Eyvah robotlar dilimizi yok ediyor

 

izlandaca
Yapay zeka ile donatılmış robotlar, her geçen gün hayatımıza daha fazla nüfus ediyor. Hızla ilerleyen robot teknolojisinin sınırlandırılması gerektiğini savunanlar genellikle iş hayatında yaşanacak kayıplara dikkat çekiyor. Yakın gelecekte insanlar kadar akıllı olması beklenen robotlar yüzünden milyonlarca kişinin işsiz kalacağını söyleniyor yani. Hatta ABD’de halihazırda, fabrikalara yerleştirilen her bir robot, yaklaşık 6 iş kaybına neden olmaya başladı bile. Son olarak online alışveriş devi Alibaba’nın Çinli milyarder kurucusu Jack Ma, “30 yıl sonra dünyanın en iyi CEO’su robot olacak” diyerek yapay zekanın geldiği noktayı gözler önüne serdi.
8.8 MİLYON DOLAR AYIRDILAR

İzlanda’da da ise robotlar yüzünden karşı karşıya kaldığımız çok farklı bir tehlikeye dikkat çekildi. Kuzey Atlantik’in ortasındaki bu küçük ada ülkesinde robotlar yüzünden İzlandaca’nın yok olma tehdidi altında olduğu belirtildi. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İzlanda’nın resmi dilini 400 binden daha az kişinin konuştuğunu belirtilen yetkililer, “Ses kontrolü ile çalışan yapay zekalar hayatımızı kuşatıyor. Artık robotlar hayatımızın her yerinde. Çocuklarımız sürekli onlarla iç içe. Bu yapay zekalar da İngilizce konuşuyor. İzlandaca’ya uyarlı olan teknolojik cihaz sayısı çok az. Hatta dilimize uyarlı olan robotlar da dilimizin özünden çok uzak. Örneğin ‘solarfiri’ kelimesi ‘çalışanlara öğleden sonra güzel havada eğlenmeleri için sürpriz bir şekilde verilen izin’ demek. Veya ‘hundslappadrifa’ kelimesi; “sakin bir rüzgar eşliğinde büyük taneciklerle yağan şiddetli kar için” kullanılır. Ama robotlar İzlandaca’nın bu inceliklerini bilmiyor. Dolayısıyla önlem almazsak İzlandaca robotlar yüzünden yok olacak” diyor.
Ülkenin eski cumhurbaşkanı Vigdis Finnbogadottir, “Dilimizin korunması için acil ciddi tedbirler alınmalı. Bunun en iyi yolu teknolojik cihazların İzlandaca ile uyumunu sağlamak. Aksi takdirde İzlandaca Latin çöplüğünde yok olacak” sözleriyle tartışmaya dahil olurken, analist Arion Bank “Robotların yanı sıra turizm de İzlandaca’yı tehlikeye atıyor. Ülkede turizm patlaması var. Dolayısıyla herkes İngilizce konuşuyor. Bir de yabancı iş gücü olayını atlamamalıyız. Ülkede çalışanların yarısından fazlası yabancı. Onlar da sadece İngilizce konuşuyor” diyerek olaya farklı bir açıdan bakıyor.

AVRUPA’DA 21 DİL TEHLİKEDE

Ülkelerinin 1944’te Danimarka’dan tam bağımsızlık kazanmasından bu yana dillerinin en büyük tehdit ile karşı karşıya kaldığını savunan İzlandalı yetkililer, robotlara karşı bir dizi önlemler almaya başladı. İlk iş olarak Eğitim Bakanlığı yeni nesil robotların İzlandaca konuşmasını sağlamak için 8.8 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı.
Dünya genelinde 7 binden fazla dilin konuşulduğuna ancak internet aleminin yüzde 30-50’sine İngilizcenin hakim olduğuna dikkat çeken İzlanda basını ise “Teknoloji yüzünden sadece İzlandaca tükenme tehdidi ile karşı karşıya değil. Sadece Avrupa genelinde 21 dil yeni nesil yapay zekalardan dolayı yok olabilir” uyarısında bulundu.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s