Evdeki huzur teknolojiye emanet

tartışan çift

Bilim dünyası, çiftlerin tartışmasını engellemek için yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. ABD’li iki üniversitenin ortak projesinde amaç karı-kocanın sözlü atışmalarını en az seviyeye indirmek. Böylece ev içerisinde huzuru sağlayarak boşanmaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Çalışmanın arkasında USC Dornsife ile USC Viterbi isimli okulların teknoloji ve psikoloji bölümlerindeki uzmanlar var. Ekip, ilk olarak çalışmalarına denek olan çiftlerin tartışmalarını ele aldı. Bu aşamada karı ve kocanın neden tartıştıkları, sözlü kavgaya nasıl başladıkları ve olay anında neler hissettikleri gibi detaylar belirlendi. Ardından ortaya tartışma olasılıklarını ortaya koyan bir algoritma çıkarıldı. Üstelik bu algoritma sayesinde yeni bir tartışmanın gerçekleşme ihtimali yüzde 68 oranında başarıyla saptandı.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ DEVREDE

Ekip daha sonra giyilebilir teknolojileri devreye soktu. Erkek ve kadının akıllı telefonlarına gün içerisinde kalp ritimlerini, terleme oranlarını, nabız atışlarını, sinirlenme derecelerini ve ses kayıtlarını belirleyen uygulamalar yüklendi. Telefon uygulamalarının yanı sıra ayrıca aynı işlemleri yapan akıllı bileklikler gibi giyilebilir teknolojilerden yararlanıldı. Elde edilen veriler, psikolojik analiz datalarıyla birleştirildi. Böylece kadın veya erkeğin nasıl bir gün geçirdikleri tespit edildi.

Bu psikolojik sinyaller, daha önceden belirlenen tartışma algoritmasıyla birleştirildi. Çıkan sonuçlar yine akıllı telefonlar aracılığıyla kadına ve erkeğe ayrı ayrı gönderildi. Tüm bu anlatması zor, ama teknoloji ve bilim sayesinde artık uygulaması çok kolay olan adımlar sayesinde de eşler birbirinin nasıl bir gün geçirdiğini telefonlarına gelen mesaj ile öğrendi.

Yani en basit haliyle; koca, eşinin kötü bir gün mü yoksa keyifli bir gün mü geçirdiğini daha eve gitmeden gördü. Kötü bir gün geçirmişse yüz yüze geldiklerinde tartışma olasılıkları hakkında da bilgilendirildi. Tüm bu bilgileri alan eşler, eve vardıklarında ona göre hareket ederek, tartışma ortamında en yüksek seviyede uzak durmayı başardı. Araştırmayı yürüten ekip şimdilerde tüm bu çalışmalarını barındıracak uygulamaları piyasaya sürmeyi hedefliyor.

TARTIŞMAK DA FAYDALI

Boşanma oranlarını azaltmak ve ev ortamında mutluluğu en üst seviyeye çıkarmak için önümüzdeki günlerde daha birçok teknolojik yeniliği göreceğimiz kesin. Ama bir de madalyonun diğer tarafı var. Bazılarına göre de mutlu bir evliliğin sırlarından bir tanesi aslında tartışmak. Hatta bu konuda bilimsel bir araştırma bile yapıldı. Hindistan’da yapılan bir çalışmada evli çiftlerin yüzde 44’ü haftada bir kez tartışmanın ilişkilerini güçlendirdiğini söyledi. Bu kişilere göre tartışma sayesinde eşler birbirini daha iyi anlayabiliyor, çünkü sözlü atışma sırasında birbirlerine karşı daha açık ve dürüst oluyorlar. Ancak arada tartışmanın iyi olduğunu savununlar, karşılıklı saygı ve sevgi ölçüsünün hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini söylüyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s