülkemizi ele geçiyor” algısı oluşturabilmek için kamuoyuna yanlış nüfus oranları raporları sunuyor diyebiliriz. Müslümanlara karşı sempatinin oluşmasını engellemek istedikleri için bu yola başvuruyorlar.

BASIN ÇANAK TUTUYOR

Avrupa basının direkt olarak sahte nüfus raporlarını yayımladıklarını söylemek çok kolay değil. Ancak Batılı basının dolaylı yoldan da olsa Avrupa sınırları içerisindeki İslamofobik saldırılara çanak tuttuğunu kolaylıkla söyleyebilir. Örneğin eğer herhangi bir suça karışan Müslümansa haberleri bir anda “Irak’tan geldi, Suriyeliydi, Afganistan’da yaşamıştı…” gibi başlıklar kaplıyor.

SEÇİMLERİ MERKEZİNDELER

Müslüman nüfus hakkında Avrupa’da bu denli spekülasyon yapılmasının bir nedeni de seçimler. Almanya’da geride bıraktığımız genel seçimi düşünün. Dördüncü kez kazanan Angela Merkel ve diğer bütün partilerin merkezinde Müslüman sığınmacılar vardı. Ya da şimdilerde seçim sürecinde olan İtalya’yı ele alalım. Ülkede aşırı sağ yani faşizm yine yükselişte. Hedeflerin tabii ki de Müslüman nüfus var. Aşırı sağcılara karşılık doğal olarak diğer partiler de kendi söylemlerini Müslümanlar merkezine oturtuyor.

(@selcukerennn)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s