Dinmeyen acı: Kudüs

6-muslumanlar

Dinmeyen bir acı haline dönüştü Filistin meselesi.  İsrail’in işgal altında tuttuğu topraklarda açtığı yaralar sürekli kanıyor. Evleri yıkılan, yıllarca hiçbir suçlama yapılmadan hapishanelerde kalan, elektrik, su ve ilaç sıkıntısı altında hayatlarını devam ettirmeye çalışan Filistinliler barış içinde yaşadıkları günleri arıyor.

Aslında uluslararası kamuoyunda İsrail’in yayılmacı politikalarını eleştirenlerin sayısı giderek artıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) tanıdığı 193 ülkeden 137’si artık Filistin’i devlet olarak tanıyor. Başta Türkiye olmak üzere Fransa’dan Rusya’ya kadar birçok ülke Filistin ve İsrail meselesinde iki devletli çözümü şart koşuyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail’in Filistin topraklarındaki yasa dışı faaliyetlerine son vermesi yönünde karar aldı. UNESCO da, Mescid-i Aksa’nın Musevilikle bir bağının olmadığına hükmetmişti.

TRUMP’IN ISRARI

Ancak önümüzdeki günlerde 1967 sınırlarına göre Filistin ve İsrail devletinin kabul edilmesini zorlaştıracak gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Bunun başlıca nedeni ABD Başkanı Donald Trump’ın hayatta geçirmekte ısrar ettiği bir seçim vaadi. Cuma günü yemin ederek görevine başlayan Trump, ABD Büyükelçiliği’ni İsrail’in başkenti Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını söylüyor. Trump yönetiminin ayrıca BM’de İsrail karşıtı alınan kararları veto edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

ABD merkezli Oregon Üniversitesi ise hafta içerisinde Filistin ve çevresinin daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarını yayımladı. Osmanlı’nın son zamanlarına ait fotoğrafla 1915’ten kalma. Gelin biz de şimdi bu siyah beyaz karelerin üzerinden şimdilerde Filistin’de yaşanan sıkıntılara kısaca bir göz atalım.

1İbrahimcAMİSİ.jpg

İbrahim Cami’sini böldüler

İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’nın El Halil şehrindeki İbrahim Cami’si burası. Hz. İbrahim ve ailesinin (Eşi; Sara. Oğulları; Hz. İshak ve Hz. Yakup) mezarları bulunuyor. 1900’lerden kalma bu sade fotoğrafta yeraltında birçok kutsal mirasın bulunduğuna inanılan İbrahim Camisi ve çevresi görülüyor. 25 Şubat 1994’te bir Yahudi’nin sabah namazında 25 Müslüman’ı öldürmesinden bu yana ‘güvenlik’ gerekçesiyle cami ikiye bölünmüş durumda. Hatta İsrail askerlerinin cami ve çevresindeki devam eden işgallerinden dolayı Müslümanlar artık birçok kutsal mekana giremiyor.

2-gomulmek-icin

Gömülmek için servet ödüyorlar

İsrail, 1948 yılında Ağlama Duvarı’nı tamamen işgal etti. Ardından çevrede başlattığı yayılma hala sürüyor. Yukarıdaki fotoğraf Zeytin Dağı’ndan Mescid-i Aksa’ya bir bakış. Zeytin Dağı’nda Yahudi mezarlığı bulunuyor. Mesih’in buraya geleceğine inanan Yahudiler bu mezarlığa gömülmek istiyor. Ancak yer kalmadığı için artık on binlerce dolar ödemek zorunda kalıyorlar. Yahudilere daha fazla yer açmak için de işgal artıyor. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunun Filistin Komutanı Cemal Paşa’nın Zeytin Dağı’ndaki karargâhı ise günümüzde hastane olarak kullanılıyor.

3egitim

‘Filistinli’ demiyorlar

Oregon Üniversitesi’nin yayımladığı ve daha önce hiç görülmemiş Filistin fotoğraflarından bir tanesinde de Müslüman çocuklar dersteyken görülüyor. Günümüzde yaklaşık 8 buçuk milyon olan İsrail nüfusunun 2 milyonunu Filistinlilerden oluşuyor. Bu kişiler, 1948’den sonra karşılaştıkları işgale rağmen yurtlarında kaldı. İsrail yönetimi, söz konusu Filistinlileri “İsrailli Araplar” diye tanımlıyor.

4harita.jpg

Müslümanların kutsal bölgeleri haritada yer yok

İsrail yönetiminin her yıl yenilediği Kudüs’ün su içi bölgesini gösteren haritası büyük tepki çekiyor. Bunun nedeni, turistlere özel hazırlanan haritalarda bölgede Müslüman ve Hıristiyanlara ait kutsal mekanların gösterilmemesi. Örneğin geçen yıl ki haritada Mescid-i Aksa bile yer almamıştı. Bu fotoğrafta da Kudüs’ün kuzeyindeki ünlü Şam Kapısı görülüyor. Bugünkü hali Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Şam Kapısı, UNESCO tarafından koruma altında.

5filmler

Krizi anlatan filmler

1915 yılından kalma bu fotoğrafta günlük yaşama dair detayları görüyoruz. Filistin – İsrail meselesini daha iyi anlamak için birkaç film tavsiyesinin işe yaracağını düşünüyorum. İsrail’in 18 ineği nasıl ‘ulusal güvenlik tehdidi’ ilan ettiğini işleyen ödüllü animasyon filmi The Wanted 18. Filistinli bir kadının bahçesi üzerinden yaşananları yansıtan Limon Ağacı. Son olarak da Filistin ve İsrailli ailelerin dramını gözler önüne seren The Other Son.

(@selcukerennn)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s