James Bond tarzı suikastler

Dünyanın en gizemli ülkesi Kuzey Kore, bu kez bir suikast ile gündemde. Ülkenin lideri Kim Jong un’un üvey ağabeyinin 13 Şubat’ta öldürülmesiyle ilgili sırlar hala çözülemedi. Üstelik olay, Malezya’daki Kuala Lumpur Havaalanı’nda yüzlerce kişinin gözü önünde yaşandı. Şimdilik sadece ağabey Kim Jong-nam’ın Birleşmiş Milletler’in kitle imha silahı olarak tanımladığı sinir gazı içeren bir zehirli dolma kalem ile öldürüldüğünü biliyoruz. Suikasti Kuzey Kore için çalışan iki kadın ajanın gerçekleştirdiği düşünülüyor.

Aslında böylesi bir cinayet, Kuzey Kore için ilk değil. Ülke tarihi bu tarz suikastler ve insan kaçırma hikayeleriyle dolu. Komünist rejim ile yönetilen Kuzey Kore’nin ajanları suikastlerinde James Bond filmlerinden alışık olduğumuz aletleri kullanıyor. Kuzey Koreli bir ajan, bundan 5 yıl önce Güney Kore’nin başkenti Seul’de kurşun atabilen bir kalem ve yine ateş edebilen bir el feneri ile yakalandı.

kursun-kalem

9 Ekim 1983’te ise Kuzey Koreli ajanlar kendileri için “ebedi düşman” olan Güney Kore’nin o dönemki lideri Chun Doo-hwan’ı bomba ile öldürmeye çalıştı. Güney Kore liderinin gelmesinden dakikalar önce patlayan bomba Myanmar’daki bir tapınağın altına yerleştirilmişti.

1970 ve 80’lerde Japon kostümü giyen ajanlarının çok sayıda Japon vatandaşını kaçırdığını itiraf eden Kuzey Kore ayrıca 1977’de ülkenin lideri Kim Jong- İl’in hayatı hakkında film çekmesi için Güney Koreli yönetmen Shin Sang-ok ile oyuncu eşi Choi Eun-hee’yi kaçırıp 7 yıl boyunca ülkelerinde tuttu.

şemsiye.jpg

DİŞ MACUNU İLE ÖLÜM

Peki aksiyon filmlerini anımsatan suikastleri veya öldürme girişimlerini dünyada sadece Kuzey Koreli ajanlar mı yapıyor? Cevap çok basit: Hayır. Yakın tarih sıra dışı aletlerle işlenen cinayetlerle dolu.

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’ya karşı 638 suikast girişiminde bulunulmuştu. Kasım 2016’da 90 yaşındayken doğal nedenlerle yaşamını yitiren Castro’yu öldürmeye çalışanlar tabii ki CIA ajanları oldu. Bu başarısız girişimler arasında zehirli dalgıç kıyafeti veya istiridyeye bomba yerleştirmek de vardı. CIA’nın arkasında olduğu söylenen diğer bir olay Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin seçimle başa gelen ilk başbakanı Patrice Lumumba’nın öldürülmesi var. 17 Ocak 1961’deki suikastin zehirli diş macunu ile yapıldığı biliniyor.

Tahmin edileceği üzere en ilginç suikastler Soğuk Savaş döneminde karşımıza çıkıyor. Bulgar muhalif yazar Georgi Markov, 1978’de İngiltere’nin başkenti Londra’da zehirli şemsiye ile öldürülmüştü. Suikastin arkasında Rus KGB ajanları ile Bulgar istihbarat servisi elemanlarının olduğu söyleniyor. Aynı dönemlerde ABD’li ajanlar, düşmanlarına karşı kalp krizine neden olan bir dart iğnesi kullanıyordu.

zehirlianahtar

Tarihte biraz daha eskiye gittiğimizde karşımıza Nazi ajanları çıkıyor. Eski İngiltere Başbakanı Winston Chuchill’i zehirli çikolata ile öldürmeye çalışmışlardı. İngiliz ajanları da Nazi subaylarına karşı zehir içeren anahtarlara veya kalemlere başvuruyordu.

Günümüzde ise suikastlerin artık daha çok teknolojik yöntemlerle yapıldığı biliniyor. Ajanların akıllı kalp pilleri başta olmak üzere internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz üzerinden düşmanlarını etkisiz hale getirebilecek kapasitede oldukları tahmin ediliyor.

(@selcukerennn)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s