Kadere gol atma zamanı

evi

Dünya genelindeki 100 milyon evsizi hayata kazandırmak için başlatılan futbol turnuvasına ilgi giderek büyüyor. Evsizler Dünya Kupası‘nın bu yıl ki ayağına Norveç ev sahipliği yapıyor. 29 Ağustos’ta başlayan turnuva 5 Eylül’deki final maçı ile son bulacak. Başkent Oslo’nun ünlü Radhusplassen Meydanı‘nda kurulan sahalarda gerçekleştirilen sokak maçlarını 3 milyondan fazla kişi TV’lerden takip ediyor. 54 ülkeden 72 takımın katıldığı turnuvayı tribünlerde canlı olarak izleyenlerin sayısı 100 bini geçiyor.

TÜRK TAKIMI YOK
15’incisi düzenlenen turnuvaya katılanların tamamı evsizlerden oluşuyor. 16 yaşın altındaki evsizler kadroya alınmıyor. Maçlara kadın ve erkek evsizler ayrı takımlarda çıkıyor. Maçlar 7’şer dakikalık iki yarıdan oluşuyor. Favori takım ise geçen yıl Glasgow’daki finalde Brezilya’yı 6-1 gibi net bir skorla yenen Meksikalı evsizler takımı.
Bu yıl turnuvaya şimdiye kadarki en geniş katılımın sağlandığını aktaran organizatörler elde edilen gelirin tamamını evsizlerin daha iyi bir hayata sahip olması için harcıyor. Organizasyonun resmi sitesindeki katılımcı ülkeler listesine göre Türkiye’den evsiz sporcu bulunmuyor. Bunun en önemli nedeni Türkiye’nin evsizleri hayata kazandırma konusundaki başarısı olabilir.
İstanbul genelinde kayıtlı bin 464 evsizin yaşadığı biliniyor. Buna karşılık diğer ülkelerin büyük şehirlerindeki evsizlerin oranı çok daha yüksek. Örneğin evsizlerin en fazla yaşadığı ilk üç şehir 57 bin ile Los Angeles, 60 bin kişi ile New York ve 70 bin kişi ile Filipinler’in başkenti Manila olarak biliniyor.

EVSİZLİK YASAK
Evsizler Dünya Kupası organizasyonunun başındaki isim olan Ryan Mackie, “Turnuva ile evsizlerin kendilerine olan güvenlerini yerine getirmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda duygularını ve tecrübelerini bu denli kalabalık bir toplulukla paylaşma şansı buluyorlar. Küresel çapta en çok ilgi gören sporların başında gelen futbol ile bariyerleri yıkıyoruz aslında. Evsizlere karşı olumsuz bakış açısını değiştiriyoruz. Organizasyonumuzun başlamasından bu yana 1 milyondan fazla evsizin hayatına dokunduk. Bu sayıyı her geçen gün artırıyoruz. Topladığımız yardım paralarıyla evsizleri eğitime ya da iş hayatına geri döndürerek yeniden hayata kazandırıyoruz. Geçmiş yıllarda evsizler turnuvamızda yer alan sporcularla bağımızı da hiç koparmıyoruz. Örneğin bu yılki hakemlerimiz geçmiş yıllarda şampiyon olan evsiz futbolcular olacak” diyor.
Sokak maçlarına ev sahipliği yapan Norveç ise ülkenin birçok yerinde evsizliği yasaklamasıyla biliniyor. 5 milyon nüfuslu ülkenin kuzeyindeki Svalbard bölgesinde evsiz olmak yasak. Norveçli yetkililer, herhangi bir kişi evsiz kalmadan gerekli müdahaleleri yaparak evsizliğin önüne geçmiş oluyor. Siz de turnuvayı canlı takip etmek isterseniz 2017 HOMELESS WORLD CUP isimli internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

EVLERİNİ TAŞIYORLAR

Öte yandan Güney Amerika ülkesi Şili’nin ikinci büyük adası olan Chiloe sakinleri bu aralar çok yoğun. Bunun nedeni ülkenin en büyük ikinci adası olan Chiloe’de gelgit zamanı olması. Adadaki düzensiz gel-gitler ve erozyona karşı bölge halkı çözümü evlerini tamamen taşımakta buldu. Tüm mahalle sakinlerinin büyükbaş hayvanlarıyla seferber olduğu taşımacılık boyunca evler suda yüzdürülüyor bile. Daha güvenli bir yere taşınan evlerin içleri zorlu yolculukta boşaltılıyor. Camları ve kapıları da sökülen evler yeni adrese getirildiğinde hayat kaldığı yerden devam ediyor. Ada sakinlerinin ‘lanetli topraklarda yaşam mücadelesi’ dediği taşımacılık son zamanlarda dünya genelinden turistlerin de yoğun ilgisini çekmeye başladı.

(@selcukerennn)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s