Mutluluk ve başarının sırrı: Merhamet

merhametHayatın her alanında mutluluğu yakalamayı ve başarıya ulaşmayı kim istemez ki?  Aslında ikisinin de formülü çok basit çıktı: Merhametli olmak. ABD’de bulunan Miami Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuç bildirisinde “Mutlu ve başarılı olmak mı istiyorsunuz? Merhametli olmayı deneyin” denildi.

Araştırma kapsamında bir grup sporcu ile üniversite öğrencisini inceleyen uzmanlar, başkalarına hatta hiç tanımadığı kişilere yardım edenlerin diğerlerine oranla hayatlarında çok daha başarılı ve mutlu olduklarını saptadı. Uzmanlar, inceledikleri kişiler arasında şefkatli olanların çevresinde olup bitenlere duyarsız olanlara göre stresle daha iyi baş edebildiklerini, daha bağışlayıcı ve daha güçlü bir yaşam amacına sahip olduklarını belirledi. Merhametlilerin ayrıca daha sağlıklı, kendine daha çok güvendiği ve eleştiriye daha açık oldukları tespit edildi.

yardımmm

KALBİNİZE YÖNELİN

Tüm bunların bir araya gelmesiyle birlikte de merhamet sahibi kişilerin çok daha başarılı ve mutlu bir hayat yaşadıkları ortaya kondu. Merhametin kazanılabilecek bir davranış olduğunu belirten araştırmacılar, “Yardıma muhtaç biriyle karşılaştığınızda kafanızı boşaltın ve hemen kalbinize yönelin. Karşınızdaki kişinin anneniz, kardeşiniz ya da çocuğunuz olduğunu düşünün” tavsiyesinde bulundu.

DÜRÜSTLÜK ÇİPİ

Daha önce yapılan birçok farklı araştırmada ise mutluluk ve başarının bir diğer anahtarının dürüstlük olduğu vurgulanmıştı. İsviçre’de bulunan Zürih Üniversitesi uzmanları da hafta içerisinde dürüst olmakla ilgili yeni bir çalışma yaptı. Araştırma kapsamında deneklere karşısındaki kandırdıkça kazandıran bir oyun oynatıldı. Bu aşamada beyinde dürüstlük ve bencillik kısımları belirlendi.

Ardından beyinde doğruyu söylemeye karar veren bölüme zararsız elektrotlar verildi. Böylece kazanmak için aldatmaya meyilli olanların bile doğruyu söylemeleri sağlandı. Zürih Üniversitesi amaçlarının insanların doğruyu söylemesini sağlamak olduğuna dair bir açıklama gelmedi. Ancak ABD basınında “Yıllık vergi kaçırma oranı sadece ABD’de 340 milyar dolar. Beyne yapılacak müdahalelerle bu kayıplardan kurtulabiliriz” yorumları yapıldı. İleride beynimize takılması mümkün olan dürüstlük çipinden önce bence herkes kendi mutluluğu için bile dürüst olmayı deneyebilir.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s