İnsanlık iyiliği unuttu, parasını nereye harcayacağını şaşırdı

estetik

Dünyanın dört bir yanında yaşanan savaşların, iç karışıklıkların, salgın hastalıkların, kuraklıkların, açlıkların ve ekonomik krizlerin önüne bir türlü geçilemiyor. Birleşmiş Milletler gelecek yıl için tarihinin en büyük yardım çağrısında bulundu. Buna göre dünya genelinde acil yardım ve korumaya muhtaç 92.8 milyon kişiye ulaşabilmek için 22.2 milyar dolara ihtiyaç var.

Madalyonun diğer tarafında yaşam tüm şatafatıyla devam ediyor. Küresel Lüks Tüketim Malları Raporu’na göre lüks tüketimi yıllık 250 milyar dolara yükseldi. Dünya genelinde açlıkla boğuşan 805 milyon kişinin yıllık gıda masrafı ise 30 milyar dolar.

Ancak dünyanın en zengin 80 kişisinin servetinin, 3 buçuk milyar kişinin servetine eş olduğu ve obezlerin sayısının zayıflardan daha fazla olduğu günümüzde çok ciddi bir ikilem var. Örneğin Uluslararası Af Örgütü, dünya genelindeki sığınmacıların yarısından fazlasının sadece 10 ülkenin sırtına bindiğini açıkladı. Yani yardıma muhtaçların yükünü aslında yine gelişmekte olan ülkeler çekiyor.

Al Jazeera haber sitesi de bireylerin bir yıl içerisinde en çok nelere para harcadığını ortaya koydu. Gelin siz de aşağıdaki testimizi cevaplayarak paramızı yardıma muhtaçlar için mi yoksa lüks için mi harcadığımızı görün:

Neye daha çok harcıyoruz?

Sağlık mı? Estetik mi?
A)
Karışıklığın bir türlü dinmediği Libya’da ihtiyaç duyulan temel sağlık hizmetlerine mi?
B) Estetik ameliyatlarına mı?
Libya’da 1.9 milyon kişi temel sağlık tedavilerinden yoksun. Birçok Avrupa ülkesinin iç işlerine sürekli müdahale ettiği Libya’daki sağlık hizmetlerinin sağlanması için 7 milyon dolar toplandı. Ancak dünya estetik ameliyatlara çok daha fazla para harcamayı tercih etti. ABD, Meksika, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkelerde çok yaygın olan estetik ameliyatlar için yıllık tüketim miktarı 20 milyar doları buldu.

Gıda mı? Saç mı?
A)
Doğu Afrika ülkesi Cibuti’deki gıdaya muhtaç kişiler için mi?
B) Saç ekimine mi?
Kuraklığın devam ettiği Cibuti’de 150 binden fazla kişinin acil gıda, ilaç ve giysi yardımına ihtiyaç var. Şimdiye kadar 3 milyon dolar toplandı. Küresel olarak saç ekimine ise yıllık 2.5 milyar dolar harcandı.

Çatışma mı? Şeker mi?
A)
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki çatışmalardan etkilenenler için mi?
B) Cadılar Bayramı’ndaki şekerler için mi?
Batı’nın bir türlü kendi haline bırakmaması nedeniyle on yıllardır etnik karışıklığın dinmediği Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde birçok bölgede devam eden çatışmalardan dolayı 1.4 milyon kişi hayatı çok zor şartlar altında geçiriyor. Ülkeye 1.5 milyon dolar yardımda bulunuldu. Cadılar Bayramı içinse sadece ABD’de şekerlemeler ve kıyafetler için yılda 2 milyar dolar harcanıyor.

Sağlık mı? Estetik mi?
A)
Yemen’deki çocukların korunması için mi?
B) Nükleer silahları korumak için mi?
İç savaşın devam ettiği 24 milyon nüfuslu Yemen’de 7 milyon çocuk temel gıdalardan yoksun şekilde hayatta kalmaya çalışıyor. Açlıktan ölümlerle karşı karşıya gelen Yemenli çocuklar için 7 milyon dolar toplandı. Nükleer silaha sahip ülkelerin ellerindeki nükleer teçhizatları korumak için yıllık harcadığı para ise 35 milyar dolar.

Tütün mü? Beslenme mi?
A)
Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki tütün mamullerine mi?
B) Gambiya’daki yetersiz beslenmenin giderilmesi için mi?
Batı Afrika ülkesi Gambiya’daki 2.1 milyon kişiden büyük bir kısmı 5 yaşın altında çocuklar ve hamile kadınlar olmak üzere 117 bin kişi yetersiz beslenmeyle boğuşuyor. Ülke için sadece 400 bin dolar toplandı. Buna karşılık küresel tütün piyasasının hacmi 800 milyar dolar. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da ise tütün mamullerine yılda 56 milyar dolar harcanıyor.

gazze-okul
Yardım mı? Kürk mü?
A)
Haiti’deki kasırga kurbanları için mi?
B) Giyilebilir kürklere mi?
Ekim ayında kasırganın ardından 800’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği Haiti’de halen 1.4 milyon kişi acil insani yardıma muhtaç. Şimdiye kadar 13,4 milyon dolar toplandı. Kürklere küresel olarak harcanan yıllık para 1.5 milyar dolardan fazla.

Yardım mı? Silah mı?
A)
Honduras’ta yardıma muhtaçlar için mi?
B) Silahlara mı?
8 milyon nüfuslu Honduras’ta 1 milyondan fazla kişinin acil yardıma ihtiyacı var. Bu ülkeye 5 milyon dolar toplandı. Küresel çapta silah alımının yıllık hacmi ise 1.6 trilyon dolar.

Açlık mı? Fast food mu?
A)
Mali’de açlıktan ölümle karşı karşıya olanlar için mi?
B) Evimize aldığımız etlere mi?
Mali’deki 28 milyon kişiden 3.5 milyonu açlıkla boğuşuyor. Batı’nın sık sık müdahalede bulunduğu Mali için 15 milyon dolar toplandı. Öte yandan sadece ABD’deki et tüketimi yıllık 50 milyar doları buluyor. ABD’deki yıllık fast food tüketimi ise 199 milyar doları geçiyor.

Gıda mı? Ev hayvanı mı?
A)
Kıtlık, felaketler ve iç savaşın dinmediği Somali’ye gıda yardımlarına mı?
B) Evcil kedi ve köpeklerin manikürleri ile tüylerinin güzelleştirilmesine mi?
Türkiye başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun Somali için yaptıkları göz ardı edilemez. Ancak Somali’de hâlâ 4.9 milyon kişi açlıkla karşı karşıya ve 155 milyon dolar toplandı. Diğer taraftan ABD’liler köpekleri için yılda 60 milyar dolardan fazla para harcıyor.

Eğitim mi? Teknoloji mi?
A)
İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan çocukların eğitimi için mi?
B) Akıllı telefonlarımıza mı?
İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında 590 binden fazla çocuğun eğitimi İsrail askerlerinin müdahalesiyle sık sık kesiliyor. Filistinli çocukların eğitimi için 6 milyon dolar toplanırken, akıllı telefon tüketiminin yıllık hacmi 155 milyar doları geçti.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s