Gerçek Robocoplar

robocop

Dünya Robocop ismini ilk olarak 1988’deki ABD yapımı bilimkurgu filminde duydu. Ölümcül yaralı olan polis memuru Alex Murphy’nin roboto dönüştürülmesiyle doğmuştu Robocop. Şimdilerde ise teknolojinin geldiği son nokta sayesinde dünyanın dört bir yanı gerçek Robocoplar yani robot polislerle dolmaya başladı.

yeni

6 DİL BİLİYOR

Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai emirliğinde ilk robot polis göreve başladı. 1.70’lik boyu ile gerçek insan boyutunda tasarlanan robotun görev yeri dünyanın en yüksek binası Burç Halife’nin önü oldu. 6 dil bilen robot, turistlerin şikayetlerini dinleyip göğsündeki ekranından da trafik suçlularını yakalayabilecek. Dubai, 2030 yılına kadar polislerin yüzde 25’inin yerine robotları devreye sokmaya hazırlanıyor.

ÇinAnBot.jpg

HAVAYI KOKLAYAN ROBOT

Çin’in Shenzhen kentindeki havalimanı ve tren istasyonunda güvenlik AnBot isimli robotlara emanet. Yüz tarama teknikleri sayesinde suçlarını yakalayabilen AnBotlar ayrıca hava kalitesini ölçüyor ve yangın gibi acil durumlarda gerekli birimleri anında harekete geçirebiliyor.

kongo robot

2.5 METRELİK DEV

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinshasa’da görevine başlayan dev cüsseli robot trafik polisi kazaları engelliyor. 2.5 metrelik boyu ile görenleri ilk başta şaşkına çeviren robot el hareketleriyle, araçların düzenli şekilde seyir etmesini sağlıyor.

ABD ROBOT

BİR SUÇLUYU ÖLDÜRDÜ

ABD polisinin bir süredir bomba imha operasyonlarında kullandığı robot, geçen yıl Dallas’ta bir suçluyu öldürdü. Dallas polisinden yapılan açıklamada 5 kişiyi öldürmekten aranan suçluyu etkisiz hale getirmek için son seçeneğin “bomba robot” üzerine yerleştirilen bombanın suçlunun saklandığı yerde patlatılması olduğu belirtilmişti.

güneykoreeee

SUÇLULAR ONUN KONTROLÜNDE

Güney Kore’nin Pohang kentinde hapishanede suçluların kontrolünü 1.5 metrelik bir polis robot sağlıyor. 3D kamera sistemi ile donatılan robot, suçluların duygularını da okuyarak olası bir kavga gibi olayı önceden yetkililere bildiriyor.  Güney Kore’de ayrıca Kuzey Kore sınırında askerden arındırılmış bölgelerde SRG-A1 isimli robot polisler devreye geziyor.

(@selcukerenn)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s