100 önceki karikatür: Teknoloji yalnızlaştırıyor

ana

Akıllı telefonlar, neredeyse her ailenin ortak sorunu haline dönüşmüş durumda. Çat kapı gireceğiniz herhangi bir evde anne ve babaların, çocukları hakkında; “Kafasını telefonundan kaldırmıyor ki!” şeklindeki şikayetini işitirsiniz. Gerçi yetişkinlerin de artık telefonlarını ellerinden düşürdüğü yok.  Birçoğuna göre akıllı telefonlar yüzünden kimse birbirinin yüzüne bakmıyor ve giderek yalnızlaşıyoruz.

Dünya genelinde 3 buçuk milyardan fazla netizen yani internet vatandaşının yaşadığını ve 1.7 milyar kişinin Facebook kullandığını düşünürsek, teknolojinin hayatımızı derinden etkilediği gerçeğini inkar etmemiz daha bir zor oluyor. Ancak tam 100 yıl önce çizilen bir karikatür, internet bağımlılığı nedeniyle yalnızlaşmamızın tek sorumlusunun akıllı telefonlar olmadığını gösterdi.

Arşiv taramalarıyla bilinen Public Domain Review isimli sitenin İngiliz Punch dergisinin arşivlerinden ortaya çıkardığı karikatürün orijinali 26 Aralık 1906’da yayımlandı. Karikatürde, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Hyde Park’ta yetişkin bir kadın ile bir erkeğin ağaç gölgesinde oturduğu görülüyor. İkisinin de önünde dönemin teknolojisi olan kablosuz telgraf.

Lewis-Baumer isimli sanatçı, aslında çizimiyle bir gelecek öngörüsünde bulunuyor. Çok da uzağa gitmiyor. Telsizlerin yayılmasının ardından 1907’de sosyal ilişkilerin nasıl olacağını irdeliyor. Karikatürdeki şık giyimli kadın, elindeki telsiz ile aşk mesajları alıyor. Erkek ise yarışlar hakkında bilgi topluyor. Ancak ikisi de birbiriyle hiç konuşmuyor. İşte sanatçı Baumer, günümüzden 100 yıl önce teknolojinin kişileri nasıl a-sosyal yaptığını ve gelecekte bu sorunun daha da büyüyeceğini böyle öngörüyor.

skype.jpg

İLK SKYPE ÖNGÖRÜSÜ

Karikatürlerle gelecek öngörüsüne dair aslında daha eskiye dayanan örnekler de var. George du Maurier’in 1879’da yayınlanan çizimi bunlardan biri. Edison’s Telephonoscope isimli çiziminde bir çift, video konferans tekniği ile evlerinden uzak olan çocuklarıyla görüşüyor. Karikatürdeki telefonoskop isimli cihaz için günümüzün Skype’ı ya da Facetime diyebiliriz aslında. Sanatçı, video konferans teknoloji yüzünden çocukların ailelerinden daha rahat uzaklaşacağını ve anne babaların giderek yalnızlaşacağını daha o tarihte işte böyle öngörmüş.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s