Sosyal ağdan Beyaz Saray’a

zucker

Henüz 33 yaşında. Kendi başına milyarder olan ilk genç unvanına sahip. 2 milyar kişinin kullandığı Facebook’un kurucusu ve CEO’su. Kişisel serveti 71 milyar dolar. En zenginler listesinde 6’ncı sırada. Ana dilinin dışında Latince ve Mandarin dilini biliyor. Ortaokul yıllarında ZuckNet isimli bir mesajlaşma uygulaması geliştirerek yeteneğini ortaya koydu.
Magazin dünyasından uzak durmayı seven genç girişimci 100 milyon dolara satın aldığı malikanesinde yaşıyor. Sürekli aynı tip tişörtler giyiyor. İkinci sınıf öğrencisiyken 2004’te yarıda bıraktığı Harvard Üniversitesi‘nden kısa bir süre önce diplomasını aldı. Hayatını bu şekilde özetleyebileceğimiz Mark Zuckerberg‘in genç yaşına rağmen hedeflerini çok büyüttüğü söyleniyor. ABD basınındaki iddialara göre Zuckerberg’in gözü Beyaz Saray‘da.
Üstelik ülkesinin gelecek başkanı olmak için çalışmalarına başladığı söyleniyor. 2020’deki seçimlerde mevcut Başkan Donald Trump’a karşı yarışacağına kesin gözüyle bakanların oranı yüksek.

İŞTE KANITLAR
Politico dergisine göre Zuckerberg’in attığı son adımlar, üç yıl sonraki seçimlerde başkan adayı olarak yarışmak istediğinin kanıtı. Örneğin Zuckerberg ve eşi Chan, eski Başkan Barack Obama ile Trump’a yenilen Hillary Clinton’ın danışmanı olan Joel Benenson’ı tuttu. Benenson, Chan Zuckerberg İnisiyatifi’ne hayır işlerinde danışmanlık yapıyor. Zuckerberg ailesi servetlerinin yüzde 99’unu kurdukları bu inisiyatife bağışlayacaklarını açıkladı.
İkili Benenson’ı danışman olarak tutmakla kalmayarak; Obama’nın 2008’deki başkan seçilmesinde büyük pay sahibi olan David Plouffe ile 2004’te George W. Bush’u Beyaz Saray’a taşıyan ekipte olan Ken Mehlman’ı ekiplerine katı.
Zuckerberg’in bir yıl sürecek 50 eyalet ziyareti ile sürekli takım elbise giymesi aday olacağına dair en somut kanıtlar olarak gösteriliyor. Gittiği yerlerde halkı dinleyip yerel yöneticilerle görüşecek olan Zuckerberg’e Bush ve Obama’nın başkanlık kampanyalarında fotoğraflarını çeken Charles Ommanney de eşlik ediyor.

SİYASİ AÇIKLAMALARA BAŞLADI
Zuckerberg son zamanlarda sık sık toplumsal olaylarla ilgili açıklamalar yapmaya başladı. Son olarak ABD’yi karıştıran aşırı sağcı Neo-Nazi’ler hakkında kendisinin Yahudi kökenli olduğunu hatırlatarak dünyadaki nefretin kaynağını anlayamadığını söyledi. Birçok kişiye göre Zuckerberg’in ateist olmadığını açıklaması da siyasi bir adım.
Genç girişimcinin başkanlık için yarışması halinde harcayacağı para servetinin sadece yüzde 1. Hatta bu rakam ABD tarihinde şimdiye kadarki en pahalı yarış dönemini geçiren Clinton’ın harcamalarını bile geride bırakacak. Clinton geçen yıl yarışı kazanmak için 768 milyon dolar harcamıştı.
Facebook’un kurucusu şimdilik bu haberleri reddediyor. 21 Mayıs’ta kendi Facebook sayfasından “Bana, herkes başkanlık için yarışıp yarışmayacağımı soruyor. Yarışmayacağım” mesajını paylaştı. Ancak Zuckerberg’in aday olacağından emin gözüken ABD basını, Zuckerberg’in iddiaları reddetmesi hakkında “Kamuoyunu yanlış yönlendiren ilk siyasetçi olmayacak” diyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s