“Keşke o grafitileri çizmeseydim”

 

suri

Suriye’de 500 bine yakın kişinin yaşamını yitirdiği ve 10 milyondan fazla kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı iç savaş, uzun bir süredir sadece terör örgütü DEAŞ ile anılıyor. Dünyanın dört bir yanında savaşı DEAŞ gibi terör örgütlerinin başlattığı ve Beşar Esad rejiminin suçsuz olduğu düşünülmeye başlandı. Gerçekler unutuldu diyebiliriz yani. Ancak olaylar aslında basit bir duvar yazısı ile başlamıştı. Esad rejiminin zulmü de ülkeyi kan gölüne çevirdi.

Emmy ödüllü yapımcı Jamie Doran, “The Boy who started the Syrian War / Suriye’de Savaşı Başlayan Çocuk” isimli belgeselinde savaşın nasıl başlayıp yayıldığını tüm dünyaya hatırlattı. Gelin şimdi Doran’ın anlattıklarına bir bakalım:

Şubat 2011’de henüz 14 yaşında olan Muaviye Syasneh ve 3 arkadaşı, Dera kentindeki okullarının duvarına Esad rejiminin baskılarını karşı şakalar içeren yazılar yazdı.

Ancak Esad’ın Şebbiha milisleri, Muaviye Syasneh ve arkadaşlarını tutukladı. Babaları çocuklarının akıbeti sormak için rejimin kara delikleri olarak bilinen hapishanelerden birine gittiklerinde ise aldıkları cevap, “Bu çocuklarınızı unutun. Eve gidip yeni çocuklar yapın. Eğer siz yapamazsanız, eşlerinizi bize gönderin sizin yerine biz çocuk yaparız” oldu. Bunun üzerine Dera’da Esad’ın diktatörlüğüne karşı barışçıl gösteriler başladı.

Aslında ilk başta Dera halkı sadece çocukların serbest bırakılmasını istedi. Ancak çok geçmeden rejimin askerleri halkın üzerine kurşun yağdırmaya başladı. İlk kayıplar bir Cuma namazı sonrası düzenlenen gösterilerde verildi ve iki kişi öldü. Bir gün sonra düzenlenen cenazeye de ateş açılması sonucu bir çocuk yaşamını yitirdi. Yaralılar tutuklandığı için Dera’daki Hz. Ömer Cami’si hastaneye dönüştürüldü. 23 Mart sabahı Şebbiha milisleri camiyi basarak 1’i doktor olmak üzere 7 kişiyi daha sorgusuz sualsiz öldürdü.

‘HAYALLERİM VARDI’

Bu sırada Muaviye Syasneh ve arkadaşları 45 gün boyunca ağır işkenceye maruz kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Ancak Hamza El Hatib isimli çocuğun vücudu işkencelere dayanamadı. Dera halkı, üst üste gelen ölümler ve çocuklara yapılan işkencelerden sonra seslerini yükseltmeye başladı. Artık gösterilerde taşınan pankartlarda yıllardır Şebbiha milislerinin kızları kaçırması, erkeklerin işkenceye uğraması ve mallarının gasp edilmesine dair öfkeler yer almaya başladı. Ancak Deralıların ağzında hala ‘barış’ sözü vardı.

Buna rağmen, rejim askerleri kan kusmaya devam etti. Dera’dan yayılan kanlı görüntülerle artık gösteriler Suriye’nin dört bir yanına yayıldı. Esad’ın askerlerine karşı ilk silahlı mücadele de Nisan 2011’de Özgür Suriye Ordusu tarafından Dera’nın Naima köyünde başlatıldı.

Suriye’deki savaşı başlatan grafitileri çizen Muaviye şimdilerde Özgür Suriye Ordusu ile mücadeleye devam ediyor. Al Jazeera’da yayımlanan belgeselde dünya ilk kez Muaviye’nin kendi anlattıklarını duydu.  “O zaman tek amacımız biraz eğlenmekti. Ama tutuklandık. Ve çok ağır işkence gördük. Serbest bırakıldığımızda bizim için yapılan gösteriler hoşumuza gitti” diyen Muaviye sözlerine “Ama olayların bu noktaya gelmesini kimse istemezdi. Savaşta babamı kaybettim. Ayağımdan vuruldum. Hayallerim vardı. Üniversite okumak istiyordum. Ama hiçbir zaman sivil halka bunların yapılacağını düşünmemiştim. O zaman kimse olayların bu noktaya geleceğini hesap edemedi. Eğer tüm bunların olacağını bilseydim o duvara yazıları yazmazdım” şeklinde devam ediyor.

Belgeseli izlemek için

http://www.aljazeera.com/programmes/specialseries/2017/02/boy-started-syrian-war-170208093451538.html

(@selcukerennn)

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s