Uzun yaşamak istiyorsanız evlenin

evlilik

Evlenmeye cesareti olmayanları yakından ilgilendiren iki araştırma yayımlandı. İlki ABD’de bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapıldı. Daha önce çift olarak hayata devam etmenin birçok faydasının olduğuna dair çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Mellon Üniversitesi araştırmacıları, kendi raporlarının ise tüm bunların ilk biyolojik kanıtı olduğunu söyledi.

Buna göre evli olanlar, bekar ya da boşanan kişilere oranla daha sağlıklı bir hayata sahip oluyor. Araştırma kapsamında evli çiftlerde stres hormonu kortizolun diğerlerine göre daha düşük seviyede olduğu saptandı. Buna bağlı olarak evlilerin, birçok hastalıktan da uzak kaldığı ve yüzde 10 ile 15 oranında daha uzun yaşadıkları belirlendi.

Bekarları biraz daha üzecek ikinci araştırma İngiltere’deki Aston Üniversitesi uzmanlarınca yapıldı. Araştırma kapsamında 14 yıl boyunca 90 bin kişi takip edildi. Çıkan sonuçlara göre denekler arasında evli olanların bekarlara göre ömürleri daha uzun oluyor.

DIRDIR İŞE YARIYOR

Araştırmaya öncülük eden Dr Paul Carter, “İzlediğimiz denekler çeşitli rahatsızlıklardan dolayı tedavi gören kişiler oldu. Yaşları 50’ler, 60’lar ve 70’lerde olan kadın ve erkekleri inceledik. Çıkan sonuçlara göre TİP 2 diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıklarla mücadele eden evliler, aynı hastalıklardan muzdarip bekarlara göre daha uzun yaşıyor. Örneğin; yüksek kolesterole karşı mücadele eden bir kişinin evli olması halinde, aynı hastalıkla boğuşan bir bekara göre hayatta kalma olasılığı yüzde 16 daha fazla oluyor” diyor.

Doktor Carter sözlerine “Yanında bir destekçisi olan kişinin bu hastalıklarla daha iyi mücadele ettiğini söyleyebiliriz. Evliler ayrıca çevrelerinden daha güçlü bir sosyal destek görüyor ya da eşlerinin hayat tarzlarını olumlu yönde değiştirmeleri için sürekli dırdır etmesinin bile sağlığa çok iyi yansıdığını görüyoruz. Tabi eşlerin birbirlerini tedaviye teşvik etmelerini de unutmamız gerekiyor. Herkesin muhakkak evlenmesi gerekiyor demiyoruz. Sonuçta araştırmamız evli çiftlerin mutlu olup olmadıklarını ölçmedi. Özetle araştırmamızla dediğimiz şu: Yanında bir destekçisi olan sağlık sorunlarıyla daha güçlü mücadele edebiliyor” şeklinde devam ediyor.

YANINIZDA BİRİ OLSUN

Aston Üniversitesi ile East Anglia Üniversitesi uzmanlarının ortaklaşa yürüttükleri bir diğer araştırmada da, evli olanların kalp krizinden hayatta kalma şanslarının daha yüksek olduğunu tespit etmişti. Bu araştırma kapsamında kalp krizi teşhisi konan 25 bin hastayı incelenmişti. Araştırmanın sonucunda ayrıca evlilerin kalp krizi tedavisinde hastanede bekarlara göre daha az kaldıkları belirlenmişti.

İngiliz Kalp Derneği’nden Dr Mike Knapton ise “Evli ya da bekar olun fark etmez. Ama eğer özellikle de bir kalp rahatsızlığınız varsa yanınızda sizi destekleyecek bir arkadaş, bir komşu ya da bir akrabanız muhakkak olsun” sözleriyle bekarlara tavsiyede bulundu.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s