Bayıldığımızdan değil robotlara muhtacız 

 

JAPAN-SCIENCE-TECHNOLOGY-ROBOT ELDERLY

Robot teknolojisinde dünyanın en ileri seviyesinde olan ülkelerin başında gelen Japonya, geleceği yapay zekaya emanet etmekte kararlı. Şimdilerde dahi mekanik dostlarımızı hayatın neredeyse her alanına sokan Japonlar, aslında bir yandan da robotlara muhtaç hale gelmiş durumdalar. Bunu söyleyen de kendileri zaten.

Araştırmalara göre günümüzde 127 milyon olan Japonya nüfusu son 7 yıldır sürekli geriliyor. Geçen yıl örneğin nüfus 50 yılın en düşük seviyesindeydi. Doğum sayısı 1 milyonun altında kalırken, ölüm sayısı 1 milyon 300 bini aştı. Ayrıca mevcut nüfusun yüzde 35’i, 65 yaş üstü kişilerden oluşuyor.

Dolayısıyla Japon uzmanların ortak görüşü “Gelecekte birçok işi yaptıracak genç bulmakta zorlanacağız. Günlük hayatın sekteye uğramaması için robotlara muhtacız. Robotlar sadece insanların yalnız kalmalarını engellemek veya eğlenmelerini sağlamak için değil ülkenin ayakta durması için de gerekli” şeklinde oluyor.

AÇLIK VE YORGUNLUK YOK

Nüfusun hızla yaşlanmasına ve çoğalmamasına çözüm olarak 2020 yılına gelindiğinde Japonya’nın dünyanın herhangi bir yerine oranla robotların günlük yaşamda en çok alana entegre edildiği ülke olması için uğraşılıyor.

Robotların cinsiyet, yaş ve fiziksel güç gözetilmeden birçok işi üstlenebileceği belirtiliyor.  Uzmanlar tam bu noktada ‘şimdiye kadar üretilenler arasında insana en çok benzeyen robot’ olarak ünlenen Erica’yı örnek veriyor. ‘Geleceğin resepsiyonisti’ diyebiliriz ona.

Güler yüzü ile müşterileri karşılıyor, sorulara cevap veriyor, rezervasyonları yapıyor. Dahası acıkmıyor, yorulmuyor veya uykuya ihtiyaç duymuyor. Dolayısıyla tasarımcılarına göre genç bir resepsiyonistin yerini çok daha kullanışlı bir şekilde alabilecek.

YARATICI İŞLER İNSANLARA

Yapay zeka ile donatılmış robotların hayatımıza daha fazla girmesiyle birlikte ayrıca, insanların daha yaratıcı ve daha eğlenceli işlere yoğunlaşabileceğini savunuyorlar. Yemeklerden servise kadar tüm işleri robotların yaptığı bir restoranın işletmecisi, müşterilerini daha farklı konseptlerde karşılayabilecek mesela.

Yani Japonya’da sadece insanların yalnızlarını gidermek veya eğlenmelerini sağlamak için değil, işleri yapmaları ve böylece günlük hayatın sekteye uğramasını engellemek için robotlara ihtiyaç var.  Şimdilerde 127 milyon kişi olan Japonya nüfusu,  Haberi klasik soru olan “Peki ya robotlar, insanları yok ederse”ye  ömrünü robot geliştirilmesine adayan Tokyo Teknoloji Enstitüsi’nden Profesör Masahiro Mori’nin cevabı ile tamamlayalım. “Bir falçatayı isterseniz cinayette ya da bir hayat kurtarmakta kullanabilirsiniz. Bu seçim insanların elinde…”

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s