Geleceğimiz tırtılların iştahına bağlı

BRITISH OVERSEAS TERRITORIES HENDERSON ISLAND PLASTIC WASTE

Hava, kara, deniz… Kirletmediğimiz yer kalmadı artık. Çevremizle birlikte kendimizi yok ediyoruz aslında. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre felç, kalp hastalığı ve Alzheimer gibi hastalıklara neden olan hava kirliliği, her yıl küresel çaptaki 9 ölümden 1’inden sorumlu hale geldi.

Yılda 8 milyon ton plastiğin karıştığı okyanuslarda da tablo çok karamsar. Balina, yunus ve kaplumbağaların cansız bedenleri insanoğlunun çöpleri yüzünden karaya vuruyor. Güney Pasifik’te bulunan ve yaşamın olmadığı Henderson Adası’nın kıyılarına 37.7 milyon parça plastik atığın vurduğu ortaya çıktı. Gitmediği plajları bile çöp yığınlarına döndüren insanoğlu, uzayı da rahat bırakmıyor. Dünya yörüngesinde 750 binden fazla başıboş halde dolaşan uydu atığı var.

Bilim dünyası, atmosfer ve okyanusun karbonla dolmasını geleceğimizi bekleyen en büyük sorunlardan biri olarak gösteriyor. Hükümetler doğayı yeniden temizlemek için ardı ardına önlemler açıklıyor. Ama gelin biz şimdi son günlerde ortaya atılan en ilginç önerilere bir göz atalım.

CHINA AIR POLLUTION

İNSAN SAYILIYORLAR

Hindistan’da mahkeme kararı ile çevresel yok oluşu engellemek için Himalaya Dağları’ndaki doğal zenginliklere ‘insan statüsü’ verildi. Yine Hindistan’da Ganj ve Yamuna nehirleri de anayasadaki insan haklarına sahip sayıldı. Böylece doğaya verilecek zarar insana verilmiş gibi sayılacak.

Yeni Zelanda’da Maori yerlilerinin 150 yıllık mücadelesi sonunda zaferle bitti. Yerliler, Whamganui Nehri’nin ataları olarak tanınmasını istiyordu. Mahkeme en sonunda nehre insan statüsü verdi. Daha önce de Ekvador’da ekolojik sistemin korunması anayasadaki vatandaş haklarıyla aynı statüye getirilmişti. Diğer taraftan Çin, Endonezya ve Mısır gibi ülkeler hava kirliliğine karşı bazı şehirlerini daha temiz bölgelere taşımayı planlıyor.

tırtıl

BALIKLAR BAĞIMLI OLDU

İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nin “Genç balıklar, ergenlik dönemindeki çocukların sağlıksız fast food’ları tercih etmesi gibi plastiğe bağımlı oldular” raporu ise okyanuslarla ilgili tüm acı gerçekleri en net şekilde ortaya koyuyor. İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi uzmanları da mavilikleri yok eden plastiklere karşı tırtılların kullanılabileceğini ortaya koydu. Her yıl dünyada yaklaşık 1 trilyon plastik poşet kullanıldığını belirten araştırmacılar, balmumu solucanı olarak bilinen tırtılın doğada çözülemediği için okyanusları kirleten market poşetlerini sindirebildiğini keşfetti. Şimdi bu doymak bilmeyen tırtılların plastikleri yiyip bitirmesi için son çalışmalar yapılıyor.

çit.jpg

AĞAÇ YERİNE ÇİT

Hollandalı 22 yaşındaki Boyan Slat’ın okyanusları temizleme projesi de yeteri maddi desteğe ulaştı. “Yere attığınız her pipet veya sigara izmariti bir gün denize ulaşıyor. Artık balıktan çok çöp var. Benim projem 500’er metrelik 50 küçük parçadan oluşan yüzen bariyerlerle plastiklerin yakalanıp, akıntılar sayesinde belli alanlarda toplanmasını sağlamak olacak. Deniz canlıları da bariyerlerin altından geçerek yaşamlarına devam edebilecek” diyen Slat’ın fikri gelecek yıl hayata geçirilecek.

İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nde görevli Profesör Prashant Kumar ise şehirlerde temiz hava sağlamak için uzun ağaçlar yerine yeşilliklerle kaplı çitlerin kurulmasının daha faydalı olacağını ortaya koydu. Bu fikre göre ağaçlar açık alandaki havayı temizlemekte çok iyi ancak çitler insanların bulunduğu bölgelerdeki havayı arındırmak için kullanabilir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s