Anne-baba değil, yasalar karar verir!

 

gençler tel

Toplumların en önemli dinamiklerinden birinin hiç şüphesiz aile ortamı olduğunu söyleyebiliriz.  Dolayısıyla ev ortamının sorunsuz olması için devletler elinden geleni yapıyor. Ancak günümüzde yasaların aile içine ne kadar karışıp karışamayacağı farklı davalar üzerinden tartışılmaya başlandı.

İlk örneğimiz İspanya’dan. Almeria kentinde 15 yaşındaki bir çocuk, annesine dava açtı. İsmi açıklanmayan çocuğun gerekçesi annesinin cep telefonuna el koyması oldu. İnternet aleminden geri kaldığını savunan çocuk, annesinin cezalandırılmasını istedi. Ancak mahkeme anneyi haklı bularak çocuğa “Annen bunu senin iyiliğin için yaptı. Annelerin çocukları üzerinde böyle hakları vardır. Annen ne derse onu yapacaksın…” hükmünü verdi.

Jon Platt.jpg

Diğer örneğimiz İngiltere’den. Jon Platt isimli bir baba, 15 yaşındaki kızını okulu devam ederken tatile götürdü. Ancak kızını Florida’daki DisneyWorld’e götüren babaya okul yönetimi dava açmıştı. İki yıldır süren davanın ardından Yüksek Mahkeme babayı haksız bularak, çocuğunun eğitimini kendi kafasına göre kesemeyeceğine karar verdi. Platt’a 60 sterlin (yaklaşık 280 TL) para cezası kesildi ve 12 bin (55 bin 500 TL) sterlin mahkeme masraflarını ödemesine hükmedildi.

ET YEDİRME ZORUNLULUĞU

Üçüncü dava da İngiltere’nin Lincoln bölgesinden. Bir anne, iki çocuğuna düzenli olarak vurulması gereken aşı tedavisini uygulatmıyordu. İsmi açıklanmayan annenin gerekçesi, 2 ve 4 yaşındaki çocuklarının vücutlarına sadece doğal gıdaların girmesini istemeseydi. Ancak mahkeme anneyi haksız bularak, aşıların ve ilaçların sağlık açısından önemine dikkat çekilerek çocuklara polis kontrolünde aşıların yapılacağını belirtti.

vegannn.jpg

Bir diğer davamız için ise İtalya’ya gidelim. Milan kentinde 14 yaşındaki bir çocuk, ciddi kalsiyum eksikliğinden dolayı hastaneye kaldırıldı. Yapılan incelemeler sonucunda çocuğun et yemediği belirlendi. Ardından da vejetaryen olan ailesinin çocuğa et vermediği saptandı. Mahkeme çocuğun ailesinden alınmasına karar verdi. Bu olayın ardından İtalya genelinde uygulanması için çocuklarına da kendileri gibi vegan diyeti uygulayan ailelerin hapis cezası ile karşılaşmalarının önünü açan yasa taslağı hazırlandı.

Son vakalarımız Avusturya, Fransa ve Almanya’dan. Avusturya’da 18 yaşındaki bir kız, büyüme sürecindeyken 500 fotoğrafını Facebook’ta paylaşan anne babasına dava açmıştı. Tüm özel anlarını paylaştıkları için öfkeli olan kız, mahkeme kararı ile ailesinin fotoğraflarını silmesini istemişti. Ardından mahkeme heyeti anne ve baba ile kızın arasını bularak sorunu çözmüştü. Bu olaydan sonra Almanya ve Fransa’da çocukların fotoğraflarının sosyal medyada orantısız şekilde paylaşılmaması için yasal girişimler başlatıldı.

“Çocuklar ebeveynlerinin mükemmelleştirme projeleri değil” tezini savunanlara göre anne ve babaların, çocuklarının yaşantılarına yönelik müdahale hakları sınırlandırılmalı. Yani çocukların kendi hayatlarını yaşamalarına zemin açılmalı. Bir diğer grup ise anne ve babaların çocukları üzerinde sınırsız haklarını olmadığını savunsa da aile içine devletin çok fazla müdahale etmesine karşı çıkıyor. Bazıları da “Devlet çocukların güvenliğinde sorumlu. Dolayısıyla müdahale hakkı var” diyor. Verdiğimiz örnekler üzerinden kararı siz verin…

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s