20 milyon kişi açlıktan ölebilir

 

İlk önce beden hızla eriyor. Ardından metabolizma işlememe başlıyor. Çok geçmeden vücut ağırlığının yüzde 18’i kaybediliyor. Hemen akabinde psikolojik çöküntü oluşuyor. Organlar işlevini yitiriyor ve gıdaları sindirme yetisi kaybediliyor. Bu aşamada beslenme tedavisi yapılması gerekiyor. Ancak dışarıdan gıda takviyesi olmayınca organ yetersizliği baş gösteriyor. Ardından acı son: Ölüm.

Tıbba göre açlıktan ölüm böyle gerçekleşiyor. Günümüzde 20 milyondan fazla kişi kıtlığa karşı yaşam mücadelesi veriyor. Güney Sudan, Somali, Nijerya ve Yemen başta olmak üzere birçok Afrika ülkesinde büyük bir açlık krizi kapıda. Felaket o kadar büyük ki, hemen müdahale edilmezse 4 ülkede 1.4 milyon çocuğun 1 yıl içinde ölebileceği söyleniyor.

Kıtlığa, azalan yağmurlar ile yaşanan çatışmalar ve uluslararası kamuoyunun yetersiz tepkisi neden oluyor. Aslında acılar hafızalarımızda çok taze. Daha 2011 yılında Somali’de 133 bini çocuk olmak üzere 260 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği büyük bir kıtlık yaşanmıştı.

SOMALİ

(Foto: Mohamed Sheikh Nor / AP)

SOMALİ:

Afrika Boynuzu’nda bulunan Somali’de şimdilerde ülke nüfusunun yarısı yani 6 milyon 200 bin kişiye acil gıda yardımı ulaştırılması gerekiyor. 25 yıldır iç savaşın bitmediği ve Eş Şebab terörünün engellenemediği Somali’de nisan-haziran dönemindeki son yağmur döneminin de kurak geçeceği öngörülüyor. Kuraklık nedeniyle ‘ulusal felaket’ ilan edilen ülkede son iki afta içinde 110’dan fazla kişi kıtlıktan yaşamını yitirdi. 6 aylık Hamdi Ahmed isimli bebek sadece 3 kilo 600 gram ağırlığında. İngiltere’de ortalama bir bebeğin doğduğu kiloda yani. Annesi de yeterli oranda beslenemediği için emziremiyor.  Mezarların hazır bekletildiği Somali’de Ahmed gibi 363 bin bebek açlıktan ölümle karşı karşıya.

SUDAN

(FOTO: ALBERT GONZALEZ FARRAN/ AFP)

GÜNEY SUDAN:

Yer altı zenginlikleri ve tarıma elverişli toprakları ile bilinen Güney Sudan’da halihazırda ‘kıtlık’ ilan edildi. Hükümet güçleri ile karşıtları arasındaki etnik çatışmalardan dolayı karamsar bir tablo var. 4.9 milyon kişi acil yardıma muhtaç olduğu ve 1.5 milyon kişinin komşu ülkelere kaçtığı Güney Sudan’da, bitkin vücutları salgın hastalıklara karşı çaresiz kalan 100 binden fazla çocuk her an açlıktan ölebilir. Ülkede ayrıca  kuraklık nedeniyle hem gıda fiyatları tavan yaptı hem de çiftçiler işsiz kaldı.

nijerya

NİJERYA:

Afrika’nın en zengin ülkesi Nijerya da kıtlıkla boğuşuyor. Ülkede terör örgütü Boko Hram’ın kontrolündeki bölgelerde 14 milyon kişinin acil gıdaya ihtiyacı var. Eğer gerekli müdahaleler yapılmazsa 500 binden fazla çocuk yetersiz beslenmeden ölebilir.  Bu çocukların 80 bini için ‘yardım ulaşmazsa birkaç ay içinde ölecek’ deniliyor.

yemen

(Foto: AHYA ARHAB / EPA)

YEMEN:

İran destekli Şii milislerle Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun desteklediği hükümetin savaş halinde olduğu Yemen’de durum çok kritik. Ülkedeki 500 bin çocuk her an açlıktan ölebilir. Aslında kıtlıklardan ölüm tehlikesi sadece 4 ülkeyle sınırlı değil. Etiyopya, Kenya, Cibuti, Sudan, Uganda ve Burundi de benzer tehdit kapıda. Örneğin 228 bin öğrencinin kuraklık sebebiyle okullarına gidemediği Etiyopya’da 5,6 milyon kişi acil yardıma muhtaç durumda.

kızıl.jpg

SİZ DE YARDIM EDEBİLİRSİNİZ

Yardım kuruluşları yaklaşan felaketi “Son 30 yılın en ölümcül kıtlığı kapıda” şeklinde yorumluyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, acil insani yardımlar için önümüzdeki 3 hafta içerisinde 4,4 milyar dolara ihtiyaç var. Toplanan miktar 90 milyon dolar. Aslında böylesi büyük bir kıtlık felaketi çok önceden öngörülebiliyor. Dolayısıyla ölümlerin büyük kısmı önlenebilir olarak adlandırılıyor. Ancak Türkiye’nin dışında Afrika’ya yardım eli uzatan ülkelerin sayısı çok oluyor. Türk Kızılayı’nın öncülüğünde 30 ulusal ve uluslararası kuruluş, “Yemen’in, Doğu Afrika’nın, Güney Sudan’ın Umudu Ol” isimli bir yardım kampanyası başlattı. Siz de Kızılay üzerinden yardımlarınızı yapabilirsiniz. Tüm GSM operatörlerinden 2868’e “DOGUAFRIKA” yazıp mesaj yollayarak 10 lira bağışta bulunmak mümkün.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s