Dünya’ya gökdelen sarkıtılacak

Dünya nüfusu artıkça yeni yaşam alanları için ortaya ilginç fikirler atılıyor. Yerin metrelerce altında on binlerce kişinin yaşayacağı şekilde kurulması planlanan şehirler ile okyanuslarda yüzdürülecek olan kentlerin tasarımları sık sık dünya basınının gündemine geliyor. Ancak hafta içerisinde tanıtılan bir proje, gerçekten sınırları zorladı. Hatta insana ilk başta “1 Nisan şakası galiba” dedirten projeye göre gökyüzünden Dünya’ya sarkıtılacak bir gökdelen yapılabilir.

Çizimleri yayımlanan Analemma Tower isimli yerleşim alanının arkasında ABD merkezli Clouds Architecture Office isimli şirket var. Dünyanın gelmiş ve gelecek en uzun gökdeleni olarak atfedilen tasarım için “bilim kurgu filmlerini bile geride bırakan hayal” yorumları yapıldı. Ancak projenin mimarları Mars’a kurulması planlanan insan kolonisi için geliştirilen şehir çizimleri yarışmasını kazanan ekip olunca gökdelene basının ilgisi daha fazla oldu.

Analemma Towersssaa.jpg

HALATLARLA BAĞLANACAK

Şirketin açıklamasına göre Dünya’dan 50 bin kilometre yükseklikteki bir astroitten aşağıya doğru bir gökdelen sarkıtmak mümkün olabilir. NASA’nın 2021 yılından itibaren astroitlerin yakalanıp yerlerinin değiştirilmesini yönelik misyon başlatacağını hatırlatan mimarlık şirketi, kendi projeleri için de uygun bir astroit bulunabileceğini ileri sürdü.

Projeye göre yakalanmasının ardından Dünya yörüngesine yakın bir noktaya çekilecek olan astroite dev halatlar bağlanacak. Aşağıya doğru sarkıtılacak bu halatlara, her biri yeryüzünde yapıldıktan sonra gökyüzüne taşınacak olan 8 ayrı dev bölümler monte edilecek. Baş aşağı şekilde planlanan yapı, Dünya yüzeyine ulaşmayacak. Dolayısıyla Analemma Tower’da yaşayacak olanlar yeryüzüne paraşütlerle inebilecek.

DÜNYA’YI GEZECEK

İş merkezleri, ibadethaneler, daireler ve eğlence alanları gibi farklı yaşam alanlarının bulunacağı gökdelende elektrik uzaya uyumlu olan güneş panellerinden sağlanacak. Su ise arıtılmış yağmurlardan elde edilecek. Gökdelenin zirvesi ile en aşağısı arasında 40 dakikalık zaman farkı olacak ve astroite en yakın noktalarda hava sıcaklığı -40’ları bulacak. Bu nedenle yükseklerde özel kıyafetlere ihtiyaç duyulacak.

Çizimleri hakkında Business Insider sitesine konuşan şirket yöneticisi “Dünyanın etrafında dönecek olan kule, her gün kuzey ve güney yarımküreler arasındaki yörüngesini izlerken 8 çizecek. Kulede yaşayanlar 24 saatlik yörüngesel yolculuk sırasında Dünya turu yapacak. Ancak Analemma Tower’ın sadece bir hayal ürünü olarak kalması çok mümkün. Yani böyle bir gökdelen hiç olmama ihtimali var. Ancak projemiz ile tüm dünyaya gelişen teknoloji sayesinde nelerin yapılabileceğini ve mimarinin ne boyutlara geleceğini göstermek istedik. Gerçi Avrupa Uzay Ajansı, yakın gelecekte astroitlerde madenciliğin başlayacağını ve NASA da astroitlerin kontrol edilebileceğinin sinyallerini veriyor. Analemma Tower belki de bir gün hayal olmaktan çıkar” dedi.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s