Sıkılıp araba yakıyorlar

arabba.jpg

Dünyanın en zengin ya da en mutlu ülke unvanlarını sık sık kazanan Danimarka’da son zamanlarda sıra dışı olaylar yaşanıyor. 5.6 milyon nüfusu ve 43 bin kilometre karelik yüzölçümü ile küçük bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Danimarka’da lüks arabalar ateşe veriliyor. Bir virüs gibi yayılan bu olay özellikle başkent Kopenhag sokaklarında görülüyor. Aslında Danimarka, sosyal güvenlik sisteminin sağlamlığı, işsizliğin çok düşük ve refah seviyesinin çok yüksek olması nedeniyle çok güvenli bir ülke olarak biliniyor. Dolayısıyla Audi, Mercedes ve BMW gibi lüks araçların ateşe verilmesine kimse bir anlam veremiyor. Yetkililerin emin olduğu tek bir nokta var. O da arabaların kasıtlı bir şekilde yakılması. Ancak kimlerin hangi amaçla kundakladığına dair en ufak bir fikir yok. Sadece başkentte 80’i son iki ay içerisinde olmak üzere bu yılın başından beri 185 araba ateşe verildi. Ülke genelinde yakılan arabaların sayısı 250’yi geçti. New York Times gazetesine konu hakkında bilgi veren Jens Moller Jensen isimli polis dedektifi “Benim tek işim bu olaylar. 2016’da arabaların yakılması geçen yıla oranla yüzde 40 arttı. Birçok neden üzerinde duruyoruz. Ama tam olarak neler oluyor çözemiyoruz. Ateşe verilen arabaların ortak noktaları hepsinin boş olması ve kimsenin zarar görmemesi. Şimdiye kadar sadece 17 yaşındaki bir genç gözaltına alındı” dedi.

NİHİLİZM OLABİLİR

Danimarka basınına göre eylemlerin arkasında; göçmenler ya da onlara karşı olan aşırı sağcılar olabilir. Ama bu düşük bir ihtimal, çünkü ülkede şu ana kadar öne çıkan bir mülteci krizi yok. Diğer bir seçenek, bir çetenin büyük bir sigorta yolsuzluğu işine girme ihtimali. Üzerinde en çok durulan seçeneklerin başında ise “nihilizm ve öfke” akımı geliyor. Uzmanlara göre, kendilerini hayatın ve sistemin bütün opsiyonlarına karşı gören gençler böyle bir eylemin içine girmiş olabilir. Ancak en ciddi görüşe göre lüks arabaların ardı ardına ateşe verilmesinin arkasında canları sıkılan gençler olabilir. Kendilerine macera ve adrenalin dolu eğlence arayan gençlerin nedensiz bir şekilde önce arabaların camlarını kırıp ardından arabaları yaktıkları düşünülüyor. Danimarka’nın Politiken gazetesinden Frank Hvilsom, yaşananlar için “Enfeksiyon gibi yayılıyor” ifadesini kullanıyor.

araba.jpg

İSVEÇ’TEN BAŞLADI

Dedektif Jensen kundaklamaların ülkelerine diğer bir İskandinav ülkesi olan ‘ten geldiğini söylüyor. “Temmuz ayının başından itibaren ‘in Malmö kentinde 100’den fazla araba yanarken, 130’den fazlası da başkent Stockholm’de alev aldı. Bizim ülkemize bu kötü akımın ‘ten geldiğini düşünüyorum” şeklinde sözlerine devam eden Jensen, “İsveç, kundakçıları yakalamak için insansız hava araçlarını kullanıyor. Biz de yakında bu yönteme başlayabiliriz” diyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s