Ünlülerin hastalıkları vatandaşa şifa oluyor

 

jolie.jpg

Magazin dünyası, hayatımızın her döneminde üzerimizde büyük bir yer kaplıyor. Çocuklukta hayallerimizi süsleyen isimler, gençlik yıllarında rol modelimiz olurken yetişkinliğimizde ise hafızamızda masum anılar olarak yer ediyor. Radyoda dinlediğimiz, televizyonda gördüğümüz, gazetelerden okuduğumuz veya şimdilerde sosyal medyadan takip ettiğimiz ünlüleri, zihnimizde hep çok üst makamlara layık görüyoruz. Aslında ünlü – vatandaş ilişkisini bir arkadaşımın “Çocukluğumda ünlülerin hiç tuvalete gitmediğini sanıyordum” itirafı ile özetleyebiliriz.

Ben Stiller

ANGELİNA ETKİSİ SÜRÜYOR

Son zamanlarda dünya basınında ise “hayalimizde bu denli yücelttiğimiz ünlülerin hastalanmalarının vatandaşa şifa olduğu” sıkça konuşulmaya başlandı. Angelina Jolie örneğini hatırlayın mesela. Güzel oyuncu bir dergide yayımlanan yazısında “Yumurtalık kanserine yakalanma riskimi yüzde 50, göğüs kanserine yakalanma riskimi de yüzde 87 oranında arttıran BRCA1 geni nedeniyle hem göğüslerimi hem de yumurtalıklarını aldırdım” demişti. BBC’nin haberine göre Jolie’nin yazının yayımlanmasından sonraki 15 günde ABD’de göğüs kanseri genleri için test yaptıran kadınların sayısı yüzde 64 arttı.

Veya komedi filmlerinin ünlü ismi Ben Stiller’ı düşünün. O da “Hayatımı kurtaran prostat kanseri testi” başlıklı bir makale yazarak sağlık sorunlarından açıkça bahsetmişti. Stiller’ın yazısının ardından da binlerce erkek, prostat kanseri testine koştu.

justin b,ieber.jpg

MOTELDEKİ GÖZYAŞLARI

Şimdilerde 90’ların efsane isimlerinden İrlandalı şarkıcı Sinead O’Connor hastalığı ile gündemde. 51 yaşındaki Sinead O’Connor, New Jersey’deki ucuz bir motel odasında 4 Ağustos’ta çektiği videoda gözyaşları içerisinde mental rahatsızlıklarından bahsetti. Açıkça yalnızlığını ve çaresizliğini dile getirdi. Videonun hemen yayılmasıyla birçok ünlü isim, Sinead O’Connor’a yardıma koştu.

Bir dönem albümleri milyonlarca satan şarkıcı olan Sinead O’Connor, mental hastalıklar konusunda yalnız değil. Kısa bir süre önce dünyanın en ünlü isimlerinden biri olan 23 yaşındaki şarkıcı Justin Bieber, dünya turnesini yarıda kesti. Gerekçe olarak “zihnimi, kalbimi ve ruhumu dinlendirmem gerekiyor” dedi. Bir diğer genç şarkıcı Selena Gomez bu yılın başlarında mental rahatsızlıklarıyla baş etmek için konserlerini iptal etmişti. Ya da ünlü hip-hopçı Jay-Z, haziran ayında çıkardığı albümünde terapistinden bahsederek yaşadığı zihinsel ve ruhsal sorunları anlattı.

Ünlülerin ardı ardına açık yüreklilikle mental hastalıklarından bahsetmesini değerlendiren Ohio Üniversitesi’nden Dr. Parul Jain “Milyonlarca kişinin yakın takibinde olan bu isimlerin sağlık sorunları hakkında açık ve dürüst şekilde konuşması halk için çok faydalı. Birçok kişi ünlülerin hayatlarının sanıldığı kadar mükemmel olmadığını görüyor. Ama daha da önemlisi birçok kişi kendisine konduramadığı bir hastalığa karşı artık daha farklı bakmaya başlıyor. Örneğin ‘Justin Bieber’in mental rahatsızlığı varsa, bende de olması normal’ diyerek doktora gidiyor.  Yani daha önce konuşmaktan çekindiği bir rahatsızlığı hakkında artık daha açık olabiliyor” diyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s