32 milyar dolarını bırakacak veliaht arıyor

 

wang-jianlin

Çin’in en zengini olan Wang Jianlin son günlerde çok dertli. 62 yaşındaki başarılı işadamı aynı zamanda dünyanın en zenginleri listesinde 18’inci sırada bulunuyor. Kişisel serveti 32 milyar dolar. Şirketlerinin değeri 92 milyar dolar civarında. Alışveriş merkezleri, eğlence parkları, film şirketleri, spor kulüpleri, sinemaları, otelleri, gayrimenkulleri ve daha birçok şeye sahip. Ünlü İspanyol futbol kulübü Real Madrid’in yüzde 20’si onun mesela. Veya 10 binden fazla sinema salonu var. Ama bu mirasını bırakacak kimseyi bulamıyor.

Wang Jianlin’in aslında bir oğlu var: 29 yaşındaki Wang Sicong. Dünya onu daha çok lüks harcamalarıyla tanıyor. Köpeklerini spor arabalarıyla ya da özel jeti ile gezdiriyor. Gittiği partilerde bir gecede 500 bin dolar harcıyor. İnternette de bir fenomen. Çin’in Twitter’ın olan Weibo’da 21 milyondan fazla takipçisi var. Babası film sektöründe olmasına rağmen Çin’in en çok kazanan ünlülerinden olan Fan Bingbing gibi isimlerle ile internette kavga etmekten geri durmuyor.

Babasının şirketi Dalian Wanda Group’un hisselerinden yüzde 2’sine sahip olan Wang Sicong’un aynı zamanda 500 milyon dolar değerinde yatırım şirketi ve bilgisayar oyunları geliştiren bir şirketi var. Kendi parasını kazanıyor yani. Hatta Wang Sicong, babasının mirasını istemeyecek kadar da kendisine güveniyor.

wang-sicong

YARIŞ DÜZENLEYECEK

Şimdilerde Hollywood’tan stüdyo satın almaya çalışan işadamı Wang Jianlin oğlunun varisi olmak istemediğini “Oğlum Wang Sicong’a varisim olup olmayacağını sordum. Ama bunu açıkça istemediğini söyledi. Gerekçesi benim yaşadığım gibi bir hayat istememesi…” sözleriyle anlatı. Milyarder işadamı Mayıs 2016’ta da benzer açıklamalarda bulunmuş, ancak şaka yaptığı düşünüldüğü için çok üzerinde durulmamıştı.

Oğlunun farklı bir yaşam şeklini tercih etmesine saygı duyan Wang Jianlin varis konusunda çözümünü de açıkladı: “Sanırım, şirketleri profesyonel yöneticilere bırakacağım. Bunun için belli kişilere odaklanmayacağım. Büyük ihtimal ile bir yarışma düzenleyip oradan bir kişiyi seçeceğim.”

YÜZDE 80’İ İSTEMİYOR

Oğul Wang, belki ilerleyen yıllarda kararını değiştirir ve babasının 32 milyar dolarını ister. Bunu zaman gösterecek. Ancak diğer taraftan aslında Wang Sicong, babasının servetini istemeyen tek Çinli değil. Ülkedeki milyarderlerin çocuklarına fuerdai yani İkinci Nesil deniyor. Yaşları 20 ile 30 arasında değişen bu gençler babalarından çok farklı bir yaşam tarzını tercih ediyor. Lükste sınır tanımıyorlar.

Şanghay Jiao Tong Üniversitesi araştırmacıları, ülkedeki 182 aile şirketini mercek altına aldı. Çıkan sonuçlara göre bu şirketlerin varislerinin yüzde 80’i aile işlerine devam etmek istemiyor. Araştırmada İkinci Nesil Çinliler’in babalarının varisi olmak istememesinin en büyük sebebinin kendi hayatlarını yaşamak istemeleri gösterildi. Diğer bir gerekçe ise baskılardan çekinmeleri olarak kaydedildi.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s