Rock yıldızı değil öğretmenler

hongkong-cramming4-superjumbo

Işıl ışıl posterler, birbirinden hareketli müzik videoları, Facebook’tan fan sayfaları, isimlerinin yer aldığı rengarenk kitap ayraçları ve dahası… Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu akla ilk gelen bir pop star oluyor. Ama Hong Kong’da durum farklı.

Çin’e bağlı özerk bölge Hong Kong’da özel ders veren öğretmenler adeta ünlü bir şarkıcı gibi muamele görüyor.  Okuldaki ders saatlerinin dışında öğrencilere özel dersler veren öğretmenlerin fotoğraflarının bulunduğu posterleri alışveriş merkezlerinde, sinemalarda, metrolarda veya sokak billboardlarında boy boy görebiliyorsunuz. Yaşları çok genç olan öğretmenler de tarzları, kıyafetleri ve duruşlarıyla kendilerini bir eğitmenden çok rock yıldızı gibi gösteriyor. Ama şatafatlı posterlerinde muhakkak kaç öğrenciyi üniversiteli yaptıkları notu ya yer alıyor.

10 MİLYON DOLAR

Hong Konglu öğrenciler için eğitim hayatı çok zorlu geçiyor. Anne babalara göre iyi bir eğitim hayatın birinci şartı. Bu nedenle gençlerin üzerindeki baskı çok yoğun oluyor. Hatta daha kreşe giderken bile sözlü sınava tabi tutuluyorlar.

2009 yılında üniversiteye giriş sistemi tek sınava indirilmesiyle beraber ise öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar katlandı. İyi bir üniversitede okumak için özel dersler kaçınılmaz hale geldi. Ancak yoğun talep nedeniyle öğretmenlerin kıymeti en üst seviyeye çıktı.

New York Times gazetesindeki habere göre bazı özel ders hocaları, yılda binlerce çocuğa ders verebiliyor. Hal böyle olunca paraya da para demiyorlar. Yılda 1.3 milyon dolar yani yaklaşık 4 milyon 240 bin TL kazanan öğretmenler var.  Ancak birçok yerel basına göre yılda 10 milyon dolardan fazla kazanan öğretmenler bile var.

lam-yat-yand

BECKHAM GİBİ MUAMELE

Özel ders veren öğretmenlerin en popülerinden birisi Lam Yat-yan. Çince öğretmeni olan Yat-yan 190 bin dolarlık spor bir arabaya biniyor. İsmi adına açılan onlarca hayran sayfası var. Öğrenciler arasında dünyaca ünlü eski İngiliz futbolcu David Beckham ile kıyaslanıyor. Özel dersler organize eden bir şirket geçen yıl bir gazete ilanı ile Yat-yan’a açık mektup yazdı. Şirket ilanıyla genç öğretmene kendileriyle çalışması halinde yılda 11 milyon dolar teklif etti.

Financial Times gazetesine konuşan Lam Yat-yan, 10 binden fazla öğrenciye özel ders verdiğini söyledi. Derslerine video konferans ile binlerce öğrencinin katıldığını anlatan Yat-yan’ın ayrıca Youtube’daki videoları milyonlarca kez izleniyor. Yat-yan, “İnsanların dış görünüşüm nedeniyle çok popüler olduğumu düşünüyor ama ben iyi bir eğitmenin. O yüzden öğrencileri beni seviyor” diyor.

Financial Times gazetesinin verilerine göre 7 milyon nüfuslu Hong Kong’da 150 binden fazla lise öğrencisi bulunuyor.  Veliler, 75’er dakikalık 4 kur derslerine yaklaşık 100 dolar ödüyor. Eğer öğrenci video konferans yöntemi ile derslere katılacaksa fiyat daha ucuz oluyor.

evödevi.jpg

 

Veliler ödev grevi başlattı

İspanya genelindeki 12 bin okulda ev ödevi grevi başladı. Ancak isyanı çıkaranlar öğrenciler değil, anne ve babalar oldu. Grev çağrısını yapan İspanyol Okul Aile Birliği İttifakı, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre İspanya’daki 11 yaşındaki çocuklarının yüzde 30’u, 15 yaşındaki çocukların ise yüzde 65’i ev ödevlerinin yarattığı stresten şikayetçi. Çocukların hafta sonları gezmeye, oynamaya ve hayal kurmaya ihtiyaçları var. Bu nedenle kasım ayı boyunca greve katılan okullarda ev ödevi yapılmayacak” açıklamasını yaptı.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) verilerine göre dünya genelinde en fazla ev ödevi haftada 13,8 saatle Çin’in Şanghay kentinde veriliyor. İsyanın başladığı İspanya’da haftada ortalama 6,5 saat ev ödevi verilirken, Türkiye’de ise 4,2 saat.

Şikayet eden öğrencilere gelsin

Okula giderken şikayet eden öğrenciler varsa, lütfen bu fotoğraflara dikkatlice baksın.

nepal

  • Nepal’deki Dhaing köyündeki öğrenciler okullarına giderken, nehri geçmek için kablolu köprüyü kullanıyor.

cin

·         Çin’in güneyindeki Zhang Jiawan köyünde öğrenciler hiçbir güvenlik önlemi olmadan her gün bu merdivenlerden dağın tepesindeki okullarına gidiyor.

(@selcukerennn)

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s