Hiroşima kurbanlarından mektup var

s

Dünyanın dışarıya en kapalı ülkesi olarak kabul edilen Kuzey Kore ile ABD arasında son zamanlarda yaşanan nükleer gerilim giderek tırmanıyor. Her iki ülke birbirini nükleer silah ile açıkça tehdit ediyor. Komünist rejim ile yönetilen Kuzey Kore’nin direkt tehdidi altında olan ABD, Japonya ve Güney Kore başta olmak üzere birçok ülkenin basınında olası nükleer savaş senaryoları yazılıyor. Haberlerde atom bombalarına karşı nelerin yapılabileceğinden bahsediliyor.

Birçok uzman görüşüne göre Kim Jong-un liderliğindeki Kuzey Kore ile Donald Trump başkanlığındaki ABD arasındaki çıkabilecek savaş, bir anda Üçüncü Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyebilir. Üstelik nükleer bombaların dahil olmasıyla birlikte böyle bir senaryonun dünyayı ‘kıyametin’ eşiğine getireceğinden bahsediliyor.

‘SİLAHLAR ARTIK DAHA GÜÇLÜ’

Time dergisi ise tarihte atom bombalarının kullanıldığı tek yerler olan Hiroşima ve Nagasaki’nin 72’nci yılı anısına bir haber yayımladı. Haberde, ABD’nin Ağustos 1945’te atom bombaları attığı Japonya’daki iki kentte hayatta kalanların açık mektuplarına yer verildi. İşte o acı hatıralardan bazıları:

TAKATO MICHISHITA

Takato Michishita (78): Nagasaki’ye 4.7 kilometre uzaklıkta oturuyorduk. O gün annem ‘İçimde kötü bir his var. Bugün okula gitme. Evde kal’ demişti. İşte ben belki de annemin bu hissi sayesinde hayatta kaldı. Şimdiki gençler savaşın ne olduğunu bilmiyor. Ölenler genellikle sıradan vatandaşlar oluyor. Bütün kalbimle savaş çıkmasın diye dua ediyorum. Nükleer silahların insanların yaşadığı dünyada yeri yok.

Yoshiro Yamawaki (

Yoshiro Yamawaki (83): Nagasaki’ye 2.2 kilometre uzaklıktaydık. Atom bombası yerden 500 metre yüksekte patlamıştı. Ama kilometrelerce alana aşırı ısı, basınç dalgası ve radyasyon yaydı. Yani insanları 3 kez öldürdü. 2008 ve 2010’da mide kanseri ameliyatları oldu. Bombanın etkisi hala sürüyor. Hatta çocuklarımızı, torunlarımızı bile etkiledi. Yeni neslin atom bombaları dünyadan yok etmesi için dua ediyorum.

kumiko

Kumiko Arakawa (92): 9 Ağustos’tu. Güneşli bir güne uyanmıştık. Evimiz atom bombasının atıldığı yere 500 metre uzaklıktaydı. Annemi, babamı, 4 kardeşimi kaybettim. Hatıralarım o kadar kötü ki anlatacak söz bulamıyorum.

fujio

Fujio Torikoshi (86): 6 Ağustos sabahı annem ile birlikte hastaneye gidecektik. Vitamin eksikliği teşhisi konmuştu bana. Kahvaltı sırasında korkunç bir patlama duyduk. ABD’nin kullandığı B-29 tipi ağır bombardıman uçağı olduğunu düşündüm. Cama koştuk. Ama uçak falan yoktu. Evimiz Hiroşima’daki atom bombasının atıldığı yere 2 kilometre mesafedeydi. Vücudumda hala o saldırıdan kalan yaralar var. Tek yapmak istediğim o günleri unutmak. Gençler, siz de ileride unutmak istediğiniz bir bombanın olmasını istemiyorsanız, atom bombalarını engelleyin.

(@selcukerennn)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s