Uykusuzluk 411 milyar dolara mal oluyor

giris

Günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından biri uykusuzluk olmaya başladı. Dünyanın dört bir yanından geceleri düzenli olarak uyumamanın kalp hastalığından şekere, obeziteden psikolojik sorunlara kadar birçok rahatsızlığa neden olduğuna dair araştırmalar yayımlanıyor. Uzmanlara göre modern dünya, toplumların 7 / 24 ayakta olmasına neden oluyor.

Teknolojik aletlere düşkünlüğümüz, sürekli televizyon – akıllı telefon – tablet – bilgisayar gibi aletlerin ışıklarına maruz kalma, sigara tiryakiliği, alkol tüketimi, fiziksel aktivite eksikliği, gelecek kaygısı ve psikolojik sorunlar gibi etkenlerin uykusuzluğu tetiklediği biliniyor.

Yaklaşık 3 bin uyku kliğinin bulunduğu ABD’de örneğin; her 3 yetişkinden biri uyku problemi çekiyor. Türk Uyku Tıbbı Derneği’nin verilerine göre ise ülkemizde her 10 kişiden birinde kronik uykusuzluk var. Dünya nüfusunun yüzde 45’inin uyku sorunu çektiği tahmin ediliyor. Yani uykusuzluk artık her toplumun ciddi bir sorunu.

Avrupa merkezli kâr amacı gütmeyen Rand isimli bir kuruluş da uyku eksikliğinin ekonomiye yansımalarını inceledi. Ekonomisi iyi olan 5 ülkede (ABD, Japonya, Almanya, İngiltere ve Kanada) veriler ele alındı. Araştırmacılar, uyku ile sağlık, ölüm oranı ve üretkenlik bağlantılarını gösteren ve daha önceden yapılmış çalışmalara odaklandı.

Bu kapsamda 5 ülkedeki 62 bin veri ele alındı. Araştırmada geceleri düzenli uyuyamayanların iş yerlerinde verimliliğin düştüğü ve işe gidememelere sebep olduğu belirlendi. Sağlıksız uykuya bağlı olarak sindirim sisteminin zayıflaması, hastalıklara daha kolay yakalanma, halsizlik ve depresyon gibi olumsuz sonuçların ortaya çıkması sonucu iş devamsızlığının yapıldığı belirlendi.

Rand uzmanları çalışmalarının amacını, “uyku eksikliğinin nelere mal olduğunu açıkça gözler önüne sermek ve hükümetleri kapsayıcı önlemler almaya teşvik etmek” olarak özetledi. Gelin lafı çok uzatmadan uyku sorununun ekonomilere olan milyarlarca dolarlık zararına bir göz atalım:

UYKUSUZLUK YÜZÜNDEN;

 • ABD’de yılda 1.2 milyon iş günü kaybı oluşuyor. Ekonomiye zararı 411 milyar dolar. Başka bir ifadeyle ABD gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2.28’ine tekabül ediyor.
 • Japonya’da yılda 600 bin iş günü kaybı oluyor. Ekonomiye etkisi yıllık 138 milyar dolar, bu da gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2.29’una denk geliyor.
 • İngiltere’de 200 bin iş saati kaybı ortaya çıkıyor. Ekonomik yansıması 40 milyar sterlin. Gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1.86’sı.
 • Almanya’da 200 bin iş saati kaybı oluşuyor. Maliyeti 60 milyar dolar, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1.56’sı demek.
 • Kanada’daki yıllık iş günü kaybı 80 bin gün. Ekonomiye yansıması 21.4 milyar dolar, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1.35’i demek oluyor.
 • Araştırmada günlük sağlıklı uyku oranı her gece için 7 ile 9 saat olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre gece uyku saati 6 olanların bu sayısı 7 ile 9 saate arasına çıkarmaları halinde ise ortaya çıkacak ekonomik kazançlar şöyle sıralandı:

 • ABD ekonomisine yıllık getirisi 226.4 milyar dolar,
 • Japonya ekonomisine yıllık getirisi 75.7 milyar dolar,
 • Almanya ekonomisine yıllık getirisi 34.1 milyar dolar,
 • İngiltere ekonomisine yıllık getirisi 29.9 milyar dolar,
 • Kanada ekonomisine yıllık getirisi 12 milyar dolar olurdu.

KESTİRME ODALARI YAPILSIN

Rand Europe uzmanları, uykusuzluk nedeniyle ekonomilerde bu denli kayıpların büyük olmasını söz konusu ülkelerin ekonomik güçleriyle doğru orantılı olduğunu söylüyor. Araştırmanın sonuç kısmında alınabilecek önlemler sıralandı:

 • Her gün aynı saatte yatın,
 • Sabahları aynı saatte kalkın,
 • İş dışında teknolojik aletlerden olabildiğince uzak durun,
 • İş yerlerine kestirme odaları yapın,
 • İşverenler uykunun önemini personele iyi şekilde anlatın,
 • Düzenli olarak egzersiz yapın,
 • İkindiden sonra kahve içmeyin

a

ERKEN ÖLÜM NEDENİ

Araştırmaya öncülük eden Marco Hafner, “Araştırmamız uykusuzluğun korkunç etkilerini açıkça ortaya koydu. Uyku eksikliği ülkelerin ekonomilerine verdiği büyük zararın dışında çok daha vahim sonuçlara sebep oluyor. Araştırmamızda ayrıca günde ortalama 7 ile 9 arasında uyuyanların 6 saatten az uyuyanlara oranla daha uzun yaşadığını saptadık. Hangi yaşta olursa olsun geceleri 6 saat uyuyanların erken ölme riski diğerlerine oranla yüzde 13 daha fazla. Düzenli ve yeterli uyku saatine sahip olmak öğrencilerin okullarında başarılı olmaları için de çok önemli” sözleriyle uykunun önemimi açıkça gözler önüne serdi.

FAZLASI DA ZARARLI

Her gün piyasaya geceleri deliksiz uyku çekmeyi sağladığı söylenen yeni ürünler çıkıyor. Bitkisel ilaçlar, özel yastıklar, çeşit çeşit yataklar, uyku apnes cihazları ve dahası… 2014 yılında yapılan bir araştırmada bu piyasanın küresel çapta 58 milyar dolara ulaştığı belirlenmişti. Ancak yapılan birçok araştırmada ise fazla uyumanın da az uyku kadar zararlı olduğu belirlendi. Dolayısıyla dengeyi tutturmak çok önemli. Uzmanlara göre de bu denge 7 ile 9 arasında bir dilim. 9 saatten sonrası zararlı olarak kabul ediliyor.

Son olarak az uyumalarına rağmen kendilerini iyi hissedenlere illa ortalama 8 saat uyumak zorunda olmadıklarını belirtelim. Bazı bünyelerin uykuyu sevmedikleri ortada. Bu durum özellikle siyasi liderlerde ya da büyük şirket sahiplerinde karşımıza çıkıyor. ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump, 2004’te yazdığı kitabında 4 saat uyuduğunu söylemişti. Beyaz Saray’a vedaya hazırlanan Barack Obama da 6 saatten fazla uyumayanlardan. İnternetin öncülerinden Vint Cerf uykuyu “zaman kaybı” olarak tanımlarken,

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s