Annem telefonuma el koydu davası

anne-oğlul

İspanya’nın Almeria kentinde hafta içerisinde görülen bir dava, günümüzün aynası gibi oldu. 15 yaşındaki bir çocuk annesini mahkemeye verdi. 18 yaşın altında olduğu için ismi açıklanmayan gencin dava gerekçesi annesinin cep telefonuna el koymasıydı. Lise öğrencisi çocuk, dava dilekçesinde “Sosyal medyadan uzak kaldığını ve annesi özel eşyasını istimlak etmesine hakkı olmadığını” savundu. Ancak hakim çocuktan daha kararlı çıktı. Daha ilk celsede sonuç çıktı. Çocuk haksız bulundu. Annenin çocuğunun cep telefonuna el koyma hakkı olduğuna hükmeden hakim çocuğu sert şekilde uyardı: “Annen bunu senin iyiliğin için yaptı. Annelerin çocukları üzerinde böyle hakları vardır. Annen ne derse onu yapacaksın…” İspanya’daki bu sıra dışı dava cep telefonlarına bağımlı hale gelen çocuklar üzerine anne ve babaların neler yapabileceğini açıkça ortaya koydu.

gazeteci kurt

GIF SİLAH SAYILDI

Hafta içi internet dünyasında yaşananların mahkeme salonlarına taşındığı bir adres ise ABD’ydi. Teksas eyaletindeki olayda Kurt Eichenwald isimli bir gazetecinin açtığı davada Twitter’da paylaşılan bir GIF “öldürücü silah” olarak kabul edildi. Epilepsi hastası olan gazeteci Eichenwald, bir kullanıcının kendisine Twitter üzerinden gönderdiği yanıp sönen halkalardan oluşan bir GIF nedeniyle nöbet geçirdi. Epilepsi nöbetine bu GIF’in neden olduğunu belirten gazeteci soluğu mahkemede aldı. Kısa süre içinde bu Tweeti atan kişi belirlendi. Geçtiğimiz Çarşamba günü görülen davada da hakim, söz konusu GIF’in ‘öldürücü ve ağır yaralara neden olacak silah statüsünde” sayılmasına hükmetti. Devam eden davanın sonucu merakla bekleniyor.

Wanda Holbrook

KATİL ROBOT

Geçtiğimiz günlerde teknoloji bağlantılı olarak görülen başka bir ilginç davada ise sanık bir robottu. ABD’nin Michigan eyaletinde araba parçaları üreten bir fabrikada çalıştırılan robot 57 yaşındaki Wanda Holbrook isimli kadının ölümüne sebep olmuştu. 2015’ten beri süren davada 3 çocuk annesi Holbrook’un üzerine yüzlerce kilo ağırlığındaki parçaları atan ve sıkıştırarak öldüren robotun yargılanmasına karar verildi. Şimdi devam eden davada robotu üreten şirketler ile robotu çalıştıran fabrika da cezalandırılabilecek.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s