Onların ofisi Dünya

onlineeeee

Kumsalda bir kulübede, karlarla çevrili bir dağ evinde ya da yemyeşil bitki örtüsü ile çevrili bir göl kıyısında… Birçoğumuzun hayalinde böylesi bir manzaraya uyanmak vardır. Hatta bütün bir yılı, şehir gürültüsünden çok uzakta geçirmek için can atıyoruz.

Peki bu hayalleri gerçekleştirmek mümkün mü? Aslında cevap çok basit: Evet. Üstelik artık tüm bunları yaparken mevcut işinizi bile bırakmak zorunda değilsiniz.  Gelişen teknoloji sayesinde online göçebelerin sayısı giderek artıyor. Dünyanın dört bir yanında artık milyonlarca kişi, hem dünyayı geziyor hem de işine devam ediyor. Ofis dışında çalışarak yapılacak mesleklerin sayısı da her geçen genişliyor. Gazeteciler, mimarlar, muhasebeciler, tasarımcılar, danışmanlar ve dahası…

Tam bu noktada akla ikinci bir soru geliyor: İşten ayrılmayıp dünya turu nasıl yapılır?

Bu sorunun cevabını en çok arayanlar genellikle ABD’liler veya Avrupa ülkelerinde yaşayanlar oluyor.  Gelin 5 maddede dünyayı ofisleri haline dönüştürenlerin nasıl online göçebe olduklarına bakalım:

  • Patronunuzu ikna edin:

Sabah 08.00 akşam 17.00 arasındaki mesai saatlerine sıkışmak istemeyenlerin atması gereken ilk adım patronlarını mevcut işlerini dışarından da yapabileceklerine ikna etmek olmalı. Bunu yaparken ilk önce evinizden çalışmaya başlayabilirsiniz. Mevcut işinizi evinizden de yapabildiğinizi patronunuza kanıtlayın. Ardından ofisinizi ev dışına taşmaya başlayın. İş yerinizdekiler ev dışında da sorunsuz şekilde rutin işlerinizi yürütebileceğinizi gördüğü an gezmeye başlayabilirsiniz.

  • Teknolojiyi en iyi şekilde kullanın:

Ofis ve ev dışında iş hayatına devam etmek için en fazla teknolojiye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu nedenle gideceğiniz tatil yerlerinde internet bağlantısı muhakkak olmalı. Binlerce kilometre uzaklıkta olan meslektaşlarınızla irtibata geçmek için Whatsapp, mail grupları, video konferans teknikleri, Skype, Google Hangouts ve diğer kolay iletişim yöntemlerini en iyi şekilde öğrenin. Şimdilerde Tayland’da yaşayan danışman Ellen Bard, “Ofiste yan odadaki arkadaşınıza bile artık mail atıyorsunuz. Dolayısıyla Berlin’deki işinizi benim gibi Chiang Mai’den yapmamanız için hiçbir engeliniz yok” diyor.

  • Yalnızlığı kendinizi alıştırın:

Antalya, Bodrum, Madrid, Londra, Miami, Oslo artık aklınızı neresi gelirse. Gezip görmek çok keyifli. Ama dünyayı dolaşmanın olumsuz taraflarına da alışmanız gerekiyor. Gideceğiniz yerleri can güvenliğinize göre seçmelisiniz. Farklı şehirleri gezerek yazılar yazan Jennifer Lachs, “İlk yolculuğumda tavuk gibiydim. Çevremdeki her şeyden korkuyordum.  O yüzden kendinizi güvende hissedeceğiniz adresler bulun” diyor. Bunun yanı sıra kendinizi yalnızlığı hazırlamanız gerekiyor.  Sessiz bir adada güne başlamak birkaç gün çok iyi gelebilir, ama fazlası sizi hiç beklemediğiniz bir ruh haline de sokabilir. Serbest gazeteci olarak çalışan Suzanne Bearne, “Yolculuğa çıkmadan önce çevremdekilere gideceğimiz adreste bir tanıdıkları olup olmadığını soruyorum. Ya da gitmeden önce internet üzerinden kendime uygun sosyal ortamları tespit ediyorum. Yalnızlık hissine kapılmamak için sosyalleşmek şart” diyor.

vize

  • Resmi işlerinizi halledin:

Geze geze çalışmaya çıkmadan önce özellikle vize işlemlerinizi doğru şekilde halletmeniz gerekiyor. Bazı ülkeler için çalışma izni almanız gerektiğini ve vergi düzenlemelerine de ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.

  • Herkese uygun değil:

Hayatına online göçebe olarak devam etmek isteyenlerin akıllarından çıkarmamaları gereken önemli bir gerçek daha var: Bu iş her bünyeye uygun değil. Bir kere kendinize çok güvenmelisiniz, ayrıca kendi kendinizi motive edecek enerjiniz olmalı. Bunların dışında  parasızlığı kaldığınızda veya yatağınızı özlediğinizde güçlü olmalısınız. Son olarak arkanızda bir eş ve çocuk bırakmamalısınız.

(@selcukerennn)  

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s