Ya hayvanlar insan kadar akıllı olursa?

giris

Fransız yazar Pierre Boulle’nin klasikleşen ve ardından beyaz perdeye seri halinde aktarılan Maymunlar Cehennemi kitabının gerçekleşme ihtimalini defalarca kez düşünmüşsünüzdür. Ya maymunlar tıpkı filmdeki gibi bir gün insanları esir alırsa?

İngiliz yayın kuruluşu BBC ekibi ise ilginç bir belgesel hazırladı. Maymunlar Cehennemi, bir adım daha ileriye taşındı. Uzmanlar sadece maymun, goril ya da şempanzelerin değil, doğadaki bütün hayvanların insan kadar akıllı olma ihtimalini irdeledi. Vahşi hayattaki hayvanların bir sabah ne yaptıklarını bilen canlılar olarak uyanması halinde Dünya’da nelerin yaşanabileceği araştırıldı. Bütün canlıların aynı zeka seviyesine sahip olması halinde, Dünya’da barışın mı olacağı, ya da savaş yaşanması halinde kimin egemen güç olacağını sorgulayan bilim insanlarının ‘kazanan’ olarak seçtiği canlı ise bir hayli ilginç oldu. Gelin sözü uzmanlara bırakalım ve gerçekleşme ihtimali olmayan bilim kurgu senaryosunun keyfini yaşayalım.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI

“Varsayımı dayalı olarak düşündüğümüz bu senaryoda maalesef en muhtemel ve en kısa şekliyle söylenebilecek tek bir söz olur: Kaos. Bütün canlıların insan kadar akıllı olması mümkün değil. Ancak olduğunu düşündüğümüzde kesinlikle ortalık kan gölü olurdu. Yani aslında zeka düşünüldüğü kadar iyi bir şey değil. Üçüncü Dünya Savaşı çıkardı”  Bristol Üniversitesi’nden çevrebilimci Innes Cuthill böyle düşünüyor.

Oxford Üniversitesi’nden psikolog Robin Dunbar devam ediyor: “Herkes birbirini öldürürdü. Sonuçta insanlardan biliyoruz ki, biz yeni türlerle tanışma ve barış içinde yaşamaktan yana değil. Dolayısıyla aynı zeka seviyesindeki bütün canlılar, durmadan birbirine saldırırdı…”

St. Andrews Üniversitesi’nden psikoloji uzmanı Josep Call da aynı fikirde: “Geçmişimize bir bakın. Ya da uzağa gitmeye gerek yok. Günümüze bakın. Yani ben böyle bir senaryoda barış olacağı konusunda iyimser değilim”

aslanlar.jpg

KİM KAZANIRDI?

Hayvanların, insan kadar akıllı olma ihtimalinde ortalığın kan gölüne döneceği konusunda hem fikir olan uzmanların, sorguladığı bir diğer soru; “Peki kim kazanırdı?” oldu. İlk başta otçulları elediler. Enerji sürekli otlanmaya ihtiyacı olan bu türlerin, teknoloji ve birbirleriyle iletişim konusunda ağır kalacağı için şanlarının çok az olduğu öngörüldü.

Uzmanlara göre maviliklerdeki dev canlıların da şansı çok az. Okyanuslara mahkum kalacakları için köpekbalıkları, yunuslar ve balinaların hakimiyet kuramayacakları, hatta sularda çok çetin bir güç çekişmesinin yaşanacağı belirtildi. Bunun dışında yağmur ormanları veya çöllerde yaşamak zorunda olan türlerin de tıpkı deniz canlıları gibi yarışın hemen dışında kalacağı kaydedildi.

Kaplan, aslan, ayı, kurt gibi büyük yırtıcılar veya yırtıcı olmayan dev cüsseli fil ve gergedanlar… Uzmanlar insanoğlu ile en büyük çekişmelerden birinin bu türler arasında olabileceğini tahmin etti. Savaş ortamının tıpkı Jurassic Park gibi olacağını söyleyen uzmanlar, “Eğer teknolojiyi yok sayarsak, bu türlere karşı doğada çok şansımız kalmaz. Ama teknoloji yani güçlü silahlarımız olduğu için aslan, kaplan ya da filler… Hepsini rahatlıkla yeneriz” görüşünü ortaya koydu.

Doğa bilimcileri, insanoğlunu en çok zorlayacak hayvanların ise goriller, şempanzeler ve maymunların olacağını savundu. Gerekçe olarak bu türlerin elimizde olan teknolojik aletleri, bilgisayarları ve silahları kısa süre içinde kullanma ihtimalleri gösterildi. Hatta vücutlarının insanlardan daha çevik ve güçlü olmasından dolayı çok daha avantajlı hale gelebilecekleri vurgulandı. Uzmanlardan Josep Call orangutanlar hakkında “Silahlarımızı ve teknolojimizi ele geçirdikleri anda bizi yok edebilirler belki. Ama insanoğlu bu imkanı onlara vermeyeceği için kazanan yine biz olurduk” diyor.

BBC’ye konuşan ekibin hem fikir olduğu bir diğer konu, böylesi bir senaryoda kimin kazanacağı noktası oldu: Bakteriler. Oxford Üniversitesi’nden Robin Dunbar “Eğer doğadaki bütün canlıların insan kadar akıllı olduğunu düşünürsek ve bir savaş yaşansa; kazananın en küçükler olacağına hiç şaşırmam. Sonuçta bakteriler her yerde. Bizim vücudumuzda da milyonlarcası var ve onlarsız yaşayamayız.  Dolayısıyla kazanan virüsler ve bakteriler olurdu” diyor.

İNSANLAR ÖLDÜRÜLÜRSE?

Tüm bunların dışında Oxford Üniversitesi’nden çevre bilimci Alex Kacelnik farklı bir noktaya daha dikkat çekiyor. Tüm insanların, diğer canlılar tarafından öldürülmesi halinde bile savaşların bitmeyeceğini savunan Kacelnik, “Üst seviye zekaya sahip herhangi bir hayvan türü, diğer türleri yok etmeye ve Dünya’ya tamamen egemen olmaya devam edecektir. Dolayısıyla insanların tamamen yok olması savaşları bitirmez” diyor.

(@selcukerennn)

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s