Öldüren faşistler suçlu yine Müslümanlar

nikolas

  • Geçmiş haberlerimde ABD ve Batı medyasının İslam karşıtı yayın politikalarından bahsetmiştim. 416 Labs isimli internet sitesinin raporunu hatırlayalım. Çalışma kapsamında ABD merkezli The New York Times gazetesinin 1990-2014 arasında yazılı ve dijital ortamda yayımlanan 2.6 milyon makalesi incelendi. Sonuçlara göre bu tarihlerdeki haberlerde İslam yüzde 57 oranında olumsuz yansıtıldı. Aynı dönemde kanserin olumsuz yansıtılma oranı yüzde 34’te, uyuşturucunun ise yüzde 47’de kaldı. Yani New York Times haberlerinden İslam’ı kanserden bile daha kötü gösteriyor.
  • Peki İslam karşıtlığı sosyal medyada ne durumda? Aslında burada da durum farklı değil. Düşünce kuruluşu Demos araştırmasından bir bölüm: Temmuz 2016’da dünya genelinde her gün 7 bin İngilizce İslamofobik Tweet atıldı. Rapora göre en fazla İslamofobik paylaşım yapılan ülkeler İngiltere, Hollanda, Fransa ve Almanya oldu.
  • Basın ve sosyal medyanın İslamafobo karşısındaki duruşu bu yöndeyken Hollywood’dan farklı bir tutum beklememeliyiz. 900 filmden sadece 50’sinin Müslüman halka yönelik tarafsız davranıldığı sonucuna varan ABD’li araştırmacı Jack Shaheen’in sözleri aslında her şeyi özetliyor; “Hollywood, söz konusu Müslümanlar olunca kesinlikle liberal olmuyor. Bütün Müslümanların ‘terörist’ olduğu yönde yanlış bir algı oluşturuyorlar…”

Bu notlar doğrultusunda gelelim ABD’de son aylarda yaşanan olaylara. Bireysel silahlanmanın zirvede olduğu ülkede sık sık katliamlar yaşanıyor. Son olarak 14 Şubat’ta Florida’da 19 yaşındaki Nikolas Cruz eski okulunda 17 arkadaşını katletti. Henüz kimse Nikolas Cruz’a terörist demedi.

12.jpg   muhammed

MÜSLÜMANLAR DELİ OLAMAZ

“19 yaşındaki çocuktan terörist olmaz” demeyin. Aynı ABD’nin Teksas eyaletindeki bir okulda öğretmen, 12 yaşındaki Müslüman öğrencisine sınıf ortasında, “Hepimiz senin terörist olduğunu düşünüyoruz” dedi. Yine aynı ABD’de 14 yaşındaki Ahmet Muhammed’in evinden götürdüğü saati bomba sanan öğretmeni okula polis çağırdı. Muhammed’e ‘terörist’ muamelesi yapıldı.

Şimdi akla basit sorular geliyor: Her Müslüman’a terörist gözü ile bakan ABD’de Nikolas Cruz gibiler hakkında neden hiç konuşulmuyor? FBI, Nikolas Cruz gibilere karşı neden önlemler almıyor? ABD basını Nikolas Cruz gibilerine neden ‘terörist’ demiyor?

Bu soruları sormak en doğal hakkımız. Nikolas Cruz, katliamı yapmadan önce sosyal medyadan defalarca kez faşist – aşırı sağcı paylaşımlarda bulunmuştu. Arkadaşlarına sık sık Müslümanlardan, Latinlerden, siyahilerden nefret ettiğini söylüyordu. Hatta açık açık profesyonel katil olacağını yazıyordu. “Tüm bu terör sempatizanlığı açıkça ortadayken FBI neden Nikolaz Cruz’u durdurmadı?” sorusuna ise en iyi cevabı İngiliz Guardian gazetesinden Trita Parsi verdi: “Çünkü Nikolas Cruz, Trump’ın tehdit tanımına uymuyordu; göçmen değil, Afrikalı değil, Müslüman değildi,”

ABD’de siyasiler ve basın İslam karşıtı aşırı sağcıların terör saldırılarını ört bas etme konusunda olağanüstü derecede yetenekli. Örneğin katliamı yapan radikal bir Hıristiyan olmasına rağmen, daha kurbanların kanı yerdeyken basında hemen “akli dengesi yerinde değildi, psikolojik sorunları vardı, uyuşturucu bağımlısıydı” gibi haberler başlıyor. Yani ABD ve Avrupa basınına göre hiçbir Müslüman deli ya da bağımlı olamaz, sadece terörist olur.

İNSAN OLARAK GÖRMÜYORLAR

Aslında Müslümanlara karşı çifte standardı daha net görebilmek için sayılara da bakılabilir. 12 Eylül 2001 ile 31 Aralık 2016 arasında ABD genelinde aşırı sağcılar 62 terör saldırısı gerçekleştirdi. Aynı tarihlerde İslam ile ilişkilendirilen terör saldırısı 23 olarak kayıtlara geçti.

Arkansas Üniversitesinden Profesör Patrick Forscher ve Northwestern Üniversitesi’nden Profesör Nur Kteily yaptıkları çalışma ABD’deki aşırı sağcıların bakış açısını özetledi. Aşırı sağcılar, siyahileri, gazetecileri, feministleri ve Müslümanları “insandan daha az gelişmiş türlere mensup” olarak gördüklerini söyledi.

İSLAMOFOBİK SALDIRILAR ZİRVEDE
Haberi, ABD ve Avrupa’da son zamanlarda artan İslamofobik saldırılar hakkındaki verilerle bitirelim;

  • Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği’nin (CCIF) 2016 yılı ulusal raporunda ülkede, 419 ayırımcılık, 39 taciz, 25 saldırı, 98 nefret söylemi vakası yaşandığı ve dini binalara hasar verildiği kaydedildi.
  • Avusturya Müslümanlar için Dokümantasyon ve Danışmanlık Merkezi’nin raporuna göre geçen yıl saldırılar yüzde 65 oranında arttı.
  • Almanya’da basına yansıyan haberlerde 2017’nin ilk çeyreğinde ülkedeki Müslümanlara yönelik 208 saldırının kayda geçtiği belirtildi.
  • Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) geçen yıl Müslümanlara yönelik saldırıların yüzde 57 oranında arttığını ortaya koydu.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s